Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Odrzuć głaz, odnieś zwycięstwo nad tym co Cię obarcza!

W Wielką Sobotę wieczorem Kościół sprawuje największą i najpiękniejszą liturgię w ciągu całego roku. Towarzyszą jej symbole ognia, światła, paschału, wody i komunii świętej.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wigilię Paschalną rozpoczyna Liturgia Światła, czyli obrzęd poświęcenia ognia oraz paschału, jako symbolu nowego życia. Następnie trzykrotnie ukazuje Paschał wiernym, którzy odpalają od niego swoje świece. Kapłan lub akolita odśpiewuje Orędzie Wielkanocne, po którym rozpoczyna się niezwykle bogata Liturgia Słowa. Może ona liczyć aż dziewięć czytań. W praktyce czyta się przeważnie mniej czytań.

Podczas homilii w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku wikariusz ks. Piotr Urbaniak odniósł się do przeczytanej Ewangelii o niewiastach, które poszły do grobu Jezusa. - Ile razy w naszym życiu kiedy chcieliśmy zrobić coś dobrego, pojawiała się myśl, że nie dam rady? Kto mi pomoże? Jak przyszły do grobu, zobaczyły kamień odsunięty. To nie jest czas żeby spać. To nie to żeby odkładać to na zaś, może za godzinę, może jutro. Nawet jeśli widzę głaz, trudność która przede mną rośnie, to mam znaleźć sposób by się nie poddać, by iść. Co w naszym życiu jest takim głazem, co nie pozwala nam iść dalej? To może być ktoś lub coś. Co nie pozwala mi iść na przód, tylko pokazuje mi, że jestem beznadziejny, że do niczego się nie nadaje. Jeśli tylko wyrazisz chęć, że chcesz coś zmienić, zejdziesz z tej kanapy. Jeśli już podejmiesz te decyzję, że chcesz doświadczyć czegoś nowego, to Bóg sam przyjdzie i to rozwali. Musisz tylko sam chcieć. Bóg przyjdzie i da Ci to prawdziwe serce. My się tego boimy. Kobiety idąc do grobu, także się bały – mówił ks. Urbaniak.

- Nie bój się ludzi, którzy stoją na twojej drodze i pokazują Ci że jesteś nikim. Odrzuć te kamienie, które powodują, że stajesz się nikim. Ty jesteś dobry! Nie daj sobie wmówić że jesteś niedobry! Bóg Ci to mówi. Bóg Cię wyciąga z każdego zła, każdego bagna. Bóg wyrywa ze zła, pokazuje po co człowiek jest stworzony. Bóg dał nam królewską godność, „jesteś moim dzieckiem, ja Cię kocham!”. Wszystko co najlepsze jest dla Ciebie. Nie dajmy sobie wmówić nic innego. Odrzucajmy te kamienie wokół nas, nie pozwólmy by one rosły, bo ciągle będziemy się czegoś bali i lękali. Bóg chce bym stał się na nowo człowiekiem, takim jakim nas stworzył. Ruszyć się z miejsca i uwierzyć, że Bóg jest przy mnie, mimo niemałych trudności. Spróbuj w swoim życiu odnaleźć momenty, kiedy naprawdę spotkałeś Jezusa. Wtedy kiedy poczułeś, że on jest, ten który nigdy Cię nie zostawi. On daje Ci życie. To są święta życia. On chce dać Ci życie prawdziwe. Bóg nie chce na nas patrzeć siedzących na zarwanej kanapie, zniechęconych do życia. Dlatego mówi Idź do Galilei. Powróć do momentów, kiedy zdecydowałeś, że chcesz iść za mną. To są święta zwycięstwa. Jezus chce byśmy wygrali. I odnieśli zwycięstwa nad tym co nas obarcza. Uwierzmy mu, on poprowadzi nas ku prawdziwemu życiu. Oby tak było. Amen. – zakończył ks. Urbaniak.

Po zakończonej homilii następuje Liturgia Chrzcielna, podczas której śpiewa się litanie do wszystkich świętych. Jeśli nie ma kandydatów do chrztu, następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wiernych wodą święconą. Po niej rozpoczyna się Liturgia Eucharystyczna, która kończy się radośnie zaintonowanym przez celebransa „Alleluja”. Zależnie od zwyczaju, po zakończonej liturgii Wigilii Paschalnej może odbyć się procesja rezurekcyjna. W wielu parafiach odbywa się ona jednak rano.

2021-04-04 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Przebaczać, to znaczy miłować, a miłować, to znaczy trwać w zjednoczeniu z Bogiem

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Gdzie były sens przeczenia od Boga, gdzie radość z tego faktu, jeżeli później nie promieniowałoby nasze oblicze, albo zabrakłoby go w naszym życiu. Ten, kto nie umie przebaczyć swemu bratu, w sposób jednoznaczny pokazuje, że nie dostrzegł własnego grzechu!- mówił abp Władysław Ziółek.

CZYTAJ DALEJ

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny

2022-10-06 09:57

[ TEMATY ]

Sobór Watykański II

Autorstwa Lothar Wolleh - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny, chociaż nie wszyscy w Kościele dostrzegali tę konieczność – mówi w rozmowie z KAI abp Henryk Muszyński, emerytowany metropolita gnieźnieński i prymas Polski. 11 października przypada 60. rocznica rozpoczęcia obrad tego najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim w XX wieku.

Odnosząc się do zwołanego przez papieża Franciszka synodu nt. synodalności 89-letni hierarcha wyraził przekonanie, że „podobnie jak Sobór w rozumieniu papieża Jana XXIII jest dziełem Ducha Świętego”, tak samo synodalny wymiar Kościoła „jest znakiem nowego tchnienia Ducha Święta na nasze niespokojne czasy”.

CZYTAJ DALEJ

Akademia Katolicka zaprasza na nową edycję Duchowości dla Warszawy

2022-10-06 17:42

[ TEMATY ]

duchowość

Akademia Katolicka w Warszawie

Wikipedia/autor: Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Budynek Collegium Bobolanum (Akademia Katolicka) w Warszawie

Budynek Collegium Bobolanum (Akademia Katolicka) w Warszawie

Nowy cykl wykładów Duchowość dla Warszawy zostanie zainaugurowany 20 października wykładem: „Wokół objawień. Między wiarą a dewocją”, który wygłoszą: s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM oraz o. dr Janusz Pyda OP. Organizatorem nowej edycji cyklu są: Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Życie stawia przed nami pytania o poprawność naszej wiary i doświadczenia Boga. Czym jest Objawienie, w jaki sposób się dokonało i jaki jest jego cel? Czemu służą objawienia prywatne i czy cuda są ich wystarczającym potwierdzeniem? Te i wiele podobnych pytań zostanie podjętych podczas otwartego wykładu „Wokół objawień. Między wiarą a dewocją”, który wygłoszą: s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM (AKW) oraz o. dr Janusz Pyda OP (AKW).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję