Reklama

W Zuzeli po 100 latach

On kochał Polskę - my jego kochamy

WOJCIECH MŚCICHOWSKI
Niedziela Ogólnopolska 24/2001

Tak jak nie byłoby na Stolicy Piotrowej Papieża-Polaka, gdyby nie wiara, heroiczna nadzieja i zawierzenie bez reszty Matce Kościoła przez Prymasa Wyszyńskiego, tak nie byłoby Prymasa Tysiąclecia, gdyby nie szczególny klimat rodzinnego domu i małej nadbużańskiej wioski Zuzela. Tu, jak wita wszystkich przyjeżdżających tablica, urodził się w roku Pańskim 1901 sługa Boży Prymas Tysiąclecia - Stefan Kardynał Wyszyński. We wsi - kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, obok pomnik wielkiego Syna tej ziemi, a naprzeciwko budynek Szkoły Powszechnej, gdzie w latach 1908-10 pobierał nauki mały Stefan. Obecnie mieści się tu muzeum lat dziecinnych Prymasa. Licznie przybywających szczególnie w obecnym roku pielgrzymów wita proboszcz parafii - ks. Stanisław Uradziński, który z dumą pokazuje pamiątki, w tym chrzcielnicę, przy której 3 sierpnia 1901 r. został ochrzczony Sługa Boży, a także obraz Matki Bożej Częstochowskiej, pod którym tak często będąc dzieckiem modlił się, służył do Mszy św. i czasami myślał: "chyba będę księdzem" .
Tegoroczny dzień 28 maja, 20. rocznica śmierci Prymasa, był obchodzony w Zuzeli szczególnie uroczyście. Mimo ulewnego deszczu, który - jak mówi tutejszy Proboszcz - pada zawsze, gdy w Zuzeli są uroczystości związane z Prymasem, przybyło wielu młodych ludzi, nauczycieli, ważnych osobistości życia społecznego, by podsumować wyniki konkursu " Prymas Tysiąclecia w oczach dzieci". Celem konkursu było uświęcenie obchodów Roku Prymasa Wyszyńskiego w miejscu, gdzie 100 lat temu przyszedł na świat "człowiek niezwykłej miary", pogłębienie wiedzy o jego życiu i działalności, wcielenie w życie jego wartości i ideałów, ze szczególnym wskazaniem dla młodego pokolenia. Na konkurs napłynęło 912 prac ze szkół województw mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego ( Szkoła nr 2 z Brwinowa nadesłała aż 44 prace). Przeważały portrety przedstawiające wewnętrzny obraz Prymasa, jego duchowość i związek z "Maryją - Matką, która już będzie zawsze, która nie umiera".
Otwarcie pokonkursowej wystawy poprzedziła Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego. Szczególną atmosferę stworzyły dzieci z miejscowej Szkoły im. Prymasa Wyszyńskiego, przybliżając w montażu słowno-muzycznym sylwetkę swego Patrona. Wspomnienia o Prymasie przekazał w kazaniu wieloletni duszpasterz akademicki z Warszawy - ks. prał. Tadeusz Uszyński.
Ogłoszono wyniki konkursu. Werdykt był trudny, wszyscy uczestnicy przeżyli przygodę z Prymasem Tysiąclecia, a - jak powiedziała wicekurator mazowiecki Regina Pruszyńska - jest to zobowiązanie dla uczestników i wszystkich uczniów szkół im. Kardynała Wyszyńskiego. " Szkoła to gniazdo orląt, a orły szybują wysoko" - tak mawiał Prymas do młodych. Tym gniazdem winni być rodzice w domu i nauczyciele w szkole. Dyrektor szkoły w Zuzeli Wanda Spiżewska z dumą odczytała listę nagrodzonych i wyróżnionych, wśród których znalazły się m.in.: Kasia Matejko z Ostrowi Maz., Sylwia Wójtowicz z Lublina, Krystian Ejdys z Zalesia, Urszula Krawczyk z Komorowa, Milena Puźmierowska z Jelonek, Patrycja Kuczyńska z Czarni, Iwona Wróblewska z Nura. Wyróżnień było znacznie więcej, świadczy to o dużym zaangażowaniu uczestników konkursu, a ze wszystkich prac przebijała dobroć, wiara i jednocześnie heroizm tego wielkiego Polaka, Syna tej ziemi.

Reklama

50. rocznica święceń kapłańskich papieża Franciszka

2019-12-13 08:23

KAI

13 grudnia papież Franciszek będzie świętował 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu. Z tej okazji mieszkańcy diecezji Rzymu będą modlić się specjalną modlitwą.

Grzegorz Gałązka

“Módlmy się za papieża Franciszka, który 13 grudnia będzie obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich. Niech Pan, który powołał go do bycia szafarzem Świętych Misteriów i biskupem Rzymu, prowadzi go i wspiera łaską Swego Ducha oraz obdarza pociechą, pochodzącą z modlitwy całego Kościoła” – tak brzmi specjalna intencja modlitwy wiernych, którą w najbliższą niedzielę 8 grudnia będą modlić się wierni we wszystkich kościołach rzymskiej diecezji.

Vatican.news

Poczta Watykańska uczciła dwoma znaczkami przypadającą 13 grudnia 50. rocznicę święceń kapłańskich Jorge Mario Bergoglio – papieża Franciszka.

Pierwszy znaczek, o wartości 1,10 euro, przedstawia młodego Bergoglio w czarnej sutannie na tle jego parafialnego kościoła św. Józefa w Buenos Aires i wizerunku Matki Bożej Rozwiązującej Węzły, który odkrył w Niemczech i upowszechnił w stolicy Argentyny. Drugi znaczek, o wartości 1,15 euro, przedstawia Franciszka w białej sutannie na tle bazyliki św. Piotra w Watykanie i wizerunku Jezusa Miłosiernego (z wizji św. Faustyny Kowalskiej), przypominającego słowa papieża, że „kapłan, na wzór Dobrego Pasterza, jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, bliski swojemu ludowi i sługą wszystkich. Kapłan jest tym, kto leczy rany”.

Autorem wykorzystanych na znaczkach obrazów jest malarz Raúl Berzosa z Malagi w Hiszpanii. Jest on autorem m.in. portretu Benedykta XVI.

Z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich papieża Franciszka, wikariusz generalny Rzymu kard. Angelo de Donatis, napisał do wiernych list, w którym zachęca do wspólnego dziękczynienia za posługę kapłańską obecnego papieża. Wspomina też dzień wyboru kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową i przypomina o nieustającej prośbie papieża Franciszka o modlitwę w jego intencji.

Papież Bergoglio przyjął święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu 13 grudnia 1969 r. z rąk abp. Ramón José Castellano. Z okazji jubileuszu Poczta Watykańska wprowadziła do obiegu pamiątkowe znaczki pocztowe o nominale 1,10 oraz 1,15 euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Historyczny triumf Polek

2019-12-13 20:36

Zespół wPolityce.pl

Marlena Karwacka i Urszula Łoś wygrały sprint drużynowy podczas zawodów o Puchar Świata w kolarstwie torowym w australijskim Brisbane. Drugie miejsce w zmaganiach mężczyzn w tej konkurencji zajęli Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk i Maciej Bielecki.

wPolityce.pl/youtube TEL-KAB Telewizja Kablowa Pruszków
Urszula Łoś

Karwacka i Łoś, rekordzistki Polski (32,791), miały najlepszy czas w kwalifikacjach (33,189), a w pierwszej rundzie wygrały z Ukrainkami Ołeną Starikową i Liubow Basową. W finale Polki minimalnie zwyciężyły Rosjanki Jekaterinę Rogową i Anastazję Wojnową, choć obu parom zapisano jednakowy wynik - 33,029.

Z kolei Rudyk, Bielecki i Patryk Rajkowski kwalifikacje zakończyli na czwartej pozycji, a w pierwszej rundzie Biało-czerwoni, już z Makselem w miejsce Rajkowskiego, okazali się lepsi od zespołu z Trynidadu i Tobago. W finale uzyskali 45,408 i byli wyraźnie słabsi od Japończyków, do których stracili prawie dwie i pół sekundy.

Wcześniej w wyścigu drużynowym Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Katarzyna Pawłowska i Łucja Pietrzak miały ósmy czas kwalifikacji, ale w pierwszej rundzie uległy reprezentantkom Francji. Zostały sklasyfikowane na ósmej pozycji. Zwyciężyły Australijki, które w finale pokonały ekipę Nowej Zelandii.

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji również najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy, a drugie miejsce zajęła Nowa Zelandia. Polacy nie startowali.

Zawody w Brisbane to przedostatnia runda o PŚ. Ostatnia odbędzie się w kanadyjskim Milton 24-26 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem