Reklama

Niedziela Częstochowska

Mam władzę Cię uwolnić, mam władzę Cię ukrzyżować

– Kłaniając się Krzyżowi Pana naszego Jezusa Chrystusa, powiedzmy w ciszy: Panie, Ty jesteś moim Bogiem i Zbawcą, oddaje Ci każdą moją władzę. Panie, przyjmij całe moje życie. Ty jesteś nauczycielem mojej miłości. Jesteś moim Zbawicielem. Ty kieruj, kieruj mną, kieruj światem, kieruj życiem – mówił bp Andrzej Przybylski podczas Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek 2 kwietnia w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Zgodnie ze starożytną tradycją, że w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, bp Andrzej Przybylski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej. Ołtarz był obnażony: bez krzyża, świeczników i obrusów.

Zgromadzeni w świątyni i łączący się duchowo wysłuchali Liturgii Słowa, adorowali Krzyż, przyjęli Komunię św. oraz byli świadkami przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. Potem trwali na adoracji do godz. 23.00 i w Wielką Sobotę cały dzień aż do Liturgii Wigilii Paschalnej, która w archikatedrze rozpocznie się o godz. 21.00.

Reklama

– Mam władzę, mam władzę Cię uwolnić, mam władzę Cię ukrzyżować. Wszyscy na krzyżowej drodze chcą objawić swoją władzę i boją się Jezusa, bo im zagraża. Arcykapłani i Żydzi odrzucają Jezusa, bo chcą mieć władzę na tłumem, Herod i Piłat skazują Jezusa na śmierć, bo mają władzę cywilną, i wreszcie tłum, który chce decydować, kogo ma uwolnić: Jezusa czy Barabasza, i ci prości ludzie krzyczą: Ukrzyżuj Go! Precz z Jezusem! – mówił w homilii bp Przybylski. Pragnienie władzy bowiem jest przymiotem każdego z ludzi, a nie tylko rządzących.

Wyjaśniał również: – To jest skaza grzechu, mieć władzę, być samowystarczalnym, decydować o sobie, nie liczyć się z nikim. Poczucie władzy jest źródłem wszystkich naszych grzechów, zamętu i wojen. Dziś ludzkość ma z tym wyjątkowy problem. Żyjemy bowiem w kulcie panowania, wielu z ludzi ocenia i patrzy na świat przez pryzmat swojego ja.

Biskup zwrócił uwagę na to, że współczesny człowiek korzysta z postępu techniki i zaczyna nawet myśleć, że ma władzę nad życiem i może decydować, kiedy może się począć życie, kiedy może się zakończyć, a także chce mieć władzę nad swoją miłością i swoją płciowością, chce mieć władzę nad pomysłami Boga na rodzinę. Nie widzi więc własnych grzechów i odrzuca Boga, bowiem, jeżeli istnieje Bóg, to trzeba się z Nim liczyć i uznać, że On jest Panem i Stwórcą, uznać, że jest Stworzycielem i słuchać Jego praw. Kaznodzieja mówił, że dziś człowiek chce być jak Bóg i rządzić, a przecież wszystko, co posiada – życie, zdrowie czy talenty – otrzymał z góry.

Wierni, adorując Krzyż, mogli składać ofiary przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie.

2021-04-02 22:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do ministrantów: Trzeba ukochać Chrystusa w Kościele

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

ministranci

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Trzeba ukochać Chrystusa w Kościele, a wtedy odkryjemy jeszcze więcej radości i duchowej siły” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski do blisko 800 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy, którzy wzięli udział 15 czerwca w VIII Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, która pod hasłem: „Św. Tarsycjusz- miłośnik Eucharystii”, odbyła się do Sanktuarium Matki Bożej w Dankowie.

Pielgrzymka rozpoczęła się od spotkania ewangelizacyjnego, które poprowadzili ojcowie duchowni z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie: ks. Michał Pabiańczyk i ks. Łukasz Dyktyński. Pielgrzymi wysłuchali również koncertu ewangelizacyjnego w wykonaniu zespołu muzyczno-wokalnego „Your Time” z parafii NMP Częstochowskiej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję