Reklama

Intronizacja relikwii św. Andrzeja Boboli w legnickiej katedrze

Niedziela legnicka 24/2002

W Warszawie 16 maja br. uroczyście został ogłoszony czwartym patronem Polski św. Andrzej Bobola (1591-1657). Stosowny dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został odczytany podczas Mszy św. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Uroczystościom przewodniczył kard. Józef Glemp - Prymas Polski, a na zakończenie wspólnej modlitwy dziękczynnej przekazał cząstki relikwii św. Andrzeja przedstawicielom poszczególnych diecezji. Z diecezji legnickiej delegatami Biskupa Legnickiego byli przedstawiciele Kapituły Katedralnej: ks. prał. Franciszek Krosman, ks. prał. Jan Mycek i ks. prał. Julian Źrałko. Oni też przewieźli otrzymane relikwie do Legnicy.

W niedzielę 19 maja br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, podczas Mszy św. sprawowanej w legnickiej katedrze pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka dokonany został uroczysty akt intronizacji relikwii nowego patrona Polski.

Na początku Eucharystii, w procesji wejścia relikwie Świętego wniósł i przekazał na ręce Biskupa Legnickiego ks. prał. Julian Źrałko. Ksiądz Biskup, przejmując relikwie, poinformował zebranych, że odtąd będą one przechowywane w legnickiej katedrze.

W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do przeżywanej tajemnicy dnia, przypomniał, że jednym z owoców działania Ducha Świętego są także święci. Mówił: "Dziś przeżywamy szczególną chwilę w życiu naszej diecezji, a zwłaszcza w życiu katedry. Oto ogłoszony nowym patronem Polski został św. Andrzej Bobola, a jego relikwie dzisiaj uroczyście wprowadziliśmy do katedry. Święty ten, który żył w trudnych czasach dla Polski, zrozumiał, że Chrystus wybiera go, by głosił potrzebę jedności w Kościele i między ludźmi. Z podziwem wczytujemy się w jego życiorys. Jakież okrutne męki potrafili ludzie zadać temu kapłanowi, aby odłączyć go od jedności z Kościołem św. Wprost nie można tego opisać, jakie straszliwe męczarnie znosił. On jednak wytrwale wyznawał, że nie może odejść od Kościoła, pokazał, czym jest prawda i więź jedności".

Ksiądz Biskup przywołał też fakt niezwykłych losów relikwii św. Andrzeja. "Przypomnijmy także, jak bardzo trudne były dzieje relikwii, które teraz wniesiono do naszej katedry. Starano się zatrzeć kult Świętego. Starano się nawet zastraszać ludzi wtedy, kiedy Polska była pod zaborem rosyjskim. Wywieziono także te relikwie do Moskwy, nie wiadomo dokładnie, w jakim celu, ale mówi się, że skoro stwierdzono, że tak doskonale się zachowały, chciano zbadać, jakim to sposobem się dokonało, aby także różnych wodzów rewolucji konserwować w podobny sposób. W końcu udało się sprowadzić je do Rzymu. Tam nastąpiła kanonizacja ( 1938 r.), a potem w sposób niezwykle uroczysty, przejeżdżając przez całą Polskę, sprowadzono te relikwie do Warszawy. Św. Andrzej Bobola stał się na prośbę Episkopatu nowym patronem Polski. Tę decyzję podjęła Stolica Apostolska".

Biskup Legnicki wyjaśniał też podłoże tej decyzji o uznaniu jeszcze jednego patrona naszej Ojczyzny. Mówił: "Jaki ma sens ta decyzja ogłaszająca św. Andrzeja patronem Polski? W liście Episkopatu z dnia 30 kwietnia br. znajdujemy wyjaśnienie. Jest on patronem ewangelizacji w trudnych czasach. Odzyskana dziś wolność polityczno-społeczna stanowi ciągłe wezwanie i wymaga pogłębienia przez odnowę religijną i moralną. Potrzebujemy duchowego odrodzenia, zarówno w obliczu podziałów ujawnionych po upadku komunizmu, jak i w perspektywie nowej ewangelizacji jednoczącej się Europy. Św. Andrzej Bobola jest w szczególny sposób patronem jedności. Specyficzna dla tego Świętego jest pasja, z jaką oddawał się ewangelizacji. Nie zważając na trudy, jakie musiał pokonać, pragnął, by prawda Ewangelii dotarła do najdalszych zakątków naszej Ojczyzny. Również dziś potrzebujemy takiego świadectwa oddania się szerzeniu Ewangelii. Potrzebna nam jest dzisiaj jedność z Bogiem i między ludźmi, bo tyle jest różnych podziałów w społeczeństwie, tyle skłóconych rodzin, małżeństw. Jeśli nie będziemy zjednoczeni, to te trudności, które dziś odczuwamy, mogą nas do końca zgubić. Trzeba nam jedności z Bogiem i między sobą. Trzeba nam Ducha Świętego, a temu Duchowi tak niektórzy się sprzeciwiają i chcą wprowadzić w życie polskiej rodziny, młodzieży taki wzór postępowania, który buntuje się przeciwko Bogu, tak jak ci, którzy chcieli zbudować wieżę Babel i doprowadzili do swojej zguby. Potrzebny jest nam Duch Święty. Prosimy Maryję, św. Apostołów i Patrona naszej Ojczyzny - św. Andrzeja Bobolę, abyśmy byli przeniknięci Duchem Świętym, Duchem Prawdy, Jedności, i Miłości" .

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami św. Andrzeja Boboli.

Przypomnijmy, że kanonizacja Andrzeja Boboli odbyła się w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, 17 kwietnia 1938 r. Obecnie integralnie zachowane relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie na Mokotowie, przy ul. Rakowieckiej 61. W tym sanktuarium, 17 maja 1992 r., ogłoszono św. Andrzeja Bobolę patronem metropolii warszawskiej.

13 marca 2002 r. Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa ustanowiła św. Andrzeja Bobolę, kapłana i męczennika, drugorzędnym patronem Polski. Dla przypomnienia, głównymi patronami Polski są Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, św. Wojciech Biskup Męczennik i św. Stanisław Biskup Męczennik.

Święto św. Andrzeja Boboli w polskim kalendarzu liturgicznym jest obchodzone 16 maja.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję