Reklama

Niedziela Lubelska

Wierni do końca. 81 rocznica zbrodni katyńskiej

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oddali hołd zamordowanym Polakom.

2021-04-15 09:06

Ewa Kamińska

Symboliczna Mogiła Katyńska znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie

Symboliczna Mogiła Katyńska znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie

Uroczystości w Lublinie rozpoczęły się Mszą św. w kościele pobrygidkowskim, nazywanym „sanktuarium pamięci narodowej”. 13 kwietnia za niemal 22 tys. polskich jeńców wojennych, ofiary mordów w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Mińsku i innych miejscach kaźni, modlili się przedstawiciele różnego szczebla władz, służb i instytucji. Wśród nich szczególne miejsce zajmowali potomkowie ofiar z lubelskiej Rodziny Katyńskiej, niestrudzeni strażnicy prawdy i pamięci.

- Zbrodnia katyńska, dokonana na elicie naszej ojczyzny, pozostawiła niezabliźnioną ranę w pamięci rodzin i narodu. Tragiczne wydarzenia z 1940 r. są ważnym rozdziałem polskiej martyrologii, o którym nie można zapomnieć. Żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń - powiedział ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Jak podkreślił, „prawda i miłość żądają ofiary, wołają o poszanowanie ziemi ojczystej, o znajomość historii i losów narodowych bohaterów”. - To wielkie żniwo śmierci w perspektywie Bożego planu zbawienia nabrało nowego znaczenia, stało się ofiarą, z której wypłynęło dobro. W wymiarze narodowym przybrało kształt wolności, w wymiarze ludzkim jest przykładem wytrwałości i wierności ideałom, a w wymiarze chrześcijańskim staje się wezwaniem do przebaczenia - powiedział ks. Bondyra.

Reklama

Po Mszy św. przy pomniku Ofiar Katynia, pod tablicą pamiątkową gen. dyw. Mieczysława Smorawińskiego oraz na symbolicznej Mogile Katyńskiej złożono wieńce i zapalono znicze. Pamięć pomordowanych uczcili: poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Jerzy Flis, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Marcin Krzysztofik, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, przedstawiciele prezydenta Miasta Lublin Zdzisław Niedbała i Anna Augustyniak, prezes lubelskiego oddziału Związku Sybiraków Janusz Pawłowski, pełnomocnik wojewody lubelskiego do Spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów Waldemar Podsiadły oraz przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych.

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. do niewoli sowieckiej dostało się około 250 tysięcy polskich obywateli m.in. żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji, służby więziennej, urzędników państwowych. Na przełomie 1939 i 1940 r. NKWD aresztowało tysiące obywateli polskich pod zarzutem „działalności kontrrewolucyjnej”.

5 marca 1940 r. władze ZSRR wydały decyzję o rozstrzelaniu blisko 15 tys. jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 11 tys. więźniów przetrzymywanych w więzieniach tzw. Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy. Jeńców wywożono do miejsc kaźni, gdzie funkcjonariusze NKWD zabijali ich strzałem w tył głowy. Ostatecznie w kwietniu i maju 1940 r. zamordowano 21 857 polskich obywateli. Władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 r. przyznały się do popełnienia zbrodni, po półwieczu podtrzymywania kłamstwa w tej sprawie.

Przypadający 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 14 listopada 2007 r. „w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: w czwartek planowana publikacja rozporządzenia o luzowaniu obostrzeń

2021-05-06 14:24

[ TEMATY ]

obostrzenia

Adam Niedzielski

Ministerstwo Zdrowia

Finalizujemy prace i w czwartek planowana jest publikacja rozporządzenia epidemicznego, które będzie pokazywało plan luzowania obostrzeń do końca maja – wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Szef MZ podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy był pytany o rozporządzenie o luzowaniu obostrzeń.

CZYTAJ DALEJ

Zapisy na SMAP 2021

2021-05-06 09:34

Duszpasterstwo Młodzieży AP

Logo SMAP 2021

Logo SMAP 2021

5 maja 2021 odbyło się spotkanie online Abpa Adama Szala, z dekanalnymi duszpasterzami młodzieży i moderatorami ruchów w archidiecezji przemyskiej, na którym przekazano informacje o organizacji SMAP na szczeblu dekanalnym.

Owocem tego spotkania jest ważna informacja dla młodych. Rozpoczynamy zapisy na SMAP 2021 w Krośnie od dnia 11 maja 2021, które potrwają ostatecznie do 15 sierpnia. Zapisy odbywają się w parafiach u księży lub podczas rekolekcji wakacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

2021-05-07 07:35

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

ARCHIWUM KS. PRAŁ. TADEUSZA KOŃSKIEGO

Relikwie św. Andrzeja Boboli

Relikwie św. Andrzeja Boboli

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję