Reklama

Świat

Ankieta Papieża Franciszka

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Dustin J McClure / Foter.com / CC BY-ND

Do wszystkich Kościołów lokalnych w świecie trafi specjalny dokument związany z przyszłorocznym Synodem Biskupów na temat rodziny. Ten zaprezentowany oficjalnie w Watykanie materiał przygotowawczy do obrad zawiera też kwestionariusz mający na celu zebranie informacji o duszpasterstwie rodzin i zachowywaniu nauczania katolickiego w kwestiach małżeństwa i obrony życia w poszczególnych państwach.

W dokumencie zatytułowanym „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji” zwrócono uwagę na bardzo trudną sytuację wielu rodzin. Wymienione są uderzające w rodzinę zjawiska, które do tej pory nie występowały na tak dużą skalę. Coraz częściej np. młodzi ludzie zamieszkują ze sobą bez ślubu, nie myśląc nawet o małżeństwie, promowane są związki osób tej samej płci oraz adopcja dzieci przez osoby homoseksualne. Wśród wielu nowych sytuacji wymagających troski duszpasterskiej Kościoła dokument zwraca też uwagę na małżeństwa mieszane wyznaniowo lub między religijnie, rodziny niepełne czy poligamię. Te problemy nie biorą się znikąd. Całe instytucje pracują dziś nad tym, by stworzyć kulturę braku zaangażowania i utwierdzić ludzi w założeniach, że więź małżeńska może obowiązywać jedynie przez jakiś czas. Zagrożeniem dla rodziny jest także pluralizm relatywistyczny w koncepcji małżeństwa, wpływ mediów na kulturę w jej rozumieniu małżeństwa i życia rodzinnego, czy nowe interpretacje praw człowieka.

Watykański dokument przypomina też katolicką naukę na temat rodziny i małżeństwa. Na końcu natomiast załączony jest kwestionariusz, który ma być skierowany przez poszczególne Episkopaty do dekanatów i parafii, by uzyskać konkretne i realne dane dotyczące tematyki synodalnej związanej z małżeństwem i rodziną. Pytania tam zawarte są bardzo różnorodne i dotyczą takich kwestii, jak duszpasterstwo rodzin, także tych będących w kryzysie, otwartość na życie, problem związków osób tej samej płci czy adopcja dzieci przez układy homoseksualne.

Reklama

Krajowy duszpasterz rodzin ks. Przemysław Drąg w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreśla, że taka praktyka nie jest niczym nowym w Kościele. – W ten sposób zbierane są informacje na temat kondycji wiernych, na temat tego, czy żyją w zgodzie z depozytem wiary – mówi. Zaznacza, że nie można takiej ankiety traktować w żaden sposób jako referendum w sprawie nauczania moralnego Kościoła, bo takiej praktyki w nim nie ma. – Kościół ma swój depozyt wiary, który zostawił mu Pan Jezus. On jest niezmienny. Na pewno nie będzie więc wprowadzał zmian w dziedzinie moralności. Jeśli Ojciec Święty zorientuje się, że kondycja katolików w jakiejś dziedzinie jest zła, na pewno położy nacisk na to, by ją poprawić – zaznacza kapłan.

Jak mówi ks. Przemysław Drąg, dokument przygotowany przez Sekretariat Generalny Synodu trafi teraz do biskupów i to oni zdecydują, w jaki sposób zbiorą informacje. Zapewne zaangażują w to zarówno kapłanów, jak i świeckich. – Nie ma wątpliwości, że inaczej w tych danych wyglądał będzie obraz wiernych w Polsce, a inaczej choćby w Holandii. Ale właśnie o to chodzi, żeby zobaczyć kondycję Kościoła w różnych miejscach i odpowiednio rozplanować pracę na kolejne lata – podkreśla ks. Drąg.

Odpowiedzi biskupów związane z kwestionariuszem mają dotrzeć do Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów do końca stycznia 2014 roku. W lutym będą omówione w czasie posiedzenia Rady Sekretariatu i na ich podstawie wypracowane zostanie Instrumentum laboris, dokument roboczy obrad synodalnych. Ojciec Święty Franciszek postanowił, że praca Synodu Biskupów odbywać się będzie w dwóch etapach. W pierwszym odbędzie się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne, które ma służyć rozpoznaniu aktualnego stanu rzeczy oraz zebraniu świadectw i propozycji biskupów. Drugi to Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne w 2015 r., które będzie miało na celu sformułowanie roboczych wytycznych dla duszpasterstw rodzin.

2013-11-07 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Habemus Papam!". Jak zapamiętali ten wybór

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

[ TEMATY ]

papież

Kościół

wiara

bp Jan Szkodoń

MARIAN SZTAJNER

To było jakby wczoraj.
Poniedziałek, 16 października, godzina 17.20.
Nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym.
A potem na balkon Bazyliki św. Piotra wyszedł uśmiechnięty kard. Karol Wojtyła.
„Nie wiem, czy potrafię wyrażać się
jasno w Waszym... naszym języku włoskim.
Jeżeli się pomylę, to mnie poprawcie...”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję