Reklama

Polska

Kraków: naukowcy, teolodzy i filozofowie o mądrości w ujęciu Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

nauka

debata

Kraków

Piotr Sionko

„Oblicza mądrości” - pod takim tytułem odbyła się konferencja w ramach VIII Dni Jana Pawła II, które przez cztery dni odbywały się w Krakowie. Wydarzenie zakończyła Msza św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach, w której uczestniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

W trakcie konferencji w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego kard. Zenon Grocholewski powiedział, że mądrość nie utożsamia się z nauką ani z wiedzą, nie jest tym samym, co inteligencja. „Człowiek wysoko wykwalifikowany w jakiejś dziedzinie wiedzy niekoniecznie jest mądry. A zwłaszcza niekoniecznie jest mądry w świetle wiary” - mówił. "Mądrość to nie jest także to samo, co inteligencja. Inteligencję bowiem można wykorzystać do tworzenia rzeczy, które sprzeciwiają się mądrości, jak tego uczy nas historia” – dodał.
Podkreślił też, że Jan Paweł II bardzo dużo mówił o racjonalności wiary w kontekście postępu nauki. Kard. Grocholewski zwrócił uwagę także na powiązania mądrości z prawdą. Jego zdaniem prawda oznacza coś więcej niż wiedza, prawda sprawia, że stajemy się dobrzy. „Tą prawdą żyje wiara chrześcijańska, a prawdziwą mądrością jest ta wypływająca z prawdy obiektywnej” - zaznaczył.

Reklama

Z kolei gość specjalny wydarzenia George Weigel, biograf Jana Pawła II, powiedział, że mądrość rzuca światło na to, co wydaje się nieprzejrzyste i mroczne, przypadkowe i pozbawione znaczenia. „Każda epoka potrzebuje mądrych mężczyzn i kobiet; być może nasz wiek ponowoczesny cechuje szczególna potrzeba mądrych doradców, gdyż na obszarze całej wysokiej kultury zachodniej dostrzegamy niepokojącą tendencję, by przeczyć temu, że ludzie potrafią uchwycić z jakąś dozą pewności prawdę o czymkolwiek” - mówił.

Podczas spotkania ks. prof. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówił z kolei o mądrości Jana Pawła II w dialogu z młodymi ludźmi. „Młodzi ludzie szczególnie wrażliwi są na fałsz, obłudę i dostrzegli, że Jan Paweł II obłudny nie jest. To świadectwo własnego życia jest ważne na drodze do osiągania mądrości” - wyjaśniał. Według niego mądrość odnosi się do sensu i wartości ludzkiego życia oraz prawd, o które człowiek pyta. „Życia ludzkiego nie można pojąć czysto teoretycznie. Kto sam w swoim życiu nie usiłuje, pomimo swych ułomności i słabości, ich stosować, ten ich nie zrozumie” - zaznaczył.

Natomiast o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych mówił, że już w tradycji biblijnej mądrość odgrywała istotną rolę, a dla chrześcijanina mądrość jest ludzkim wcieleniem Jezusa z Nazaretu. Według niego kultura konsumpcji inaczej rozumie mądrość. „Sprowadza ją do towaru, który można kupić. Mądrość naszych czasów stała się jednostronna dlatego mamy wielu pseudomędrców” - mówił o. Kijas.

Reklama

Jego zdaniem Jan Paweł II dawał świadectwo o prawdzie, a mądrość wymaga ofiary, ponieważ wymaga jej także prawda. „Ofiara jest zawsze darem z siebie” - mówił.

Na zakończenie Dni Jana Pawła II odbyła się Msza św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. „Przyszliśmy do Sanktuarium dedykowanego pamięci błogosławionego, a niebawem już świętego, Jana Pawła II, by dziękować za dar jego pontyfikatu, za mądrość, jaką się odznaczał, jaką ubogacił Kościół powszechny i cały świat” – mówił kard. Stanisław Dziwisz na rozpoczęcie Mszy św. Dodał, że Jan Paweł II był powszechnie uznawany za mądrego przywódcę i nadal żyje, w życiu, wierze, kulturze i świadomości wielu ludzi. Według hierarchy zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II jest potwierdzeniem faktu, że poza tym, iż wyróżniał się on niezaprzeczalną wiedzą, czerpał mądrość z kontemplacji tajemnicy Boga.

Z kolei kard. Zenon Grocholewski w homilii powiedział, że kard. Karol Wojtyła, który żył wiarą intensywnie, gdy został papieżem, zdał sobie sprawę, że musi wiarą przepoić swoje posługiwanie. „Jego żywiołowe wołanie do współczesnego świata: otwórzcie drzwi Chrystusowi i wszelkie jego działania były owocem żarliwej i głębokiej wiary, która przepajała jego serce” – powiedział. Zdaniem kardynała wiara była dla niego podstawowym źródłem zawierzenia Bogu, źródłem zachwytu, woli i dynamizmu, by uzdrawiać współczesny świat.

„Wiara jest rzeczą fundamentalną w życiu każdego z nas. Od niej zależy cały dynamizm naszego chrześcijańskiego życia i dążenie do świętości. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wiarę. Można ją osłabić, a nawet stracić przez własne niedbalstwo” – przestrzegał hierarcha.

Według niego, aby wiara mogła wzrastać, trzeba nią żyć. „Nie instrumentalizować przynależności do Kościoła, często płytkiej i powierzchownej, lecz żyć wiarą, kształtować ją z dnia na dzień, by stawać się z dnia na dzień coraz bardziej budowniczym dobra w świecie” – powiedział kard. Grocholewski.

Po Mszy św. tradycyjnie odbyło się wręczenie nagród w konkursie literackim, który towarzyszy Dniom Jana Pawła II.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci bł. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Tegorocznym hasłem wydarzenia była „Mądrość”. Dni odbywały się od 4 do 7 listopada.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego.

2013-11-08 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: utrwalanie dziedzictwa św. Jana Pawła II to nasz przywilej i obowiązek

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił popiersie Papieża Polaka w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Uroczystość odbyła się 16 października w 39. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i w 1. rocznicę konsekracji tego sanktuarium. - W tym sanktuarium i Centrum pragniemy zapisać i utrwalić dziedzictwo ducha, które nam zostawił, aby służyło następnym pokoleniom. Jest to nasz przywilej, ale również obowiązek i wyraz wdzięczności za pontyfikat świętego Papieża przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej - mówił w homilii osobisty sekretarz Ojca Świętego.

Rzeźba jest podarunkiem od Rycerzy Kolumba wręczonym w sierpniu tego roku kard. Stanisławowi Dziwiszowi podczas 135. Najwyższej Konwencji w St. Louis przez Najwyższego Rycerza Carla Andersona.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Birmańska junta wojskowa zamordowała pastora

2021-09-23 18:19

[ TEMATY ]

pastor

Birma

zamordowany

Vatican News

W całej Birmie nasila się przemoc wojskowej junty wobec cywilów. Jak donosi Agencja Fides 18 września armia, która w lutym przejęła władzę w wyniku zamachu stanu, podpaliła miasto Thang Tlang na zachodzie kraju. Większości mieszkańców udało się schronić w okolicznych lasach. Pastor ze zboru baptystów, który próbował gasić płomienie, został przez żołnierzy zastrzelony z zimną krwią.

Cung Biah Huma zamordowano, gdy głośno modlił się, aby Bóg zesłał deszcz, który ugasi pożar. Jak podaje Agencja Fides żołnierze po zabiciu duchownego odcięli mu palec, aby zabrać złotą obrączkę. Ukradli także jego telefon komórkowy i zegarek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję