Reklama

Niedziela Częstochowska

Woody Allen na częstochowskiej scenie

[ TEMATY ]

Częstochowa

sztuka

teatr

Wojciech Mścichowski

Chociaż wspólne wyjścia do teatru coraz rzadziej stają się świętem rodzinnym połączonym z wizytową kreacja i pełnym oderwaniem się od codziennych spraw, liczni Polacy nadal przedkładają dobry spektakl teatralny nad pseudo kulturalną „sieczkę” serwowaną przez większość programów publicznej telewizji. Pożyteczną inicjatywą kierowaną szczególnie do młodzieży, są spektakle organizowane m.in. przez częstochowski Teatr im. A. Mickiewicza w ramach projektu edukacyjnego „Szkoła teatru”, połączone z wprowadzającymi wykładami i spotkaniami z ludźmi teatru, a także liczne warsztaty teatralne i salony poetyckie. Wszystko po to, aby młodzi ludzie nie tylko chcieli odwiedzać teatr, lecz także go pokochać, zrozumieć jego rolę w rozwoju kultury narodowej, poznawać piękno polskiej mowy, znaleźć czas na refleksję nad otaczającym światem.

Tegoroczny listopad częstochowski teatr rozpoczął premierą sztuki Woody Allena „Śmierć”, w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza i scenografii Macieja Preyera. Reżyser dał się poznać tutejszej publiczności i aktorom , zyskując sobie ich sympatie, realizując prze laty sztukę „Mieszczanin szlachcicem”. Jak mówi, „Śmierć” przygotowana po raz pierwszy w Polsce, właśnie w Częstochowie, przez profesjonalny teatr wymaga od całego zespołu pełnego zaangażowania. W tej sztuce się nie gra, tutaj trzeba być sobą w sytuacjach wynikających ze scenariusza, a każda scena ma określone znaczenie, przemawiając do świadomości aktora i docierając do wyobraźni widza.

Tematem wiodącym sztuki jest lęk współczesnego człowieka przed zagubieniem swojej tożsamości, postawienie pytania kim jest człowiek i co to oznacza? Woody Allen, w pewnym stopniu niszczy schemat ludzkiej wyobraźni o życiu, śmierci, zaglądając jak gdyby w głąb duszy ludzkiej zdaje się sugerować, że we współczesnym świecie na nic zda się czekanie na konkretne instrukcje i zadania, potrzebne jest odnalezienie celu życia i konstruktywne działanie. Autor przypomina, że nawet szlachetne motywacje mogą stać się groźne jeśli urosną do rangi ideologii. Jednocześnie, wg Waldemara Śmigasiewicza - nikt tak dotkliwie, od czasów Chaplina nie zestawił śmiechu i płaczu jak Woody Allen; nikt nie ukazał tak dobitnie, jak jedno przenika drugie. Dzięki i pełnemu zaufaniu aktorów do reżysera i wzajemnemu zrozumieniu zaprezentowana sztuka stała się niezaprzeczalnym wydarzeniem artystycznym bieżącego sezonu w Częstochowie. W rolę Kleinmana - głównego bohatera sztuki wcielił się Adam Hutyra, towarzyszy mu plejada gwiazd częstochowskiej sceny.

Zapraszamy 9 listopada na premierę gorzkiej i absurdalnej komedii, autorstwa niezrównanego mistrza paradoksalnego humoru, jednego z najbardziej oryginalnych twórców autorskiego kina – Woody’ego Allena.

Reklama

Grają: Adam Hutyra (Kleinman), Agata Ochota-Hutyra (Gina), Małgorzata Marciniak (Anna), Sebastian Banaszczyk (Frank) , Bartosz Kopeć (Hacker), Michał Kula (Lekarz), Maciej Półtorak (Al), Antoni Rot (Victor), Robert Rutkowski (Spiro), Adam Łoniewski (Mężczyzna) , Łukasz Kaczmarek (Policjant), Karol Pruciak (Szaleniec), Mariusz Korek (Jensen)

Premiera - 9 XI 2013 r.

2013-11-08 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze sztuką w parafii

Niedziela częstochowska 46/2017, str. 6

[ TEMATY ]

sztuka

obraz

obraz

wystawa

Jolanta Marszałek

Krystyna Machnik, autorka, i ks. Stanisław Jasionek podczas wernisażu w parafii pw. Świętych Pierwszych Polskich Męczenników w Częstochowie

Krystyna Machnik, autorka, i ks. Stanisław Jasionek podczas wernisażu
w parafii pw. Świętych Pierwszych Polskich Męczenników w Częstochowie

Wizerunki Matki Bożej oraz inne obrazy sakralne pędzla Krystyny Machnik można było oglądać do końca października w kościele pw. Świętych Pierwszych Polskich Męczenników w Częstochowie przy ul. Westerplatte

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję