Reklama

Święcenia kapłańskie w Gorzowie Wlkp.

Na miarę nowej ewangelizacji

8 diakonów przyjęło 25 maja w katedrze gorzowskiej z rąk bp. Adama Dyczkowskiego święcenia kapłańskie. W liturgii wziął udział także bp Edward Dajczak, bardzo liczne grono kapłanów, rodziny i przyjaciele neoprezbiterów. Już na początku liturgii Ksiądz Biskup życzył swoim nowym współpracownikom, aby byli kapłanami na miarę nowej ewangelizacji.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup mówił m.in. o konieczności stałej formacji kapłańskiej, która swój początek bierze z codziennej Mszy św. - Eucharystia musi stanowić centrum życia kapłańskiego - przypominał neoprezbiterom. - Skoro jesteśmy szafarzami pojednania, sami musimy jak najczęściej korzystać z sakramentu pojednania, aby nasze sumienie było tak wrażliwe, jak tego wymaga Chrystus, bo tylko wtedy będziemy mogli nadawać podobny kształt sumieniom naszych wiernych. Bp Adam Dyczkowski apelował następnie o intensywną współpracę z wiernymi świeckimi. - Wierzę, że zrobicie wszystko - mówił Ksiądz Biskup - aby otworzyć szeroko drzwi domów parafialnych dla tych wszystkich, którzy zechcą czynnie zaangażować się w Kościół, dla tych wszystkich, którzy chcą wziąć za Kościół odpowiedzialność. Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup raz jeszcze wyraził nadzieję, że nowi prezbiterzy będą rzeczywiście kapłanami na miarę nowej ewangelizacji.

Przemawiający w imieniu nowych kapłanów ks. Łukasz Parniewski nawiązał do współczesnej sytuacji świata. - Mówi się, że świat po 11 września nie jest już taki sam, ale przez to bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje świadków Chrystusowej miłości. Dla nas świat po 25 maja nie jest już taki sam, bo widzimy go przez pryzmat Chrystusowego wezwania: "Idźcie!". Przedstawiciel nowo wyświęconych mówił, że mają oni świadomość, iż ich zadaniem jest niesienie światu Chrystusa - Księcia Pokoju. Do dziękczynienia Bogu za łaskę wybrania ks. Łukasz dołączył prośbę w imieniu swoich braci: - Prosimy o łaskę wierności.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję