Reklama

75-lecie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie

Dziękczynienie trzech pokoleń

SŁAWOMIR BŁAUT
Edycja częstochowska 40/2000

14 września 2000 r. - Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa - parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie przeżywała niezwykle uroczyste chwile. Tegoroczny odpust, przypadający w 75. rocznicę istnienia parafii, wierni świętowali wraz z pasterzem częstochowskim abp. Stanisławem Nowakiem, w obecności wielu znakomitych gości, m.in. przeora Jasnej Góry o. Izydora Matuszewskiego, licznych kapłanów naszej diecezji i parlamentarzystów.

Pierwsza część tej pięknej uroczystości miała miejsce przy kościele pw. Pana Jezusa Konającego przy Rynku Wieluńskim, który o godz. 18.00 nawiedził abp Stanisław Nowak. Duchowni i wierni przeszli w bogatej procesji do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tu Metropolita częstochowski odprawił uroczystą Sumę o Krzyżu Świętym. Stanowiła ona wielkie dziękczynienie Ludu Bożego trzech pokoleń parafii za 75 lat istnienia parafii.

Abp Stanisław Nowak podkreślił w homilii, że świątynia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego czcząc relikwie Krzyża przypomina nam, że Syn Boży, który 2000 lat temu przyszedł na świat, stał się człowiekiem, żeby umrzeć za nas, żeby nam objawić największą miłość, żeby nas odkupić. "Na tę tajemnicę wcielenia Syna Bożego, narodzenia Jezusa Chrystusa, nakładamy prawdę Krzyża - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Chrystus cierpiał, ale został podwyższony, wyniesiony, zmartwychwstał, wstąpił do nieba". Metropolita częstochowski mówił o 75-leciu istnienia wspólnoty parafialnej. "Po 75 latach, na progu nowego tysiąclecia, przeżywając Jubileusz Odkupienia i Wcielenia szukamy Krzyża, szukamy Chrystusa, podwyższamy Go. Nie ma bowiem zbawienia gdzie indziej, tylko w Krzyżu Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Parafia bardzo uroczyście ten program podjęła, intronizując Chrystusa, przez Jego podwyższenie i uwielbienie". Przypomniał, że te dwie rocznice obchodzimy w dzień Podwyższenia Krzyża, święto, które w swoich źródłach zawiera dwie prawdy: prawdę o szukaniu Krzyża i o wyniesieniu Krzyża, podwyższeniu. Nienawiść do Chrystusa w pierwszych wiekach istnienia Kościoła była totalna. Niszczono wszelkie ślady z Jego życia. I tak w miejscu, gdzie stał krzyż dla naszego zbawienia, w miejscu Golgoty, w miejscu Grobu Chrystusa, z którego On zmartwychwstał, cesarz Hadrian, który był prześladowcą chrześcijaństwa, kazał budować świątynie pogańskie. W ten sposób miejsce męki Pana Jezusa zostało oznaczone i jednocześnie zasłonięte. Krzyż ocalał. Kiedy cesarz Konstantyn Wielki dał chrześcijanom wolność, jego matka św. Helena - cesarzowa podjęła starania, żeby odnaleźć Krzyż, który ostatecznie został uczczony, wywyższony - przypomniał historyczne fakty abp Stanisław Nowak.

Po homilii miała miejsce piękna, symboliczna ceremonia dziękczynienia trzech pokoleń za 75-lecie istnienia parafii, której najbardziej malowniczą i urzekającą częścią była ta, przygotowana przez dzieci. Przed ołtarzem obok figury Dzieciątka Jezus stanęła młoda para - symbol Świętej Rodziny, jednocześnie przypomnienie pierwszego chrztu i pierwszego ślubu w parafii oraz nawiązanie do narodzin parafii. Proboszcz ks. Zdzisław Gilski wspominał wszystkich pasterzy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Były fanfary i pieśni w wykonaniu chóru i grupy najmłodszych dzieci. Uroczystości jubileuszowe zakończyły się późnym wieczorem poświęceniem figury Chrystusa Króla dla młodego osiedla Parkitki. Metropolita częstochowski pobłogosławił wiernym parafii i życzył, by wytrwali w szukaniu Krzyża i stawiali Go zawsze w swoim życiu na pierwszym miejscu.

Reklama

Abp Hoser: nie wierzymy w Kościół grzeszników, ale Jeden, Święty i Apostolski

2019-05-20 09:21

mag / Warszawa (KAI)

My nie wierzymy w Kościół grzeszników, ale Jeden, Święty i Apostolski – podkreślił abp Hoser. Bp senior diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył w niedzielę Mszy św. w parafii Dobrego Pasterza w Miedzeszynie. W czasie liturgii podzielił się swoim doświadczeniem posługi duszpasterskiej w Medjugorie, gdzie zgodnie z decyzją Ojca Świętego, papieża Franciszka jest Wizytatorem Apostolskim o charakterze specjalnym.

RAZEM TV

W homilii abp Hoser podkreślił, że jednym z podstawowych kryteriów rozpoznawalności autentyczności Kościoła jest jedność, o którą błagał Chrystus Ojca w modlitwie arcykapłańskiej.

– Tym co nas łączy jest miłość, która pochodzi od Boga. On bowiem jest jej źródłem. Tylko przyjmując od Niego ten dar, możemy ofiarować go innym – mówił duchowny ubolewając, że współczesny człowiek bardzo często nie ma kontaktu ze Stwórcą. - Żyjemy często na poziomie socjologii, ulegając rajskiej pokusie bycia bogami - starając się sami stanowić co jest dobre, a co jest złe. Tymczasem, objawienia w Fatimie, w Lourdes, w Kibeho, oraz w Medjugorie pokazują, że relacja z Bogiem decyduje o jakości wszystkich innych ludzkich relacji – zwrócił uwagę abp Hoser.

Przyrównał Kościół do barki Piotrowej zalewanej falami wzburzonego morza. – Wskutek doświadczeń życia w naszych sercach pojawia się często lęk o przyszłość, o Kościół. Nie musimy się jednak niczego obawiać, ponieważ głową Kościoła jest Chrystus, a On jest nieśmiertelny. Jak sam nam obiecał- „Bramy piekielne Kościoła nie przemogą”. Jest on oparty na skale, jaką jest wiara – podkreślił abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że w credo, wyznajemy wiarę nie w Kościół grzeszników, ale Jeden, Święty i Apostolski. – To nie jest wiara w grzeszników, którzy poprzez trwanie w grzechach śmiertelnym, sami opuścili Mistyczne Ciało Zbawiciela, czy też Go splamili. To jest wiara w Kościół będący wspólnotą, w której panuje komunia – czyli jedność z Chrystusem i jedność między poszczególnymi członkami wspólnoty – tłumaczył abp Hoser.

Nawiązując do obecnej sytuacji w Polsce podkreślił, że Jezus był realistą i miał świadomość pojawienia się na świecie zgorszeń. - Piekło działa, szatani działają, zło w człowieku działa. Współcześnie gorszyciele - niczym Judasz - wydają Syna Bożego na śmierć, za marne srebrniki – ubolewał duchowny. Przypomniał jednocześnie słowa Zbawiciela - „Biada tym, przez których przyjdzie zgorszenie”.

Jako skuteczne narzędzia walki ze złem wskazał post i modlitwę. – W Medjugorie są tygodniowe rekolekcje o chlebie i wodzie. Ci, którzy w nich uczestniczą mówią, że to dla nich jest błogosławiony czas – dzielił się abp Hoser. Wspomniał, że w środy i piątki w tym miejscu obowiązuje post. Co tydzień jest adoracja Krzyża identyczna, jak w Wielki Piątek. Ludzi korzystają także z możliwości odprawienie drogi krzyżowej. Idą na górę Krizevac po kamieniach uświadamiają sobie, że trud i cierpienie są nieodłączną częścią wędrówki której celem będzie niebo – mówił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Rzeszowie nie odbędzie się Marsz Równości

2019-05-21 12:02

Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich
Diecezji Rzeszowskiej

Rzeszów, dnia 16.05.2019 r.

Szanowny Pan Tadeusz Ferenc Prezydent Miasta Rzeszowa

Szanowny Panie Prezydencie,

Z radością przyjęliśmy informację, jaką przekazał Pan nam telefonicznie, że nie udzielił Pan zgody na odbycie w Rzeszowie tzw. Marszu Równości. Jeśli posiadane przez nas informacje były nieprawdziwe, to pozostaje nam je sprostować i wycofać wcześniej sformułowane w piśmie z dnia 1 kwietnia br. słowa oburzenia. Będziemy zatem oczekiwać, że w stosownym, przewidzianym prawem czasie, podejmie Pan właściwe czynności.

Z poważaniem

Halina Szydełko

Przewodnicząca Rady Ruchów

i Stowarzyszeń Katolickich

Diecezji Rzeszowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem