Reklama

W Zuzeli po 100 latach

On kochał Polskę - my jego kochamy

WOJCIECH MŚCICHOWSKI
Niedziela Ogólnopolska 24/2001

Tak jak nie byłoby na Stolicy Piotrowej Papieża-Polaka, gdyby nie wiara, heroiczna nadzieja i zawierzenie bez reszty Matce Kościoła przez Prymasa Wyszyńskiego, tak nie byłoby Prymasa Tysiąclecia, gdyby nie szczególny klimat rodzinnego domu i małej nadbużańskiej wioski Zuzela. Tu, jak wita wszystkich przyjeżdżających tablica, urodził się w roku Pańskim 1901 sługa Boży Prymas Tysiąclecia - Stefan Kardynał Wyszyński. We wsi - kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, obok pomnik wielkiego Syna tej ziemi, a naprzeciwko budynek Szkoły Powszechnej, gdzie w latach 1908-10 pobierał nauki mały Stefan. Obecnie mieści się tu muzeum lat dziecinnych Prymasa. Licznie przybywających szczególnie w obecnym roku pielgrzymów wita proboszcz parafii - ks. Stanisław Uradziński, który z dumą pokazuje pamiątki, w tym chrzcielnicę, przy której 3 sierpnia 1901 r. został ochrzczony Sługa Boży, a także obraz Matki Bożej Częstochowskiej, pod którym tak często będąc dzieckiem modlił się, służył do Mszy św. i czasami myślał: "chyba będę księdzem" .
Tegoroczny dzień 28 maja, 20. rocznica śmierci Prymasa, był obchodzony w Zuzeli szczególnie uroczyście. Mimo ulewnego deszczu, który - jak mówi tutejszy Proboszcz - pada zawsze, gdy w Zuzeli są uroczystości związane z Prymasem, przybyło wielu młodych ludzi, nauczycieli, ważnych osobistości życia społecznego, by podsumować wyniki konkursu " Prymas Tysiąclecia w oczach dzieci". Celem konkursu było uświęcenie obchodów Roku Prymasa Wyszyńskiego w miejscu, gdzie 100 lat temu przyszedł na świat "człowiek niezwykłej miary", pogłębienie wiedzy o jego życiu i działalności, wcielenie w życie jego wartości i ideałów, ze szczególnym wskazaniem dla młodego pokolenia. Na konkurs napłynęło 912 prac ze szkół województw mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego ( Szkoła nr 2 z Brwinowa nadesłała aż 44 prace). Przeważały portrety przedstawiające wewnętrzny obraz Prymasa, jego duchowość i związek z "Maryją - Matką, która już będzie zawsze, która nie umiera".
Otwarcie pokonkursowej wystawy poprzedziła Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego. Szczególną atmosferę stworzyły dzieci z miejscowej Szkoły im. Prymasa Wyszyńskiego, przybliżając w montażu słowno-muzycznym sylwetkę swego Patrona. Wspomnienia o Prymasie przekazał w kazaniu wieloletni duszpasterz akademicki z Warszawy - ks. prał. Tadeusz Uszyński.
Ogłoszono wyniki konkursu. Werdykt był trudny, wszyscy uczestnicy przeżyli przygodę z Prymasem Tysiąclecia, a - jak powiedziała wicekurator mazowiecki Regina Pruszyńska - jest to zobowiązanie dla uczestników i wszystkich uczniów szkół im. Kardynała Wyszyńskiego. " Szkoła to gniazdo orląt, a orły szybują wysoko" - tak mawiał Prymas do młodych. Tym gniazdem winni być rodzice w domu i nauczyciele w szkole. Dyrektor szkoły w Zuzeli Wanda Spiżewska z dumą odczytała listę nagrodzonych i wyróżnionych, wśród których znalazły się m.in.: Kasia Matejko z Ostrowi Maz., Sylwia Wójtowicz z Lublina, Krystian Ejdys z Zalesia, Urszula Krawczyk z Komorowa, Milena Puźmierowska z Jelonek, Patrycja Kuczyńska z Czarni, Iwona Wróblewska z Nura. Wyróżnień było znacznie więcej, świadczy to o dużym zaangażowaniu uczestników konkursu, a ze wszystkich prac przebijała dobroć, wiara i jednocześnie heroizm tego wielkiego Polaka, Syna tej ziemi.

Reklama

Watykan: papież zjadł obiad z 1,5 tys. ubogich

2019-11-17 20:05

kg (KAI/ACI/Vaticannews) / Watykan

W niedzielę 17 listopada - w III Światowym Dniu Ubogich - Franciszek zjadł obiad z półtora tysiącem biednych w Auli Pawła VI w Watykanie. Po Mszy św., odprawionej z okazji tego Dnia w bazylice św. Piotra i po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty udał się do Auli, gdzie czekali na niego potrzebujący i towarzyszący im wolontariusze.

Vatican News

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że na obiad składały się specjalność kuchni śródziemnomorsiej - lasagna oraz udka z kurczaka w sosie pieczarkowym z ziemniakami, deser, owoce i kawa. Uczestnicy tego niezwykłego spotkania z papieżem, odbywającego się już zresztą po raz trzeci, reprezentowali wszystkie diecezje włoskie i organizacje charytatywne.

Franciszek nazwał to wydarzenie „obiadem w gronie przyjaciół”, a dziękując im za przybycie modlił się o błogosławieństwo dla swych gości oraz ich rodzin.

Obecny na obiedzie jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski wskazał na ewangeliczne znaczenie tej inicjatywy. „Papież chce przy wspólnym stole zjednoczyć tych, którzy cierpią, z tymi, którym się udało i mogą innym ofiarować posiłek, czy konkretną pomoc” – powiedział w Radiu Watykańskim.

Vatican News

"Jezus mówi do Zacheusza: zejdź z drzewa, idę do twojego domu m.in. po to, by spożyć z tobą posiłek. Jezus jadał z ubogimi i my robimy to samo, naśladujemy Jezusa. A oprócz tego Eucharystia, czyli największy skarb, jaki mamy, powstała podczas posiłku" – przypomniał kardynał. Zwrócił uwagę, że "podczas posiłku dzieją się cuda, bo patrzymy sobie w oczy, dzielimy się sobą, rozmawiamy". Dodał, że jeśli "w rodzinie jesteśmy skłóceni, to pierwsza rzecz, jaką robimy, to nie chcemy wspólnie zasiąść do stołu, bo stół jednoczy. W dzisiejszą niedzielę Papież chce właśnie tego wielkiego zjednoczenia - tych, którym się nie udało, którzy cierpią i tych, którym się udało, bo mogą ofiarować innym posiłek”.

Polski purpurat kurialny zaznaczył, że Światowy Dzień Ubogich to wezwanie dla każdego do dostrzeżenia ubogich i potrzebujących, których Bóg stawia na naszej drodze. „To też sposobna okazja, by przypomnieć sobie, że wszystko, co mam, zawdzięczam łaskawości Boga” – stwierdził jałmużnik papieski.

Przywołał przykład Łazarza, który spał pod domem bogatego. "I ten Łazarz był tylko dla tego bogatego, a on się nie spostrzegł. Ubodzy są dla nas, dla każdego z nas. Ci, którzy śpią pod bazyliką św. Piotra, są dla mnie, ci, którzy śpią w Warszawie na Dworcu Centralnym, są dla tych, którzy przechodzą" – powiedział kard. Krajewski. Zauważył, że jest to więc "dzień także mój, żebym się zastanowił, dla kogo żyję, komu posługuję, bo przecież wszystko co mam, to dlatego, że Bóg jest łaskawy i otrzymałem po to, żeby się dzielić. Jeśli się nie dzielę tym, co mam, to wszystko, co mam jest przeciw mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wkrótce poświęcenie pierwszej w Polsce kaplicy - Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu

2019-11-18 20:07

rm / Radom (KAI)

30 listopada rozpocznie się wieczysta adoracja w intencji rodzin. Miejscem modlitwy będzie kaplica w miejscowości Kolonia Jedlnia, która znajduje się na skraju Puszczy Kozienickiej. Jej poświęcenia dokona bp Henryk Tomasik. Inicjatywa jest dziełem Fundacji "Płomień Eucharystyczny", która została powołana w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce kaplicy - Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Bożena Sztajner/Niedziela

- Bogu niech będą dzięki. Artyści plastycy zakończyli tworzenie przepięknych fresków w kopule budynku. Otwarcie kaplicy odbędzie się 30 listopada. Jest to ostatni dzień roku liturgicznego, który w Kościele upłynął pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Nowy rok liturgiczny ma być poświęcony Eucharystii, zaś w diecezji radomskiej – Rodzinie. Symbolika tej daty jest dla nas bardzo znacząca, ponieważ Adoracja Eucharystyczna w naszej Kaplicy ma być prowadzona przede wszystkim w intencji rodzin - powiedział ks. Sławomir Płusa, prezes fundacji "Płomień Eucharystyczny".

Budowa kaplicy trwała prawie dwa lata. Impuls do jej powstania dał o. Joseph Vadakkel. Patronem kaplicy jest św. Jan Paweł II. Będą się tym miejscem opiekowały siostry sercanki, które przekazały w darze piuskę papieża-Polaka. Ojciec Święty miał ją podczas konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem