Reklama

Litwa: w miejscu narodzin Koronki w Wilnie trwa Tydzień Miłosierdzia Bożego

Do 11 kwietnia trwa w Wilnie Tydzień Miłosierdzia Bożego. Codzienne Msze św. i modlitwy oraz nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywają się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w stolicy Litwy, czyli w niewielkim kościółku przy ul. Dominikańskiej. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, obchodzoną od 2000 z ustanowienia św. Jana Pawła II, głównej Mszy św., która rozpocznie się w Sanktuarium o godz. 12.00 będzie przewodniczył metropolita wileński abp Gintaras Grušas.

[ TEMATY ]

Wilno

zgromadzenie.faustyna.org

Z kolei o godz. 15.30 czasu miejscowego (czyli o 14.30 czasu polskiego) rozpocznie się w tym samym miejscu Msza św. po polsku, a odprawi ją biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji Arūnas Poniškaitis. Liturgię tę będzie transmitowała na żywo TVP Wilno, będzie ona dostępna także na stronie wilno.tvp.pl i w aplikacji mobilnej.

Warto podkreślić, że święto Miłosierdzia Bożego, choć stosunkowo młode w Kościele powszechnym, jest już bardzo popularne w samym Wilnie i w całej Litwie, a poprzedzający je Tydzień Bożego Miłosierdzia stał się w stolicy drugim – po obchodach Opieki Matki Bożej Ostrobramskiej – tak szeroko obchodzonym i przyciągającym wiernych świętem katolickim.

Reklama

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie mieści się w niewielkiej świątyni przy ul. Dominikańskiej (Dominikonų) 12. Kościół wraz z klasztorem otrzymali najpierw dominikanie z pobliskiego klasztoru, a następnie przekazano go diecezji. Po III rozbiorze Polski (1795) przekształcono go w cerkiew, co pociągnęło za sobą duże zmiany wystroju wewnętrznego. Widoczną dzisiaj gotycką absydę odbudowano dopiero w 1971 r. Obecnie w kościele znajduje się słynący na całym świecie z licznych łask i cudów obraz Miłosierdzia Bożego, namalowany według wskazówek św. siostry Faustyny.

Ksiądz Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Wilnie, w rozmowie z TVP Wilno przypomniał, że to sam Pan Jezus, objawiając się św. Faustynie, prosił, aby "pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętowana jako niedziela Bożego Miłosierdzia". Początkowo uroczystość tę obchodzono tylko w kościołach polskich, ale później papież wprowadził je do całego Kościoła.

"Jezus obiecał, że tego dnia ześle ogrom łask na dusze wiernych w ilości porównywalnej tylko z tymi, które spływają na człowieka w czasie chrztu świętego. Jest to ogrom łask" – podkreślił polski kapłan z Wilna. Zwrócił przy tym uwagę, że najważniejszym momentem tego święta jest godzina 15.00, gdy Pan Jezus konał na krzyżu po przebiciu Mu boku przez żołnierza rzymskiego. Wypłynęły wtedy krew i woda, symbolizujące sakramenty: Eucharystię – krew i Chrzest – woda.

Reklama

Wilno odegrało ogromną rolę w narodzinach i rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego. To właśnie w tym mieście, na Antokolu, Jezus podyktował s. Faustynie Koronkę do Miłosierdzia Bożego, tam też Eugeniusz Kazimirowski namalował – według jej wskazówek – znany już na całym świecie obraz Jezusa Miłosiernego.

Wileńskie Sanktuarium do 11 kwietnia jest otwarte przez całą dobę. Odbywa się w nim całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie (10.45-20) można też przystąpić codziennie do spowiedzi. Codzienne Msze sprawowane są w tym czasie o godz. 10, 12, 16 (po polsku), 18 i 20, o 15 odmawiana jest Koronka, a przed Mszami w południe i o 18 ludzie modlą się na różańcu i o 22 rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 11 bm. przewidziano jeszcze dwie Msze w językach obcych dla odbiorców na całym świecie: o 17 – po angielsku, odprawi ją abp G. Grušas i będzie ona transmitowana do USA i innych państw przez telewizję EWTN oraz o 22 – po francusku, będzie ją sprawował ks. Frédéric Simonis, a przekaże ją na świat francuskie Radio Espérance.

2021-04-09 16:03

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie

Niedziela przemyska 33/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Matka Boża

Wilno

Roman Trojniarz

Przemyska grupa przed Ostrą Bramą

Przemyska grupa przed Ostrą Bramą

Któż z nas nie zna słów z Inwokacji do „Pana Tadeusza”? Któż nie zna historii o cudownym uzdrowieniu Adama Mickiewicza przez Maryję? Któż nie pragnie stanąć na tym świętym miejscu? Wilno jest szczególnym miejscem dla polskich pielgrzymów. W Roku Miłosierdzia nie sposób nie odwiedzić Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie

CZYTAJ DALEJ

Papież będzie zabiegał o odrodzenie dzietności we Włoszech

2021-05-13 15:45

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

dzietność

PAP

Papież Franciszek otworzy w Rzymie tak zwane stany generalne na temat dzietności. Jest to ogólnonarodowa debata na temat katastrofy demograficznej, którą przeżywają od kilkudziesięciu lat Włochy. Spotkanie zostało zwołane przez Forum Stowarzyszeń Rodzinnych, ale dzięki obecności papieża, wezmą w nim również ważni politycy, z premierem Mario Draghim, a także przedstawiciele świata biznesu i kultury.

Przewodniczący Forum Gigi De Palo ma nadzieję, że papież przełamie pewne schematy w myśleniu o demografii. Jego zdaniem we Włoszech pokutuje bowiem przekonanie, że dzietność to problem dla środowisk rodzinnych czy katolickich. Do polityków i przedsiębiorców wciąż nie dociera, że na kryzysie demograficznym tracą wszyscy.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacki Konkurs On-line

W imieniu organizatorów pragnę serdecznie zaprosić młodzież ze szkół ponadpodstawowych z terenu województwa podkarpackiego do wzięcia udziału w Podkarpackim Konkursie Wiedzy o kard. Stefanie Wyszyńskim "Prymas Tysiąclecia- Człowiek nadziei naszych czasów".

Konkurs odbędzie się 2 czerwca br. o godz. 12:00 ONLINE.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję