Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dzień, w którym nie ma niczego

W piątkowy wieczór w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, o godz. 21:00 miała miejsce Liturgia Wielkiego Piątku przygotowana przez młodzież Wspólnoty Młodość – Lubię To 18+.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W liturgii centralnym najważniejszym momentem była adoracja krzyża, która wyglądała inaczej niż zwykle, ponieważ nie będzie przez ucałowanie Krzyża, był wystawiony w prezbiterium i adorowany przez zgromadzonych wiernych. Z racji obostrzeń po adoracji Krzyża rozpoczął się obrzęd komunii świętej a następnie procesja do Grobu.

W słowie skierowanym do zgromadzonej młodzieży o. Tomasz Rakowski, duszpasterz wspólnoty wyjaśnił wydarzenia, w których uczestniczymy i to, w jakim momencie się znajdujemy, towarzysząc Jezusowi w Jego męce.

Reklama

- Kontynuujemy naszą liturgiczną medytację wydarzenia śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W liturgii dominuje ogołocenie i cisza. Chrystus umiera. Jest ogołocony, opuścili Go ci, którzy z nim byli. Został skazany przez władzę religijno-polityczną. Jego ziemskie życie się rozwala, rozsypuje. Dzisiejsza liturgia ma taki klimat, w którym towarzyszymy Chrystusowi. Wczoraj towarzyszyliśmy Jezusowi w ostatniej wieczerzy, towarzyszyliśmy uczniom w ogrodzie Getsemani, towarzyszyliśmy im w tym doświadczeniu też pojmania Jezusa i straty – rozpoczął jezuita.

W dalszych rozważaniach kapłan zwrócił uwagę na krzyż, symbol śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, usadawiając słuchaczy w bardzo konkretnym momencie drogi Jezusa na śmierć.

- Dzisiaj sąd i wydanie wyroku i ogołocenie. Wydaje się, że Chrystus po ludzku traci wszystko ale opis Świętego Jana jest bardzo specyficzny, ponieważ opisuje Chrystusa tak, jakby go ustanowiono królem. Od początku kościół widział w Jezusie tego, który patrzy na krzyż, w perspektywie zmartwychwstania, że to nie jest śmierć. I z jednej strony ci, którzy nie wierzyli, nie widzieli zabitego człowieka, no i cóż co za dziwactwa, że przychodzą ludzie i patrzą na zabitego człowieka, ale ci, którzy uwierzyli dla nich był to znak zupełnie inny. Był to znak wielkiej miłości Jezusa i zmartwychwstania. Na początku ten krzyż był zawsze przedstawiany już w perspektywie zmartwychwstania. Jezus, który króluje na tronie Krzyża, który jest już zmartwychwstały, który jest nawet uśmiechnięty, dlatego zasłaniają ten krzyż, żeby ten Jezus nie patrzył uśmiechnięty – dodał duszpasterz.

Reklama

Po zakończonej nauce, jezuita zaprosił zgromadzonych do krótkiej Adoracji Krzyża, która z uwagi na obostrzenia odbyła się bez ucałowania Drzewa krzyża Jezusowego.

- W krótkiej chwili dzisiaj znów zachęcam was do medytacji, do takiego zatrzymania się i towarzyszenia Jezusowi i popatrzenia na Jezusa, który nas z miłości dla nas, oddał swoje życie i tak to bądźmy chwilę z Chrystusem, z Chrystusem, który umiera i który jutro po swojej śmierci w Wielką Sobotę wstępuje do otchłani. To jest dzień, w którym nie ma niczego, nie ma liturgii. Wszystko, jakby się kończy i zacznie się dopiero od początku, od Zmartwychwstania na nowo – podsumował o. Tomasz Rakowski.

2021-04-03 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Trwają Łódzkie Senioralia

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Urzędu Miasta

Od 15 do 29 maja trwają VII. Łódzkie Senioralia. Po rocznej przerwie związanej z epidemią koronawirusa święto seniorów zostało zorganizowane w zmienionej, bezpiecznej dla uczestników formule. Dla seniorów przygotowane zostało ponad 100 różnych propozycji wydarzeń. - Epidemia zmusiła nas do zmiany wielu planów. Wiem jak trudny był to czas dla naszych seniorów: koniecznej izolacji, braku spotkań z bliskimi, aktywności ograniczonej do minimum. Będzie to więc świętowanie inne niż wcześniej nam znane. Ale ten rok nauczył już nas innych form aktywności. W tym roku postawimy więc na ruch na świeżym powietrzu oraz na wydarzenia w formie on-line. Smarfony czy komputery nie stanowią już dla naszych seniorów żadnej tajemnicy, więc i warsztaty on-line będą ofertą w sedno - mówiła Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi, zapowiadając rozpoczęcie tegorocznej edycji Senioraliów.

W ramach festiwalu dla seniorów można znaleźć przedstawienia teatralne, wystawy, godziny muzyki relaksacyjnej, pokazy filmowe, webinary, wirtualne i rzeczywiste spacery po ciekawych miejscach miasta oraz aktywności sportowe m.in. spacery z kijkami. Tegoroczna edycja Łódzkich Senioraliów została zainaugurowana 15 maja grą terenową w Arturówku. Na seniorów czekały konkretne zdania manualne i sprawnościowe w ramach gry plenerowej po tym łódzkim parku. - Wiem, że zajęcia w plenerze czy nordic walking nie są obce naszym seniorom. Dodam więcej, podglądam naszych łodzian 60 + w mediach społecznościowych i widzę, że są w stanie "o kijach" przejść nawet maraton dzielony na raty! – mówiła z uśmiechem prezydent Łodzi. Aby każdy mógł wiedzieć z jakich wydarzeń można skorzystać w tym roku, powstała elektroniczna publikacja zawierająca harmonogram Senioraliów. Można ją znaleźć na portalu miejskim i w mediach społecznościowych - przede wszystkim tych dedykowanych stricte seniorom (www.uml.lodz.pl/seniorzy)

CZYTAJ DALEJ

Droga jedności

Niedziela Ogólnopolska 4/2019, str. 33

Joseph Brickey, „Jezus Chrystus” (fragment obrazu)

Poszukiwanie dróg utraconej przez człowieka jedności z Bogiem i ludźmi – od początku stworzenia – jest jednym z najtrudniejszych zadań życia ludzkiego. Kościół na progu nowego roku modli się szczególnie o jedność wszystkich wierzących w Chrystusa. Chce przez różne ekumeniczne spotkania i modlitwy uświadomić wierzącym potrzebę zrealizowania testamentu Zbawiciela, który prosił Ojca, „aby wszyscy stanowili jedno”.

CZYTAJ DALEJ

Ferie z KSM

2022-01-23 17:31

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

archiwum KSM

KSM-owicze z naszej diecezji razem ze swoim księdzem asystentem Marcinem Bobowiczem pojechali na kilka dni do Karpacza.

Wyjazd jest zasłużonym odpoczynkiem po kilku miesiącach nauki i nagrodą za zaangażowanie na rzecz parafii i diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję