Reklama

Niedziela Lubelska

Bogu podobni przez miłosierdzie

Miłosierdzie Boga pobudza do pochylania się nad ludzkimi nieszczęściami. 

2021-04-11 17:25

Anna Skrzypczak

Słodkie bułki na ul. Skibińskiej w Lublinie rozchodzą się w kilka minut. Kilkanaścioro dzieci sięga po nie łapczywie. Normalny obiad jedzą rzadko, zwykle wyciągają co akurat jest w skromnie zaopatrzonych lodówkach. Mamy XXI wiek, ale ludzie, którym brakuje chleba, wciąż są wokół nas. Wezwanie do wyobraźni miłosierdzia pozostaje aktualnym zadaniem dla wierzących.

Początek na Zielonej

Reklama

Prawie 40 lat temu ks. Jan Mazur siadał za kierownicą zdezelowanego „żuka” i objeżdżał wiejskie parafie, skąd przywoził do Lublina ziemniaki, warzywa i owoce. W stanie wojennym wszystkim Polakom brakowało żywności, najbardziej jednak ubogim i bezdomnym. Gorąca i darmowa zupa stała się prostym znakiem miłosierdzia, na który czekały codziennie dziesiątki głodnych ludzi. Dominowała zupa jarzynowa, wkładka mięsna była od święta. Ks. Jan powołał wówczas nieformalne Towarzystwo Pomocy Błogosławionego Brata Alberta. Władzom państwowym to się nie podobało, bo przecież w socjalizmie biedy być nie mogło. Biedy oficjalnie nie było, jednak kolejki chętnych po gorący posiłek rosły. Tak powstawało pierwsze współczesne dzieło miłosierdzia w naszej diecezji. W ciągu kilku lat przy kościele św. Jozafata w Lublinie zaczęła działać kuchnia, a potem jadalnia. Ulica Zielona kojarzona jest do dziś z darmowym chlebem i gorącą strawą. Po Lublinie ośrodki pomocy dla ubogich powstały z inicjatywy ks. Mazura także w Świdniku, Puławach, Chełmie i Zamościu.

Owoce wrażliwości

Co roku zapalamy w czasie Wigilii świece Caritas. Ten gest miłosierdzia wymyślił i rozpowszechnił w całej Polsce śp. ks. prał. Czesław Szczęsny. W jego wizji Caritas miała objąć swoją troską najbardziej zapomnianych. Jako jeden z pierwszych dostrzegł potrzebę opieki nad osobami niepełnosprawnymi; dla nich wybudował Dom Spotkania w Dąbrowicy. Miłosierdzie realizowało się w konkretnych znakach: niepełnosprawni otrzymywali wózki, ubogie dzieci zaczęły wyjeżdżać na bezpłatny wypoczynek. Wiele innych dzieł miłosierdzia w naszej diecezji wiąże się ze śmiałymi wizjami kapłanów wrażliwych na dramaty ludzi. Chełmskie hospicjum domowe nosi imię ks. kan. Kazimierza Malinowskiego, hospicjum św. Anny w Lubartowie zainicjował wieloletni proboszcz tamtejszej parafii ks. Andrzej Tokarzewski. Pierwsze polskie hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia w Lublinie, to dzieło zapoczątkowane i realizowane przez o. Filipa Buczyńskiego. W służbie miłosierdzia stają także świeccy. Pani Jolanta Okoń od 17 lat prowadzi kuchnię dla ubogich przy parafii Trójcy Świętej w Krasnymstawie, państwo Halina i Tadeusz Pęziołowie z Lublina od wielu lat codziennie przekazują bezpłatnie chleb dla bezdomnych.

Reklama

Naśladowanie Chrystusa

Doświadczamy Bożego Miłosierdzia w tajemnicy zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią, Jego zmartwychwstanie jest darem dla każdego z nas. Jednocześnie miłosierdzie Boga pobudza do pochylania się nad ludzkimi nieszczęściami. W czasie pandemii wezwanie do naśladowania miłosiernego Chrystusa znalazło żywy oddźwięk w sercach wielu ludzi. Inicjatywa „Widzialna ręka” w Lublinie zrzesza obecnie ponad 40 tys. osób bezinteresownie wspomagających starszych, chorych i samotnych. W Puławach grupa młodzieży skrzyknęła się, aby rozwozić posiłki samotnym i bezdomnym.

Mamy ciągle przed sobą do wypełnienia swoisty testament św. Jana Pawła II z ostatniej pielgrzymki do Polski (2002): - „Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny, wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei”. Wypełniamy go przez dzieła miłosierdzia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: w czwartek planowana publikacja rozporządzenia o luzowaniu obostrzeń

2021-05-06 14:24

[ TEMATY ]

obostrzenia

Adam Niedzielski

Ministerstwo Zdrowia

Finalizujemy prace i w czwartek planowana jest publikacja rozporządzenia epidemicznego, które będzie pokazywało plan luzowania obostrzeń do końca maja – wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Szef MZ podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy był pytany o rozporządzenie o luzowaniu obostrzeń.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

2021-05-04 21:30

[ TEMATY ]

Matka Boża

Fatima

#NiezbędnikMaryjny

Graziako /Niedziela

Dziś Fatima jest jednym z największych sanktuariów maryjnych świata. Rocznie odwiedza ją około 4 milionów pielgrzymów i turystów, przy czym największe nasilenie tego ruchu przypada na 13 maja i 13 października, w rocznicę rozpoczęcia i zakończenia objawień. Skąd tak wielki fenomen tego miejsca?

Główną świątynią w Fatimie jest neoklasyczna bazylika, konsekrowana w 1947 r. Kolumnada, podobna do tej z Placu św. Piotra w Rzymie, zamyka część placu, na którym może pomieścić się ok. 300 tys. osób. Wokół sanktuarium jest kilkadziesiąt hoteli, dysponujących jednorazowo 3,5 tys. miejsc noclegowych. Bazę tę uzupełniają jeszcze pola namiotowe i campingi z kilkunastoma tysiącami miejsc. To wszystko prowadzi nas do pytania: Dlaczego Fatima, kiedyś mała wioska, przyciąga tak wielkie rzesze ludzi? Co Matka Boża mówi im w swoim sanktuarium?

CZYTAJ DALEJ

Rozważania Majowe ze Świętym Józefem: 7 maja

2021-05-06 21:40

[ TEMATY ]

nabożeństwa majowe

Rozważania majowe

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Obraz św. Józefa ponownie nawiedzi diecezję. Pierwsza peregrynacja odbyła się w latach 2012-15.

Obraz św. Józefa ponownie nawiedzi diecezję. Pierwsza peregrynacja odbyła się w latach 2012-15.

Kolejny dzień rozważania: Św. Józefie… troskliwy obrońco Chrystusa.

Czyny mówią głośniej, niż słowa. To przysłowie pokazuje niesamowitą prawdę o każdym z nas. Słowa, choć są bardzo ważne, mogą jednak mówić nieprawdę, mogą oszukiwać, mogą kłamać. Naszą osobowość odzwierciedlają nasze uczynki: poprzez różne gesty, czasem może nawet nieświadome, ukazujemy nasze serce. Czyny mówią głośniej, niż słowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję