Reklama

Redaktorzy "Niedzieli" w parafiach

Parafia pw. św. Stanisława BM w Witkowicach

W parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Witkowicach gościliśmy 26 maja br. Proboszcz ks. Marek Szumilas zaprosił nas do spotkań z parafianami w czasie Mszy św. w Witkowicach i w kaplicy w Nieznanicach. Spotkania umożliwiły nam poznanie parafii i jej krótkiej historii. Parafia w Witkowicach została erygowana w 1993 r. Jej pierwszym proboszczem został ks. Marek Szumilas. Od początku "najważniejszym zadaniem było dla mnie głoszenie słowa Bożego oraz budowa wspólnoty, Kościoła duchowego" - mówi ks. Marek.

Msze św. odprawiane są w byłej remizie w Witkowicach. Parafia coraz mocniej zaznacza swoją obecność w życiu mieszkańców. W kronice parafialnej przybywa zapisów i zdjęć z rekolekcji, pielgrzymek, jasełek, festynów parafialnych. Wydawane jest pismo Bliżej Boga i ludzi. Parafia uczestniczy w Ruchu "Mondo Migliore" - "Dla lepszego świata". Jest tu prężnie działające Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (prowadzące świetlicę środowiskową dla dzieci), Żywy Różaniec, liczna grupa lektorów i ministrantów. W obszernej sali na plebanii dzieci mają możliwość nauki gry na instrumentach oraz w bilard. Tutaj też prowadzone są próby parafialnej scholi. Wraz z Księdzem Proboszczem parafianie odbyli już kilka pielgrzymek.

Przedstawiciele Niedzieli zostali serdecznie przyjęci również przez parafian, którzy z zainteresowaniem wysłuchali informacji o historii naszego tygodnika, jego rozwoju oraz potrzebie czytania prasy katolickiej. Umówiliśmy się na dalsze spotkania z Księdzem Proboszczem, przewodniczącym Stowarzyszania Rodzin Katolickich Andrzejem Borkowskim, który jest jednocześnie organistą, i parafianami.

Anna Wyszyńska

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gidelskiej w Gidlach

Dzieje tego Sanktuarium są ściśle związane z historią maleńkiej, bo zaledwie dziewięciocentymetrowej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem, znalezionej w 1516 r. na polu. W najnowszej historii sanktuarium szczególnie zapisał się rok 1998, kiedy to uroczyście obchodzono 75. rocznicę koronacji Figurki Gidelskiej. Przy tej okazji sanktuarium otrzymało zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej. Rok 1999 metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak ogłosił w archidiecezji częstochowskiej Rokiem Matki Bożej Gidelskiej, a w roku 2000 decyzją Arcypasterza bazylika gidelska otrzymała przywilej i tytuł kościoła Roku Jubileuszowego 2000. W tym samym roku przy sanktuarium powstała droga krzyżowa - Gidelska Kalwaria.

Do sanktuarium od kilku wieków zdążają liczni pielgrzymi, nie mogło więc zabraknąć i nas - przedstawicieli Tygodnika Katolickiego Niedziela. Mieliśmy okazję opowiedzieć o naszej pracy redakcyjnej i zachęcić do korzystania z katolickiego pisma. Okazało się, że uczestnikami Liturgii w niedzielę 2 czerwca byli nie tylko mieszkańcy Gidel, ale też pielgrzymi, np. z Gdańska. Tak więc przy okazji spotkań z wiernymi lokalnej wspólnoty, mogliśmy promować Niedzielę wobec innych społeczności. Za tę możliwość i serdeczne przyjęcie ojcom dominikanom z przeorem o. Wawrzyńcem Wawro serdecznie dziękujemy.

Ks. Zdzisław Wójcik

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję