Reklama

W charyzmacie ubóstwa, czystości i posłuszeństwa (13)

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa

Celem zgromadzenia jest nowa ewangelizacja pod znakiem Krwi Chrystusa poprzez wspieranie misji Kościoła. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa założył w 1987 r. ks. Winfried Wermter, misjonarz Krwi Chrystusa. Praca apostolska ks. Wermtera zaowocowała licznymi powołaniami do życia konsekrowanego. Zaistniała potrzeba stworzenia nowych struktur dla i dziewcząt i kobiet, które odkryły powołanie do pracy w Dziele Krwi Chrystusa. Za radą biskupów ks. Winfried zdecydował się na założenie nowej żeńskiej gałęzi dzieła.

Pierwsze kandydatki wyraziły zgodę na udział w powstaniu nowego zgromadzenia 14 września 1987 r. i po niespełna miesiącu rozpoczęły formację zakonną. 22 stycznia 1988 r. ordynariusz ówczesnej diecezji chełmińskiej bp Marian Przykucki zatwierdził pierwsze statuty nowej wspólnoty sióstr, tymczasowo jako stowarzyszenia wiernych, a w przyszłości jako stowarzyszenia życia apostolskiego. Jednocześnie mianował ks. Wermtera moderatorem nowego zgromadzenia.

Główne elementy duchowości misjonarek to: poświęcenie się Bogu w tajemnicy Krwi Chrystusa, czyli Tajemnicy Paschalnej, życie modlitewne i wspólnotowe oraz apostolstwo jako droga do świętości. Poświęcając swoje życie Bogu w tajemnicy Krwi Chrystusa, która wyraża miłość Boga do ludzi, siostry chcą na wzór Maryi służyć Chrystusowi jako "żywy kielich" - w pełni otwarty na Pana Boga, wypełniony pod Krzyżem Krwią Zbawiciela i ofiarowany dla jedności Kościoła.

Służąc ewangelizacji Kościoła i świata, siostry starają się widzieć w każdym aspekcie swojego życia okazję do misji, dla której chcą żyć i umierać z radosną ofiarnością. Szczególnym znakiem wspólnoty jest apostolstwo gościnności. Misjonarki są gotowe do udziału w ewangelizacji i w odnowieniu wiary w innych krajach. W zależności od potrzeb.

Działalność sióstr polega na prowadzeniu zamkniętych rekolekcji i dni skupienia w domach misyjnych oraz we współpracy ze Zgromadzeniem Misjonarzy Krwi Chrystusa - rekolekcji i misji parafialnych. Siostry prowadzą również działalność charytatywną. Pracują w Rodzinnym Ośrodku Formacji Chrześcijańskiej w Chrustach k. Rawy Mazowieckiej i jego filii w Swarzewie k. Gdańska. Domy te są przeznaczone dla samotnych dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracują także w szpitalu w Monachium. Rozwijają również działalność wydawniczą w ramach Wydawnictwa Misjonarzy Krwi Chrystusa. Utrzymują ponadto zagraniczne kontakty misyjne na Litwie, Białorusi. Ukrainie i w Rosji.

Na terenie naszej diecezji w Łabuńkach k. Zamościa przebywają trzy siostry Misjonarki Krwi Chrystusa. Siostra przełożona jest dyrektorem Hospicjum "Santa Galla" w Łabuńkach. Siostry odpowiedzialne są za tworzenie Wspólnot Krwi Chrystusa - jest to katolicki ruch świeckich otwarty na wszystkie stany i powołania w Kościele. Pierwszy etap rozwoju Wspólnoty zaczyna się już na Golgocie, kiedy to według legendy jeden z żołnierzy rzymskich obecnych podczas ukrzyżowania zabrał ze sobą do domu relikwie Jego Krwi. Skrawek płaszcza nasączonego Krwią Chrystusa przekazywano jako rodzinny skarb z pokolenia na pokolenie. W 1708 r. ostatni członkowie tego rodu przekazali relikwie do pobliskiej bazyliki San Nicola in Carcere w Rzymie, w której wystawiono ja na ołtarzu i otoczono czcią. W 1815 r. papież Pius VII zatwierdził Bractwo Krwi Chrystusa i podniósł do godności Arcybractwa, obdarzając wieloma odpustami. Na początku lat osiemdziesiątych Wspólnota Krwi Chrystusa została przeniesiona także do Polski jako ruch eucharystyczno-ewangelizacyjny. Wspólnota ta pragnie przyczyniać się do odnowy Kościoła zaczynając od popierania życia własnej parafii jej członków.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz odwiedził diecezję zielonogórsko-gorzowską

2021-09-22 11:40

[ TEMATY ]

nuncjusz

Głogów

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Jakubów

ks. Adrian Put

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

We wtorek 21 września pierwszy raz przybył do naszej diecezji abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Polsce. Podczas swej krótkiej wizyty odwiedził sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie oraz Głogów.

Arcybiskup Pennacchio odwiedził sanktuarium w Jakubowie w szczególnym czasie jubileuszowego Roku św. Jakuba. Po odprawieniu Mszy św. i poświęceniu pamiątkowego krzyża i rzeźby abp Pennacchio wraz z biskupami Lityńskim, Siemieniewskim i Sochą udali się do Głogowa. Tu po przywitaniu przez władze samorządowe odbyło się otwarcie nowego odcinka Jakubowego Szlaku wiodącego przez Głogów do Hiszpanii, do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W kościele pw. Bożego Ciała nuncjusz poświęcił tablicę pamiątkową oraz kamienną płytę chodnikową ze znakiem muszli pielgrzymiej. Płyty te wmurowane zostaną na głogowskim alternatywnym odcinku Szlaku św. Jakuba wiodącym przez głogowskie Stare Miasto. Spotkanie w Jakubowie i w Głogowie było pierwszą oficjalną wizytą arcybiskupa nuncjusza w naszej diecezji. Swoją misję w Polsce pełni od 2016 roku. Z racji swego urzędu jest także dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję