Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Charyzmat i hierarchia Kościoła w drodze do grobu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w wielu świątyniach o godzinie 6 rano odbywa się tradycyjna msza święta rezurekcyjna.

Po 40-dniowym poście i Triduum Paschalnym upamiętniającym ostatnie ziemskie chwile życia Chrystusa, Kościół z radością obwieszcza jego chwalebne zmartwychwstanie.

Msza święta rezurekcyjna rozpoczyna się od modlitwy przy grobie pańskim, skąd następnie w normalnych warunkach odbywa się procesja rezurekcyjna wokół świątyni. Ze względu na trwającą pandemię, w wielu parafiach procesja została całkowicie zniesiona lub odbyła się tylko przy udziale samej służy liturgicznej i kapłana niosącego Najświętszy Sakrament.

W parafii kolegiackiej Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku proboszcz ks. Kan. Piotr Pirek sprawował pierwszą mszę świętą po Zmartwychwstaniu w intencji Łaskich Rzymian i ich rodzin. Co roku Łascy Rzymianie zgodnie z wielowiekową tradycją pełnią wartę przy Grobie Pańskim, ubrani w charakterystyczne stroje. W homilii proboszcz parafii w Łasku odniósł się do wydarzeń Ewangelii: - Jeśli uważnie czytamy Ewangelię, zauważymy, że poranek zmartwychwstania był pełen niepokoju i lęku. Maryja jako pierwsza zdecydowała się iść do grobu, by namaścić ciało Jezusa. Piotr i Jan poszli nieco wolniej. Oni żyli w klimacie śmierci, nie zmartwychwstania. Zmartwychwstanie dopiero miało stać się ich udziałem. W osobie Jana widzą charyzmat, zaś w Piotrze hierarchię. Charyzmat pierwszy dociera do grobu, jednak ustępuje miejsca hierarchii. Jakże to dziś ważne. Jeśli byłaby tylko hierarchia bez charyzmatu, Kościół byłby skostniały. Jeśli byłby charyzmat bez hierarchii, byłaby anarchia. Dlatego dla dobra nas wszystkich tak ważne jest współistnienie obu. Oni stali się świadkami Jezusa do tego stopnia, że nie bali się oddać życia za Jezusa. Za to życie, które jest w Panu i jest z Pana – mówił ks. Piotr Pirek.

Reklama

Następnie celebrans odniósł się do obecnych czasów, porównując je do czasów tuż po zmartwychwstaniu Jezusa: - To co wiele osób przeżywa obecnie, można porównać do tego co się działo po zmartwychwstaniu. Apostołowie na nowo uwierzyli. I dziś wielu ludzi, uważających się za będących blisko Jezusa zostało wystawionych na próbę wiary. Wielu odeszło od kościoła. Dziś to jest próbą dla nas (…) Pusty grób Jezusa to nie pustka egzystencjalna, to nie pustka moralna. To znak zwycięstwa życia nad śmiercią. Co zrobimy z tą prawda? Czy będziemy mieli tyle siły aby głosić prawdę o życiu? Bądźmy świadkami, ale nie pustego grobu, ale zmartwychwstałego Jezusa – zachęcił swoich parafian ks. Pirek.

Msza święta rezurekcyjna zakończyła się radosnym odśpiewanie suplikacji „Alleluja”, obwieszczającej Zmartwychwstanie Pańskie i którą będziemy słyszeć na koniec każdej mszy świętej aż do zakończenie okresu wielkanocnego.

2021-04-04 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porszewice: Formacja stała księży archidiecezji łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Trzydniowa sesja skierowana była do księży wyświęconych w latach 2011-2020. Tematem przewodnim była tożsamość i rola prezbitera w Kościele. Księża wysłuchali także konferencji s. Anny Marii Pudełko AP, która mówiła o potrzebach serca kobiet i relacjach z nimi w posłudze duszpasterskiej. - Modlitwa, wykłady i braterskie spotkanie z księżmi i arcybiskupem Grzegorzem były dla mnie budujące. Myślę, że każdy mógł znaleźć dla siebie wartościowe treści, a niekiedy nawet odkrywcze. Ojcowskie podejście ks. Tomasza Falaka, który jest odpowiedzialny w archidiecezji łódzkiej za formację kapłanów i jego dzielenie się swoim doświadczeniem życia pozostanie w moim sercu - powiedział ks. Bartłomiej Franczak, uczestnik tegorocznej formacji stałej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję