Reklama

Wiara

Emiliano Jimenez Hernandez „Apokalipsa”. Księga nadziei.

Być może, szczególnie obecnie, czasy ostateczne kojarzą się nam z ogólnoludzką katastrofą, napełniającą nas niepokojem i lękiem. Nic bardziej mylnego. Apokalipsa jest przesłaniem nadziei. Ostatecznym objawieniem i finałem historii zbawienia. Historia kończy się radosnym spotkaniem z Bogiem. Triumfem wybranych nad prześladowcami. Zwycięstwem dobra nad cierpieniem i śmiercią. Bramą życia wiecznego.

2021-04-08 14:47

[ TEMATY ]

wiara

ornitozavr/Fotolia.com

„Apokalipsa jest przede wszystkim objawieniem dzisiejszego okresu historii. Daje nam światło do odkrycia intymnego, ukrytego znaczenia obecnej historii, która jawi się jako zawiła i pełna kon-fliktów. Nadzieja na ostateczny cel, do którego zbiegają się czasami poplątane ścieżki ludzkich losów, staje się mocnym oparciem dla teraźniejszości, w której przychodzi nam mierzyć się ze złem i trudem zachowania wierności Panu” - pisze autor.

„Apokalipsa” Jimeneza jest książką nad wyraz optymistyczną, dającą nadzieję, dodającą odwagi na trudne dni. W przystępny sposób odkrywa karty symboliki, którą chcielibyśmy zrozumieć, gdy świat zbliża się do swego kresu.

Reklama

Jak pisze autor słowo „apokalipsa”, pochodzące z greckiego oznacza odsłonięcie tego, co zakryte. Jest więc objawieniem przyszłości w teraźniejszości. Przyszłości, która dla chrześcijanina jest wiecznym szczęściem.

Chyba w swojej naturalnej pobożności zbyt często skupiamy się na katastroficznej części księgi - plagach, wojnach i karach. Tymczasem to, co kluczowe w czasach przyszłych dla chrześcijanina znajduje się w ostatecznym odkupieniu. Kresem naszej ziemskiej podróży jest triumf Kościoła i Chrystusa. Pokonanie cierpienia i śmierci. Dlatego janowa księga jest finałem ziemskiego pro-logu, księgą nadziei.

Naszym celem jest Niebo, tam zmierzamy. Nie rajska wieś - Eden, lecz wielkie miasto - Jerozo-lima Niebieska. Tam zabrzmi symfonia nowego stworzenia. Nowa Jerozolima jest darem od Boga. „Niebo i ziemia stają się jednością. Kosmos zostaje przyjęty do nieba Bożego” - pisze autor. Czy możemy sobie to wyobrazić, czy możemy wyobrazić sobie coś piękniejszego, co Bóg czyni dla człowieka?

Reklama

„Wraz ze zstąpieniem nowego Jeruzalem Bóg przywraca ludzkości utracony raj. Z historii zbawienia przechodzi się do historii stworzenia. Obrazem raju zaczyna się pierwsza księga Pisma Świętego opowiadająca o początku historii Boga pośród ludzkości; obrazem raju kończy się też ostatnia księga. Początek i ostateczne spełnienie są ze sobą powiązane. Miasto Boga jest miastem wiecznego światła, a także miastem życia wiecznego, które powstaje i pozostaje w raju” - czytamy.

Jerozolima Niebieska jest miejscem najpiękniejszym, gdzie każdy zbawiony będzie miał swoje mieszkanie, zbudowane z drogocennych kamieni. W jego centrum, na rynku miejskim, będzie stał przeźroczysty namiot ze złota, w którym Bóg zamieszka wraz ze swoim ludem.

Pod boskim tronem będzie morze ze szkła. Bóg będzie jedynym światłem, więc słońce i księżyc znikną. Zniknie też noc i konieczność wypoczynku. Raj będzie wypełniony drzewami życia, wiecznie owocującymi i dającymi owoce nieśmiertelności. Wszyscy zostaną uzdrowieni.

Jednak kluczowe będzie to, że Bóg będzie stale mieszkał ze swoim ludem. Będziemy mogli oglądać Boga i nieustannie uczestniczyć w liturgii uwielbienia. Chrystus będzie przedstawiał nas Ojcu jako swoich braci. Osiągniemy pełnię szczęścia.

Tygodnik Katolicki Niedziela objął patronatem to wartościowe wydawnictwo. Książkę można za-mawiać na stronie Zobacz lub pod nr tel. 698 072 731

Emiliano Jimenez Hernandez (1941-2007) to jeden z najpopularniejszych autorów hiszpańskich, mających na koncie kilkadziesiąt książek, prezbiter, teolog, biblista. Studiował w seminarium diecezjalnym w Ávili gdzie, otrzymał święcenia kapłańskie. W Rzymie studiował teologię moralną w Akademii Alfonsjańskiej, gdzie w 1988 r. uzyskał doktorat z eklezjologii i teologii moralnej. Był także katechistą wędrownym: 5 lat posługiwał w Kostaryce, Panamie, Dominikanie, Szwajcarii i USA. Wykładał jako profesor w Wyższym Instytucie Studiów Teologicznych oraz na Wydziale Teologii Papieskiej i Cywilnej w Limie (Peru). Został także mianowany prorektorem Seminarium misyjnego Redemptoris Mater w tym kraju. Wykładał w Holandii, Niemczech, Japonii, Tajwanie i Australii.

Materiał prasowy

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ten, który nie bał się stanąć pod krzyżem

Idealny patron dla młodych. Postać absolutnie wyjątkowa w kontekście Wielkiego Tygodnia. O kim mowa? Oczywiście o św. Janie

Kościół katolicki nie dorobił się jeszcze św. Jarosława. Na szczęście moje drugie imię daje w poszukiwaniu patrona szeroką paletę możliwości: Jan Chrzciciel, Jan Chryzostom, Jan Bosko, Jan od Krzyża, Jan Maria Vianney, wreszcie Jan Paweł II. Długo by jeszcze wymieniać. Od lat jednak pozostaję wierny temu niemal najstarszemu – św. Janowi Apostołowi.

CZYTAJ DALEJ

Ełk: Spotkanie dla kapłanów w ramach formacji permanentnej

2021-04-21 20:53

[ TEMATY ]

kapłaństwo

formacja

kapłani

Ełk

Ks. Mariusz Frukacz

„Na ambonę wnosisz siebie ze wszystkimi doświadczeniami. Jeśli nie umiesz jeszcze żyć tym, co głosisz, to głoś przynajmniej to, czego szczerze pragniesz osiągnąć” – powiedział o. Wojciech Jędrzejewski OP do rocznikowo młodszych kapłanów w czasie warsztatów z homiletyki prowadzonych w ramach formacji permanentnej kapłanów diecezji ełckiej.

W trwającym XIII Tygodniu Biblijnym w Centrum Administracyjno-Pastoralnym Ełckiej Kurii diecezjalnej, we wtorek i środę, odbyło się kolejne spotkanie dla młodszych rocznikowo kapłanów diecezji ełckiej (święconych w latach 2011-2014) w ramach formacji permanentnej. Spotkanie miało charakter warsztatów z dziedziny homiletyki. Tematem przewodnim było kaznodziejskie czytanie Słowa Bożego. Ze względu na obostrzenia sanitarne warsztaty odbyły się w dwóch turach.

CZYTAJ DALEJ

Müller o wyborach w Rzeszowie: poważna możliwość przesunięcia terminu

2021-04-22 13:02

[ TEMATY ]

wybory

Tadeusz Poźniak

W Ogrodach Bernardyńskich

W Ogrodach Bernardyńskich

Ze względu na kwestię potencjalnego ryzyka związanego z pandemią istnieje poważna możliwość przesunięcia terminu wyborów w Rzeszowie - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że spodziewa się, że decyzja w tej sprawie zapadnie najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Müller był pytany w czwartek w programie "Tłit" w Wp.pl o przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa; dopytywano go, czy odbędą się one w zapowiadanym terminie, czy też jest w tej sprawie "jakiś znak zapytania".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję