Reklama

Niedziela Lubelska

Świadkowie pojednania i pokoju

Kościół, zrodzony pod krzyżem i przy pustym grobie Chrystusa, jest wspólnotą ludzi przebaczających i niosących pojednanie oraz pokój między narodami.

2021-04-07 13:26

Piotr Waliński

Zgoda buduje

Zgoda buduje

Na święta zwykle życzymy sobie zdrowia, radości i spokoju. Od ponad roku życzenia te nabierają realnego znaczenia, odnoszą się do uchronienia przed skutkami wirusa i uspokojenia serc w czasach niepewności. Po zmartwychwstaniu Chrystus zwraca się do uczniów słowami: „Pokój wam!”. Tego pokoju potrzebuje każdy z nas i całe nasze wspólnoty.

Uzdrowione serce

Reklama

Towarzyszyłem duchowo przed laty pani Leokadii w trudnej drodze odzyskania pokoju w sercu. Ponad 40 lat mocno kochała męża, dbała i troszczyła się o niego, darzyła szacunkiem. Jej uczucia doszły do szczytu w czasie choroby, przesiadywała przy mężu dniami i nocami, do samego końca. W dowód miłości wystawiła nieboszczykowi piękny pomnik, prawie sarkofag. W rok po śmierci męża porządkowała jego ostatnie ziemskie manatki. Pech chciał, że wpadły jej w ręce listy, jakie mąż otrzymywał od kochanki. To był najbardziej tragiczny dzień dla pani Leokadii. Życie straciło sens, a wielka miłość przerodziła się w jeszcze większą nienawiść. Pewnej nocy w furii poszła na cmentarz i młotkiem zniszczyła sarkofag. „Tłukłam trzy godziny, wszystko, anioły, krzyż, tablicę”. Poczucie zranienia, krzywdy i oszukania zżerało kobietę także fizycznie. Zgarbiła się, na twarzy wyblakła, jadała mało i rzadko.

Namawiałem panią Leokadię prawie dwa lata, aby przebaczyła mężowi. To jedyna metoda, aby wyleczyć wrzód, jaki nosiła w sobie. Kilka razy wspólnie modliliśmy się o moc do przebaczenia, bo po ludzku nie mamy tyle siły. Któregoś dnia poprosiła, abyśmy wspólnie poszli na cmentarz. Byłem świadkiem, jak wypowiadała słowa przebaczenia przy zniszczonym grobie męża. Przebaczenie krztusiło się we łzach, szlochu i jęku. Potem odwiedzała cmentarz spokojnie; grobowiec został odnowiony i zadbany. Przez resztę życia kobieta cieszyła się wspaniałymi dziećmi i wnukami.

Do końca życia będziemy ranieni przez ludzi. Przebaczenie bardzo upodabnia nas do Pana Boga, przynosi pokój w sercu i przywraca radość życia.

Reklama

Bratnia zgoda

Trzydzieści lat temu w byłym obozie na Majdanku zamontowany został Dzwon Pokoju. Kilka razy w roku jego dźwięk przypomina o męczeństwie więźniów pochodzących z różnych narodów i religii: chrześcijan, muzułmanów, żydów i buddystów. W tym miejscu św. Jan Paweł II wzywał także w 1987 r.: - „Człowiek nie może stać się dla człowieka katem, musi pozostać dla człowieka bratem”. Sto kilometrów dalej zaczyna się Wołyń, naznaczony niewinną śmiercią Polaków pod koniec ostatniej wojny. Lubelszczyzna jest ziemią dramatów wielu narodów, na szczęście od prawie 80 lat cieszymy się tutaj pokojem i zgodą. Na Majdanku kilkukrotnie odbywały się międzyreligijne spotkania z modlitwą o pokój, nad Bugiem świętowane są polsko-ukraińskie Dni Dobrosąsiedztwa.

Dzisiaj nie sposób wyobrazić sobie naszego regionu bez dziesiątków tysięcy Ukraińców, studiujących i pracujących tutaj; bez coraz większej liczby Białorusinów uciekających przed reżimem w swoim kraju; bez pielgrzymek żydowskich chasydów odwiedzających grób „Widzącego z Lublina”.

Przebaczenie i pokój, które płyną z krzyża i zmartwychwstania Chrystusa, przyoblekają się w zgodną obecność przedstawicieli wielu narodów.

Owoce pustego grobu

W Wielkanoc świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad złem i śmiercią. Owocem tych świąt niech będzie przebaczenie tym, z którymi idziemy przez życie, i odnowione poczucie braterstwa ze wszystkimi ludźmi. Kościół, zrodzony pod krzyżem i przy pustym grobie Chrystusa, jest wspólnotą ludzi przebaczających i niosących pojednanie oraz pokój między narodami. Świadkami tych prawd jesteśmy w życiu osobistym i w codziennie budowanych wspólnotach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

2021-04-08 10:50

[ TEMATY ]

wiara

świadectwo

św. Jan Paweł II

Krzysztof Krawczyk

krzysztofkrawczyk.eu

Cała Polska oraz Polonia za granicą, opłakuje śmierć Krzysztofa Krawczyka, który po długiej chorobie zmarł 5 kwietnia, br. Na portalach społecznościowych fani publikują wideoklipy najpopularniejszych jego piosenek oraz fragmenty wywiadów, których, podczas swojej długoleniej kariery, udzielił dla czasopism, rozgłośni radiowych i telewizji.

Krzysztof Krawczyk śpiewał także w hołdzie Janowi Pawłowi II i z okazji piątej rocznicy śmierci, Papieża Polaka, podzielił się swoim świadectwem, które, pod redakcją Aleksandry Zapotoczny, ukazało się w „Wielkiej Księdze Cudów Jana Pawla II”, wydanej przez Wydawnictwo św. Stanisława BM (Kraków, 2010).

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: uwierzmy w miłość ukrzyżowaną, zmartwychwstałą i miłosierną

2021-04-11 19:09

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

– Uwierzmy w miłość ukrzyżowaną, zmartwychwstałą i miłosierną, która została nam podarowana przez Chrystusa naszego Pana i Boga – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 kwietnia przewodniczył Mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Dziepółci k. Radomska. Podczas Mszy św. metropolita częstochowski wprowadził do świątynie relikwie bł. ks. Michała Sopoćki i udzielił sakramentu bierzmowania.

– Bogu niech będą dzięki za nowego orędownika bł. ks. Michała Sopoćkę, który odtąd będzie wypraszał łaski dla naszej parafii – powiedział ks. Szczepan Sowa, duszpasterz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza

2021-04-13 16:44

[ TEMATY ]

Licheń

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Z okazji przypadającej 13 kwietnia 150. rocznicy urodzin bł. Jerzego Matulewicza, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów, które opiekuje się licheńskim sanktuarium, podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się o rychłą kanonizację wileńskiego biskupa.

Południowej Eucharystii w bazylice przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium. W homilii marianin mówił o niezwykle bogatym, a jednocześnie burzliwym życiu bł. Jerzego Matulewicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję