Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź -Teofilów: Ku czci Miłosierdzia Bożego

Ojciec Duchowny kapłanów ks. dr Tomasz Falak poprowadził sumę odpustową w parafii Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wszystkich zgromadzonych powitał ks. dr Marek Pluta. – Witam wszystkich czcicieli Miłosierdzia Bożego. Nie wszystkich, bo pewnie wielu z was zostało w domach i łączy się z nami poprzez transmisję internetową. Proszę celebransa o przybliżenie nam tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Modlimy się za wszystkich naszych parafian – mówił ks. Proboszcz.

Reklama

W homilii ks. Tomasz Falak odniósł się do Ewangelii o świętym Tomaszu. - Przyznam się wam, że lubię utożsamiać się z niektórymi postaciami Ewangelii i lubię proponować to innym. Dziś mam ułatwione zadanie. Święty Tomasz Apostoł jest moim patronem od chrztu świętego. Utożsamiam się z nim, gdyż często potrzebuję bratniej czy siostrzanej duszy, żeby było łatwiej przechodzić przez życie. Czasem utożsamiam się z nim w pewnej samotności. Tomasz nie był z apostołami z dzień modlitwy w wieczerniku. Chodził swoimi drogami, być może potrzebował samotności. Być może nie chciał być we wspólnocie. Ja czasem też lubię być sam, bo co ja będę innych obarczał swoimi problemami. Wydaje mi się, że sam je rozwiążę. Wydaje mi się, że jest to dowód odpowiedzialności i dojrzałości. Jednak się tak nie da! Nie da się wszystkiego samemu, nie da się samemu przeżywać swojej wiary! Jest coś, co mnie różni ze św. Tomaszem. W życiu nie chciałbym dotykać otwartych ran. Nie mógłbym być strażakiem, lekarzem, ratownikiem medycznym. Jednak jestem kimś, kto dotyka ran, ale duchowych. Nie czuję obrazy do wyznawanych w konfesjonale grzechów, bo wiem, że te grzechy kiedy są wyznawane są już poddawane procesowi leczenia. Wiem, że Chrystus posługuje się mną, bym mógł w jego imieniu powiedzieć „Odpuszczają się Twoje grzechy”. Dwa momenty są dla mnie szczególnie ważne – nie tylko, gdy utożsamiam się z apostołami, ale i z samym Panem Jezusem. Stając za ołtarzem, wypowiadam jego słowa „To jest Ciało moje, to jest krew moja”. One nie są moje, one są jego. To samo jest w konfesjonale, to nie ja jestem taki wspaniałomyślny i miłosierny. Przeze mnie mówi Pan Jezus. To wszystko wymaga wielkiej wiary. Wiary, która musi się potwierdzać, musi się pogłębiać i musi się w czymś konkretnym wyrażać – mówił ks. Falak.

- Dziś Pan Jezus błogosławi tych wszystkich, którzy „nie widzieli, a uwierzyli”. Święty Tomasz wyznał w końcu swoją wiarę, oddając pokłon i mówiąc „Pan mój i Bóg mój”. Czy słowa dzisiejszej Ewangelii nie znajdują odzwierciedlenia w wizerunku Pana Jezusa Miłosiernego? To on wchodzi do wnętrza przepełnionego mrokiem, niepewności, wątpliwości, może nawet zawodu. Ta ciemność jest symbolem tego co przezywają apostołowie po śmierci Mistrza. Pan Jezus wchodzi jako źródło światła ze swoją mocą, ale jednocześnie z delikatnością obwieszcza pokój. Składa jedna dłoń do błogosławieństwa, a drugą pokazuje rany. Chce byśmy dotykali tego miłosierdzia, jakie on objawia (…) Wiara jest potrzebna. Wiara daje nowe życie. Wiara ożywia. Co masz może ożywić dzisiaj, kiedy jesteśmy tak wieloma rzeczami przygnębieni? Co nas może pocieszyć w naszej niepewności jutra, jak nie wiara w Bożą Opatrzność, Boże Miłosierdzie, Bożą Łaskę. Zechciejmy się ożywić i zechciejmy stanowić wspólnotę zjednoczoną jednym duchem, jednym sercem (…) Nie musimy obmyślać wielkich przedsięwzięć ewangelizacyjnych, ale powinniśmy zacząć od małych dzieł miłosierdzia. Żeby nikt z nas, mieszkających obok, czy nikt z naszych bliskich, nie był skazany na samotność w swoim świecie. Byśmy dotarli do tych współczesnych Tomaszów, którzy obwarowali wiarę swoimi warunkami. Mamy obwieszczać im, słowem i czynem, że Jezus żyje, że on jest miłością, że nas ożywia w wierze, nadziei i miłości – zachęcał celebrans.

Suma odpustowa zakończyła się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego. Na mszy świętej poprzedzającej sumę odpustową trójka dzieci przystąpiła od sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

2021-04-12 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słuchające serce, zdolne rozpoznać głos Pasterza

3 maja - Niedzielą Dobrego Pasterza - rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw o Powołania. To szczególny tydzień w roku, kiedy w sposób szczególny modlimy się, aby ci, których Pan wybrał, stali się także tymi, których będzie mógł posłać. Aby tak się mogło stać, potrzebna jest wolna decyzja człowieka. A wcześniej – słuchające serce, które zdolne będzie rozpoznać głos Pasterza- Jezusa Chrystusa. Chociaż każda decyzja wyboru drogi życia kapłańskiego czy konsekrowanego dokonuje się w sumieniu, sercu konkretnej osoby, to jednak cała droga do tej decyzji dzieje się we wspólnocie. We wspólnocie rodzinnej, rówieśniczej, przyjacielskiej, modlitewnej – we wspólnocie Kościoła.

Modlitwa o powołania i za powołanych do służby Bogu w kapłaństwie i życiu konsekrowanym trwa cały rok, w różnych wymiarach i przestrzeniach. Np. w naszej archidiecezji, gromadziliśmy się w każdą drugą środę miesiąca na adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy DA5. Nieustannie modlą się osoby tworzące Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego. Wiele zgromadzeń ma swoje zaprzyjaźnione „grupy wsparcia”, które towarzyszą modlitwą i potrzebną pomocą.

CZYTAJ DALEJ

Zamach na Jana Pawła II - wstrząsające pamiątki wydarzenia sprzed 40 lat

2021-05-11 20:56

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

apaboys.org

13 maja mija 40. lat od zamachu na Jana Pawła II. W wielu miejscach w Polsce i poza granicami, przechowywane są różnego rodzaju przedmioty związane z tym dramatycznym wydarzeniem: przestrzelona sutanna, pocisk, który ranił papieża, pistolet, z którego strzelał Mehmet Ali Agca. Te szczególne pamiątki - z których część z uwagi na ślady krwi mają charakter relikwii - przechowywane są m.in. w Wadowicach, Krakowie i portugalskiej Fatimie.

Sutanna

CZYTAJ DALEJ

Dobry pasterz. Śp. ks. Adam Szponar

2021-05-14 06:12

Paweł Wysoki

Ksiądz Adam Szponar zakończył ziemskie życie wśród parafian, dla których był gorliwym pasterzem.

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach zmarł 5 maja. Odszedł do Pana niespodziewanie, po 15 latach duszpasterskiej pracy na górce nad Wisłą. 8 maja w zabytkowej świątyni, o którą jako proboszcz nieustannie się troszczył, abp Stanisław Budzik sprawował żałobną Mszę św. - W liturgii Kościoła przeżywamy okres wielkanocny, czas w którym Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha. Jego przejście przez krzyż i śmierć do chwały zmartwychwstania opromienia także naszą drogę. Pascha ks. Adama Szponara, jaka dokonała się w ostatnich dniach, jest wpisana w tajemnicę Paschy Chrystusa. Smucimy się z utraty gorliwego pasterza, ale radujemy się jego zwycięstwem zanurzonym w zwycięstwie Chrystusa i dziękujemy za piękne świadectwo życia - powiedział abp Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję