Reklama

Niedziela Lubelska

Jesteśmy ich dłużnikami. Kraśnik pamięta o Katyniu i Smoleńsku

10 kwietnia w całej Polsce obchodzono 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Skromne z powodu pandemii uroczystości zorganizowano także w Kraśniku na terenie parafii Matki Bożej Bolesnej, gdzie naprzeciw kościoła znajduje się pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

2021-04-11 08:09

Paweł Wysoki

- Dziś mija 11 lat od katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką, przedstawiciele Parlamentu, urzędnicy państwowi, dowódcy wojskowi, duchowni i załoga. Pamiętamy doskonale ten dzień, który odcisnął się mocno w sercu każdego Polaka. W tym roku, w wyjątkowej sytuacji pandemii, pozostaje nam to, co najważniejsze: zachowanie pamięci o tych, którzy zginęli w katastrofie; pamięci o tych, którzy budowali polską państwowość - wyjaśniali organizatorzy spotkania.

W pierwszej części obchodów w kościele Matki Bożej Bolesnej odbył się koncert orkiestry wojskowej z Lublina pt. „Miłość i Niepodległa”. Wydarzenie upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. i katastrofy smoleńskiej z 2010 r. zorganizowano w ramach akcji „Warto być Polakiem”. W muzycznej wędrówce przez dzieje Polski uczestniczyli wierni, zgromadzeni w świątyni zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym, a także widzowie TVP3 Lublin, którzy mogli śledzić transmisję na żywo. Koncert zorganizowali wspólnie TVP Oddział Lublin, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla i Proboszcz Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku ks. Hubert Czarnecki.

Reklama

W drugiej części spotkania ks. Hubert Czarnecki przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar Katynia i Smoleńska. - Modlimy się z tych, którzy zginęli w drodze do Katynia. Co sprawiło, że najważniejsze osoby w państwie, reprezentujące różne środowiska i poglądy, podjęły trud wspólnej wędrówki na cmentarz wojenny w Katyniu? Czy ofiara ich życia miała sens? - pytał ksiądz proboszcz. W odpowiedzi duszpasterz przypomniał o zbrodni sowieckich katów na elicie polskiego narodu; zbrodni, która nie została osądzona, a jej sprawcy nie zostali ukarani. - Dzięki ofierze tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, cały świat dowiedział się o Katyniu. Największa z polskich tragedii pokazała, że pamięć wiele kosztuje. Jesteśmy dłużnikami tych ofiar. Nie cofniemy biegu wydarzeń, ale z ofiary życia Polaków z 1940 r. i z 2010 r. może wypłynąć dobro - podkreślił ks. Czarnecki. Duszpasterz zaapelował o pamięć, prawdę, jedność i szacunek wśród Polaków zranionej ojczyzny. Przywołując wizerunek Matki Bożej z Jasnej Góry, z dwiema bliznami na twarzy, wskazał, że mimo ran oblicze Królowej Polski jest piękne. - Katyń i Smoleńsk to blizny na obliczu naszej ojczyzny. Jako chrześcijanie wiemy, że Zmartwychwstały Chrystus, który przychodzi do nas ze słowami: pokój wam, nie niweluje cierpienia, ale pozwala nam je mądrze przeżywać. Od nas zależy, czy nasza ojczyzna będzie królestwem miłości i pokoju, prawdy i jedności. Miłość, której przejawem jest patriotyzm, jest wartością cenniejszą niż życie - powiedział ks. Czarnecki.

Po Liturgii pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej symbolicznie złożono wieńce i kwiaty; w ceremonii uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Kazimierz Choma, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Anna Baluch, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, Przewodniczący Rady Powiatu w Kraśniku Jacek Dubiel, Radni Powiatu Kraśnickiego, samorządowcy miejscy z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Jamrozem oraz sekretarz miasta Grażyna Lejwoda-Ćwik.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172

Reklama


Reklama


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dni Krzyżowe 2021

2021-04-15 10:39

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Bożena Sztajner/Niedziela

Czym są Dni Krzyżowe i kiedy wypadają Dni Krzyżowe w 2021 r.?

Wniebowstąpienie Pańskie jest uroczystością obchodzoną obecnie czterdziestego dnia po Wielkanocy lub w niedzielę przypadającą po 40. dniu. W Polsce od 2004 r. na mocy postanowienia Konferencji Episkopatu Polski obchodzi się Wniebowstąpienie Pańskie w niedzielę przed uroczystością Zielonych Świąt. Istotą tej uroczystości jest odejście Chrystusa do Ojca, udział Chrystusowego człowieczeństwa w pełnej chwale Boga Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józefie... żywicielu Syna Bożego

2021-05-05 22:00

[ TEMATY ]

św. Józef

Rozważania majowe

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

W Pierwszym Liście do Koryntian, św. Paweł zapisał m.in. takie słowa: Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość. (1 Kor 13,13). Wszystkie trzy dary są charakterystyczne dla św. Józefa.

Nie utracił wiary w obliczu próby, pozostał wierny nadziei i pielęgnował miłość, którą okazywał swojej Małżonce i Jej Synowi. Całe życie dla Nich pracował, bo wiedział, że prawdziwa miłość jest wyjściem poza siebie samego, oddaniem się. Właśnie tak swoją ziemską miłość przeżywał święty Józef. Jego miłość, będąca darem dla Bożego Syna znalazła swoje odzwierciedlenie w sztuce, gdzie na licznych obrazach widać, jak z troską i oddaniem pilnuje Dzieciątka Jezus, jak przygotowuje dla Niego jedzenie, podaje Mu kwiaty, winogrona czy zabawki. Ale nie tylko to jest wyrazem odpowiedzialnej postawy Józefa. Jako Głowa Najświętszej Rodziny, wiedział doskonale, że musi pracą zapewnić chleb codzienny dla swojej rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Po ludzku jest to niezrozumiałe…

2021-05-06 22:22

Maria Fortuna- Sudor

Zdjęcie ze wspólnego, wyjazdowego spotkania w parafii w Nowym Targu. Śp. Paweł Król – piąty z lewej.

Zdjęcie ze wspólnego, wyjazdowego  spotkania w parafii w Nowym Targu. Śp. Paweł Król – piąty z lewej.

    Nie pamiętam, kiedy i w jakich okolicznościach poznałam śp. Pawła Króla. Założyciel i dyrektor Wydawnictwa Rubikon był dla mnie najpierw synem Teresy Król, twórczyni i autorki programów, środowiska i podręczników Wychowania do Życia w Rodzinie.

    Przypuszczam, że to się stało przy okazji któregoś z wyjazdów na konferencję do Warszawy. Paweł często służył swojej mamie oraz innym jako kierowca i organizator takich wypraw. Kiedyś, gdy zapytałam, jak to się stało, że on, muzyk po konserwatorium, zajął się wydawaniem książek promujących życie, wspierających rodzinę, z uśmiechem wspominał, że to dzięki mamie. – Jeździłem z mamą na spotkania z nauczycielami, nosiłem za nią książki i tak to się zaczęło… – opowiadał, uśmiechając się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję