Reklama

80. rocznica konsekracji kościoła Serca Jezusowego w Krakowie

Polskie Sacre-Coeur

TADEUSZ A. JANUSZ
Niedziela Ogólnopolska 24/2001

Wśród wielu wież kościelnych górujących nad Krakowem wyróżnia się charakterystyczna, wysmukła sylwetka wieży bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa, usytuowanej tuż koło Dworca Głównego PKP, przy ul. Kopernika 26. Bazylika, budowana jako narodowe sanktuarium kultu Serca Pana Jezusa na wzór bazyliki SacreM-Coeur na Montmartrze w Paryżu, w tym roku obchodzi 80. rocznicę konsekracji.
Konsekracja kościoła Serca Jezusowego w Krakowie odbyła się 29 maja 1921 r. i była wielkim wydarzeniem w życiu Kościoła, Narodu i Krakowa. Zaproszenie do udziału w tamtych uroczystościach - które trwały od 28 maja do 3 czerwca i zostały połączone z obchodami jubileuszu 50-lecia Apostolstwa Modlitwy (AM) i Posłańca Serca Jezusowego - otrzymał nuncjusz apostolski w Warszawie - abp Achille Ratti (od 1922 r. papież Pius XI), prymas Polski - kard. Edmund Dalbor, bp Adam Stefan Sapieha i cały Episkopat Polski, który w podwawelskim grodzie, u grobu św. Stanisława, zebrał się na III Konferencji Episkopatu w Pierwszej Rzeczypospolitej, aby uświetnić obchody ku czci Serca Jezusowego, organizowane przez krakowskich Jezuitów.
Uroczystość rozpoczęła 28 maja 1921 r. popołudniowa procesja z kaplicy zakonnej do kościoła, w której niesiono relikwie św. Wojciecha i Stanisława BM, przeznaczone do ołtarza głównego w nowej świątyni. Konsekratorem kościoła był bp Anatol Nowak, który 29 maja - osiem lat po tym, jak poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła - dokonał jego konsekracji podczas Mszy św. pontyfikalnej. O. Włodzimierz Piątkiewicz, jezuita, wygłosił kazanie, w którym zwrócił się m.in. z podziękowaniem do architektów i artystów, budowniczych kościoła, uzasadniając, dlaczego mimo ofert zagranicznych wybrano ich projekty. Stwierdził: "Chcieliśmy stanowczo tę świątynię, która wzniesiona być miała ze składek polskiego ludu, wznieść również twórczością i talentem wybitnych polskich architektów, rzeźbiarzy i malarzy...". Z Wawelu przybyli biskupi na czele z Prymasem, aby wspólnie odśpiewać dziękczynne Te Deum.
3 czerwca, w uroczystość Serca Pana Jezusa, po południu prymas Polski - kard. Edmund Dalbor, w otoczeniu biskupów i tysięcy wiernych, poprowadził procesję z kościoła Serca Jezusowego na Mały Rynek, gdzie uroczyście poświęcił Polskę Najświętszemu Sercu Jezusowemu. W Akcie Oddania znalazły się m.in. słowa: "Przyjąłeś z naszych rąk na widomy znak poddaństwa dźwigniętą z ofiar całej Polski świątynię: prosimy Cię, abyś ten kościół w sercu ojczyzny Sercu Twemu wzniesiony przyjął za tron królewski Twego wśród nas panowania".
Kościół Serca Pana Jezusa w Krakowie powstał w miejscu kaplicy pod tym samym wezwaniem, która istniała tu od 1870 r. Gdy dla dynamicznie rozwijającego się Apostolstwa Modlitwy kaplica okazała się za mała, postanowiono wybudować w tym miejscu kościół. W 1912 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła, według projektu architekta Franciszka Mączyńskiego, a do jego upiększenia zatrudniono najsławniejszych rzeźbiarzy: Xawerego Dunikowskiego, Karola Hukana i malarzy - prof. Jana Bukowskiego, Piotra Stachiewicza, Leonarda Stroynowskiego. Wśród artystów znaleźli się też jezuiccy bracia zakonni: mozaikarz Wojciech Pieczonka, rysownik Józef Kurpierz, stolarz Antoni Krok i kowal Jan Krzysik.
Szczególną inspiracją dla budowy świątyni była encyklika papieża Leona XIII Annum Sacrum z 1899 r., na rozpoczęcie XX wieku, w której papież wzywał narody do poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusa. Ideę budowy narodowego sanktuarium Serca Jezusa polscy jezuici zaczerpnęli z bazyliki SacreM-Coeur w Paryżu.
W 80 lat po konsekracji przy bazylice nadal istnieje centrala Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy, czyli Apostolstwa Serca Jezusowego, które dzięki jezuitom działa w Polsce od 1871 r. Nadal też wydawany jest Posłaniec Serca Jezusowego. Przy bazylice istnieje Kolegium Jezuitów, Wydawnictwo WAM oraz dynamicznie rozwijająca się Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum", powstała w III Rzeczypospolitej z istniejącego przy Kolegium Fakultetu Filozoficznego Jezuitów w Krakowie. W 1935 r. Fakultet został poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
80. rocznica konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie jest okazją do przypomnienia sobie o wielkim dziele Apostolstwa Modlitwy, którego intencje ogólne i misyjne na każdy miesiąc wyznacza Papież, a które drukujemy na naszych łamach.

Poznań: zmarł ks. prof. Jan Kanty Pytel

2019-11-21 17:47

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu zmarł ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, biblista, tłumacz ksiąg biblijnych, propagator twórczości literackiej Romana Brandstaettera. Miał 91 lat.

UAM/poznan.tvp.pl
ks. prof. Jan Kanty Pytel

„Najwięcej cieszę się, kiedy celebruję liturgię wielkosobotnią i błogosławię wodę chrzcielną. Cały rok czekam na Wielkanoc! To jest moje święto!” – pisał ks. Pytel w swej autobiografii.

„Był wspaniałym profesorem, studenci chętnie słuchali jego wykładów prowadzonych z polotem i ubarwionych gestykulacją. Miał ogromną wiedzę, którą umiał się dzielić, a przy tym był bardzo skromnym i pobożnym kapłanem” – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej.

Jan Kanty Pytel urodził się w 1928 r. w Budzyniu w Wielkopolsce. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1954 r. z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim doktoryzował się w 1961 r.

Od 1960 r. był prefektem, a następnie wicerektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu oraz wykładowcą teologii biblijnej i egzegezy Nowego Testamentu.

W 1975 r. habilitował się na ATK na podstawie monografii o gościnności w Piśmie Świętym. Był profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu, a także jego dziekanem. Jeszcze w czasach PRL-u prowadził wykłady na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z wybranych zagadnień biblijnych w literaturze.

Autor licznych prac naukowych, do Biblii Poznańskiej tłumaczył listy więzienne św. Pawła. Przez dużą część życia ks. Pytel był związany z parafią św. Jana Kantego w Poznaniu. Liczył na beatyfikację tamtejszego proboszcza, ks. Aleksandra Woźnego, którego proces jest w toku.

Był członkiem zwyczajnym Rady Naukowej Episkopatu Polski, założycielem i prezesem Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera.

W 2019 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”. Ks. Pytel był członkiem Związku Literatów Polskich.

Uroczystościom pogrzebowym śp. ks. prof. Pytla w katedrze poznańskiej będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Solarczyk udzielił bezdomnym sakramentu bierzmowania

2019-11-22 19:28

mag / Warszawa (KAI)

Każdy z nas jest świątynią Boga – powiedział do bezdomnych bp Marek Solarczyk. W domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, które zajmują się najuboższymi mieszkańcami stolicy, jedna osoba otrzymała sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – chrztu, bierzmowania i Eucharystii, a cztery kolejne - bierzmowania. W czasie liturgii, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, polecano Bogu osoby którym siostry na co dzień pomagają.

Magdalena Pijewska/Niedziela
Bp Marek Solarczyk

W homilii bp Solarczyk przekonywał, że każdy człowiek ma wartość w Bożych oczach i że Jezus nikogo nie wyklucza z powodu jego upadków. - Od nas, od naszej otwartości zależy czy przyjmiemy zaproszenie Pana i pozwolimy Mu wejść do domu naszego życia, do domy naszego serca – mówił duchowny przywołując postać biblijnego Zacheusza.

Przypomniał również słowa św. Matka Teresa z Kalkuty, która mówiła, że z nas jest świątynią Boga, każdy z nas może w swoim życiu i poprzez swoje życie spotkać Boga, przeżyć relację z Nim.

Mówiąc o wartości sakramentu bierzmowania podkreślił, że przyjmując dary Ducha Świętego człowiek powinien być gotowy wziąć odpowiedzialność za drugiego człowiek. – Nie możemy odwracać się od tych, którzy nie znają Boga, którzy mają wątpliwości w wierze, którzy może wielu spraw nie rozumieją, albo nie są na tym etapie w stanie zrozumieć – powiedział bp Solarczyk. Podkreślił, że tym co najmocniej przemawia do serca drugiego człowiek to osobiste świadectwo wiary, świadectwo przeżywania relacji z Chrystusem. Takiej postawy otwartości potrzeba nie tylko w sprawach ducha, ale także w tym co przynosi codzienność w naszych relacjach z innymi – podsumował kaznodzieja.

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości od początku lat 90 mieszka w Domu Świętego Józefa na stołecznym Bródnie. Prowadzi tam przytułek dla najuboższych niosąc pomoc wszystkim potrzebującym. Siostry nie tylko zbierają z ulic miasta ludzi bezdomnych, aby ich umyć, opatrzyć im rany i nakarmić ich, ale także odwiedzają domy starców, szpitale, więzienia.

W samym domu jest 21 łóżek dla biednych. W zależności od potrzeby siostry przyjmują nieraz pod swój dach więcej potrzebujących rozkładając dodatkowe materace. W przeważającej większości są to osoby bezdomne po operacjach, z jakimiś poważnymi odmrożeniami, czy innymi chorobami, które nie mają gdzie się podziać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem