Reklama

Poświęcenie nowej siedziby Hospicjum Płockiego

"Boga nie można kochać teoretycznie"

Niedziela płocka 24/2002

24 maja, w święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych biskup płocki Stanisław Wielgus poświęcił nową siedzibę Hospicjum Płockiego. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli m.in. marszałek Sejmiku Mazowieckiego Adam Struzik, senator Zbigniew Kruszewski oraz wiceprezydent Płocka Anna Kossakowska. Witając zebranych, dyrektor hospicjum Tomasz Korga podziękował wielu firmom i instytucjom za pomoc w tworzeniu nowej siedziby. "Bez tych wszystkich, którzy nas otaczają, bez tych, którzy w odpowiednim momencie podali nam rękę, tego miejsca dla naszych chorych by nie było" - powiedział.

"Z wielką radością i wzruszeniem uczestniczę w tej uroczystości, ponieważ dzieje się tu coś głęboko chrześcijańskiego" - mówił w słowie skierowanym do zebranych Biskup Płocki. - Jako biskup Kościoła płockiego bardzo wysoko cenię działalność ludzi dobrej woli, którzy stworzyli to hospicjum i dalej je prowadzą, służąc ludziom najbardziej potrzebującym. W Ewangelii spotykamy słowa: ´Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili´ (Mt 25, 40). Właśnie w człowieku potrzebującym, chorym, zdanym zupełnie na innych w sposób szczególny jest Chrystus. Boga nie można kochać teoretycznie. W Piśmie Świętym są te znane nam wszystkim słowa: ´Jeśliby ktoś mówił: Miłuję Boga, a brata swego nienawidził, jest kłamcą´ (1 J 4, 20). Boga można kochać tylko w bliźnich. Ojciec Święty Jan Paweł II ciągle powtarza, że człowiek jest drogą Kościoła, dlatego tak bardzo wysoko cenię waszą pracę. Z całego serca za nią dziękuję. Cieszę się, że poświęcenie tego hospicjum ma miejsce w święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Niech Najświętsza Maryja Panna otacza opieką hospicjum - tych, którzy tu służą bliźnim, i tych, którzy potrzebują ich opieki".

Stowarzyszenie Hospicjum Płockie istnieje od 16 lat, otaczając opieką paliatywną chorych w stanie terminalnym zarówno we własnych pomieszczeniach, jak i w domach chorych. Obok pomocy medycznej zapewnia ono chorym również tak ważną w tym momencie życia pomoc duszpasterską ze strony kapelana, którym jest ks. Romuald Andruszkiewicz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję