Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dzień, w którym nie ma niczego

W piątkowy wieczór w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, o godz. 21:00 miała miejsce Liturgia Wielkiego Piątku przygotowana przez młodzież Wspólnoty Młodość – Lubię To 18+.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W liturgii centralnym najważniejszym momentem była adoracja krzyża, która wyglądała inaczej niż zwykle, ponieważ nie będzie przez ucałowanie Krzyża, był wystawiony w prezbiterium i adorowany przez zgromadzonych wiernych. Z racji obostrzeń po adoracji Krzyża rozpoczął się obrzęd komunii świętej a następnie procesja do Grobu.

W słowie skierowanym do zgromadzonej młodzieży o. Tomasz Rakowski, duszpasterz wspólnoty wyjaśnił wydarzenia, w których uczestniczymy i to, w jakim momencie się znajdujemy, towarzysząc Jezusowi w Jego męce.

- Kontynuujemy naszą liturgiczną medytację wydarzenia śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W liturgii dominuje ogołocenie i cisza. Chrystus umiera. Jest ogołocony, opuścili Go ci, którzy z nim byli. Został skazany przez władzę religijno-polityczną. Jego ziemskie życie się rozwala, rozsypuje. Dzisiejsza liturgia ma taki klimat, w którym towarzyszymy Chrystusowi. Wczoraj towarzyszyliśmy Jezusowi w ostatniej wieczerzy, towarzyszyliśmy uczniom w ogrodzie Getsemani, towarzyszyliśmy im w tym doświadczeniu też pojmania Jezusa i straty – rozpoczął jezuita.

W dalszych rozważaniach kapłan zwrócił uwagę na krzyż, symbol śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, usadawiając słuchaczy w bardzo konkretnym momencie drogi Jezusa na śmierć.

- Dzisiaj sąd i wydanie wyroku i ogołocenie. Wydaje się, że Chrystus po ludzku traci wszystko ale opis Świętego Jana jest bardzo specyficzny, ponieważ opisuje Chrystusa tak, jakby go ustanowiono królem. Od początku kościół widział w Jezusie tego, który patrzy na krzyż, w perspektywie zmartwychwstania, że to nie jest śmierć. I z jednej strony ci, którzy nie wierzyli, nie widzieli zabitego człowieka, no i cóż co za dziwactwa, że przychodzą ludzie i patrzą na zabitego człowieka, ale ci, którzy uwierzyli dla nich był to znak zupełnie inny. Był to znak wielkiej miłości Jezusa i zmartwychwstania. Na początku ten krzyż był zawsze przedstawiany już w perspektywie zmartwychwstania. Jezus, który króluje na tronie Krzyża, który jest już zmartwychwstały, który jest nawet uśmiechnięty, dlatego zasłaniają ten krzyż, żeby ten Jezus nie patrzył uśmiechnięty – dodał duszpasterz.

Reklama

Po zakończonej nauce, jezuita zaprosił zgromadzonych do krótkiej Adoracji Krzyża, która z uwagi na obostrzenia odbyła się bez ucałowania Drzewa krzyża Jezusowego.

- W krótkiej chwili dzisiaj znów zachęcam was do medytacji, do takiego zatrzymania się i towarzyszenia Jezusowi i popatrzenia na Jezusa, który nas z miłości dla nas, oddał swoje życie i tak to bądźmy chwilę z Chrystusem, z Chrystusem, który umiera i który jutro po swojej śmierci w Wielką Sobotę wstępuje do otchłani. To jest dzień, w którym nie ma niczego, nie ma liturgii. Wszystko, jakby się kończy i zacznie się dopiero od początku, od Zmartwychwstania na nowo – podsumował o. Tomasz Rakowski.

2021-04-03 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Ryś: Kościół buduje radość z nawrócenia jednego człowieka!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Wydarzenie nawrócenia jednego człowieka jest wspólnototwórcze. Jest tym, co buduje Kościół. Kościół buduje radość z nawrócenia jednego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Jak bogactwo może pomóc w zbawieniu?

2022-09-24 14:36

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

Dwudziesta Szósta Niedziela zwykła, rok C - 25 września 2022, Ewangelia: Łk 16:19-31

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania

2022-09-24 19:44

[ TEMATY ]

Kościół

Viktor Cap 2014/Fotolia.Archiwum J. Komorowskiego olia.com

„Celem Kościoła jest ewangelizacja, misja, w którą wszyscy mamy się zaangażować i do której wszyscy zostaliśmy wezwani. Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania” - mówił w sobotę w bazylice w Licheniu bp Radosław Orchowicz.

Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. z udziałem ponad tysiąca pielgrzymów - uczestników dnia skupienia Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz zorganizowanego w Licheniu IV Kongresu Młodych Konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję