Reklama

W Zuzeli po 100 latach

On kochał Polskę - my jego kochamy

WOJCIECH MŚCICHOWSKI
Niedziela Ogólnopolska 24/2001

Tak jak nie byłoby na Stolicy Piotrowej Papieża-Polaka, gdyby nie wiara, heroiczna nadzieja i zawierzenie bez reszty Matce Kościoła przez Prymasa Wyszyńskiego, tak nie byłoby Prymasa Tysiąclecia, gdyby nie szczególny klimat rodzinnego domu i małej nadbużańskiej wioski Zuzela. Tu, jak wita wszystkich przyjeżdżających tablica, urodził się w roku Pańskim 1901 sługa Boży Prymas Tysiąclecia - Stefan Kardynał Wyszyński. We wsi - kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, obok pomnik wielkiego Syna tej ziemi, a naprzeciwko budynek Szkoły Powszechnej, gdzie w latach 1908-10 pobierał nauki mały Stefan. Obecnie mieści się tu muzeum lat dziecinnych Prymasa. Licznie przybywających szczególnie w obecnym roku pielgrzymów wita proboszcz parafii - ks. Stanisław Uradziński, który z dumą pokazuje pamiątki, w tym chrzcielnicę, przy której 3 sierpnia 1901 r. został ochrzczony Sługa Boży, a także obraz Matki Bożej Częstochowskiej, pod którym tak często będąc dzieckiem modlił się, służył do Mszy św. i czasami myślał: "chyba będę księdzem" .
Tegoroczny dzień 28 maja, 20. rocznica śmierci Prymasa, był obchodzony w Zuzeli szczególnie uroczyście. Mimo ulewnego deszczu, który - jak mówi tutejszy Proboszcz - pada zawsze, gdy w Zuzeli są uroczystości związane z Prymasem, przybyło wielu młodych ludzi, nauczycieli, ważnych osobistości życia społecznego, by podsumować wyniki konkursu " Prymas Tysiąclecia w oczach dzieci". Celem konkursu było uświęcenie obchodów Roku Prymasa Wyszyńskiego w miejscu, gdzie 100 lat temu przyszedł na świat "człowiek niezwykłej miary", pogłębienie wiedzy o jego życiu i działalności, wcielenie w życie jego wartości i ideałów, ze szczególnym wskazaniem dla młodego pokolenia. Na konkurs napłynęło 912 prac ze szkół województw mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego ( Szkoła nr 2 z Brwinowa nadesłała aż 44 prace). Przeważały portrety przedstawiające wewnętrzny obraz Prymasa, jego duchowość i związek z "Maryją - Matką, która już będzie zawsze, która nie umiera".
Otwarcie pokonkursowej wystawy poprzedziła Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego. Szczególną atmosferę stworzyły dzieci z miejscowej Szkoły im. Prymasa Wyszyńskiego, przybliżając w montażu słowno-muzycznym sylwetkę swego Patrona. Wspomnienia o Prymasie przekazał w kazaniu wieloletni duszpasterz akademicki z Warszawy - ks. prał. Tadeusz Uszyński.
Ogłoszono wyniki konkursu. Werdykt był trudny, wszyscy uczestnicy przeżyli przygodę z Prymasem Tysiąclecia, a - jak powiedziała wicekurator mazowiecki Regina Pruszyńska - jest to zobowiązanie dla uczestników i wszystkich uczniów szkół im. Kardynała Wyszyńskiego. " Szkoła to gniazdo orląt, a orły szybują wysoko" - tak mawiał Prymas do młodych. Tym gniazdem winni być rodzice w domu i nauczyciele w szkole. Dyrektor szkoły w Zuzeli Wanda Spiżewska z dumą odczytała listę nagrodzonych i wyróżnionych, wśród których znalazły się m.in.: Kasia Matejko z Ostrowi Maz., Sylwia Wójtowicz z Lublina, Krystian Ejdys z Zalesia, Urszula Krawczyk z Komorowa, Milena Puźmierowska z Jelonek, Patrycja Kuczyńska z Czarni, Iwona Wróblewska z Nura. Wyróżnień było znacznie więcej, świadczy to o dużym zaangażowaniu uczestników konkursu, a ze wszystkich prac przebijała dobroć, wiara i jednocześnie heroizm tego wielkiego Polaka, Syna tej ziemi.

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Andrzej Wręczycki

2019-10-18 10:41

Red.

Ze smutkiem i jednocześnie nadzieją spotkania w wieczności informujemy, że w czwartek 17 października 2019 roku odszedł do Pana śp. ks. Andrzej Wręczycki, kierownik Pieszej Pielgrzymki Gorzowskiej na Jasną Górę, a także wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie.

fb

W 2014 roku podczas wywiadu, który udzielił naszej redakcji ks. Wręczycki powiedział: „Na początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się!”. Pielgrzym to człowiek wielkiej odwagi. To nie tylko chodzi o odwagę zostawienia na jakiś czas swojego domu i spraw codziennych. To odwaga do dawania świadectwa wiary. Dzielenia się wiarą z napotkanymi ludźmi. Często poprzez proste gesty. Myślę, że wielu z nas w życiu codziennym odczuwa pewien lęk przed mówieniem o Bogu w swojej klasie, zakładzie pracy, wśród sąsiadów. Na pielgrzymce słyszymy: „Nie bój się”. To takie swoiste chodzenie pod prąd dodaje nam odwagi. Jan Paweł II jest duchowo zawsze obecny na pielgrzymce poprzez nauczanie, które słuchamy i rozważamy. Jest też patronem grupy biało-czerwonej, która wyrusza z Gorzowa z parafii, która gościła Jana Pawła II podczas jego wizyty w naszej diecezji w 1997 r.”

Rip

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Broglio: syryjscy uchodźcy potrzebują naszej pomocy

2019-10-18 17:49

vaticannews.va / Waszyngton (KAI)

„Wzywam wszystkich uczestników konfliktu do dialogu w sprawie pokoju. Bez szczerej debaty działania wojskowe spowodują zaostrzenie przemocy, niestabilności i głodu w tym regionie” – powiedział amerykański biskup polowy.

Vatican News
Bp Broglio

Abp Timothy Broglio zauważył, że ofiarami ataku Turcji na Syrię są nie tylko zabici i ranni, ale także ponad 100 tys. osób, które musiało opuścić swoje domy. „Oni potrzebują konkretnej pomocy, a my musimy być gotowi jej udzielić. Będzie to bardzo trudne bez udziału obu stron w pokojowym dialogu” – dodał hierarcha.

Choć rozpoczęło się pięciodniowe zawieszenie broni, to jednak ciągle zdarzają się sporadyczne walki, a w minionym tygodniu byliśmy świadkami nasilenia działań wojskowych. „Jeżeli nie przerwiemy tej wojny, to rodowici chrześcijanie i inne mniejszości religijne, które nazywają ten region domem od tysiącleci, mogą stracić go na zawsze” – dodał.

Abp Broglio poprosił także o modlitwę w związku z turecką inwazją w północno-wschodniej Syrii: „Zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli, by przyłączyli się do mnie i błagali naszego Pana, Księcia Pokoju, o prawdziwe rozwiązania pokojowe i stabilność oraz w intencji wszystkich uchodźców”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem