Reklama

Niedziela Lubelska

Boże dzieło. Poświęcenie kościoła w Strzeszkowicach

Z wielkiej tęsknoty człowieka za Bogiem budowano i nadal buduje się nowe świątynie.

2021-04-15 11:39

Paweł Wysoki

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w podlubelskich Strzeszkowicach został uroczyście poświęcony w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Jak 11 kwietnia podkreślali wierni, było to najważniejsze wydarzenie historyczne i religijne w życiu młodej wspólnoty parafialnej. - Kościół, miejsce gdzie ziemia spotyka się z niebem, i znak duchowej świątyni, budowanej w sercach ludzi, jest naszym darem dla Boga. To dowód spotkania naszej wiary z Bożą łaską. Wnieśliśmy go na solidnych fundamentach modlitwy, ofiarności, życzliwości i pracy wielu osób - powiedzieli parafianie, prosząc abp. Stanisława Budzika o poświęcenie kościoła.

Parafia w Strzeszkowicach została utworzona w październiku 2010 r., ale jej historia sięga lat 80. XX wieku. Miejscowość należała wówczas do parafii w Krężnicy Jarej, a jej mieszkańcy musieli pokonywać długą drogę do świątyni. Sytuacja się zmieniła, gdy ponad 30 lat temu w pomieszczeniach remizy strażackiej utworzono tymczasową kaplicę. Z czasem mieszkańcy Strzeszkowic i Trojaczkowic zapragnęli mieć swój prawdziwy kościół. Na placu ofiarowanym przez Janinę i Kazimierza Paluchów wierni wraz z ks. Janem Rębeckim rozpoczęli budowę kaplicy. Od 1995 r. gromadzą się w niej na modlitwie, najpierw w kościele filialnym, a od 2010 r. już parafialnym.

Reklama

Jak podkreśla proboszcz ks. Kazimierz Smyl, parafia jest nieduża, ale jej siła tkwi nie w wielkości, lecz w duchowej wspólnocie, budowanej na spuściźnie św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. - Radujemy się liturgicznym aktem konsekracji kościoła. Miejsce to wybrał Pan, ale trzeba było wysiłku i zaangażowania wielu osób, by to Boże dzieło się rozwijało. Wyrażam wdzięczność tym, którzy dołożyli wielu starań, byśmy mogli cieszyć się pięknym kościołem. Dziękuję za wszystkie prace, które wspólnie udało nam się wykonać - powiedział ksiądz proboszcz.


Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

Reklama

Fotoreportaż z poświęcenia na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Zdewastowano pomnik księdza Popiełuszki na Greenpoincie

Zdewastowano pomnik księdza Jerzego Popiełuszki na Greenpoincie w Nowym Jorku. Na głowę wyrzeźbionej postaci założono czarny worek, z którego wysypały się śmieci. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podziękował policji za wszczęcie śledztwa ws. "tego przykrego aktu wandalizmu".

"Akt dewastacji pomnika księdza Popiełuszki na Greenpoincie trafił dziś na pierwsze strony gazet w kilku lokalnych mediach" - napisał w czwartek na Twitterze konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

CZYTAJ DALEJ

Republika Środkowoafrykańska: samochód misjonarzy wjechał na minę-pułapkę

2021-05-06 16:25

[ TEMATY ]

misjonarze

Republika Środkowoafrykańska

mina pułapka

Vatican News/ANSA

Samochód, którym podróżowali misjonarze z Niem w Republice Środkowoafrykańskiej, wjechał na minę przeciwpiechotną. W wyniku eksplozji zginął młody współpracownik misji – informację tę potwierdził ordynariusz diecezji Bouar bp Mirosław Gucwa.

Pojazd prowadził o. Arialdo Urbani ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa z Bétharram. Jak poinformował bp Gucwa, misjonarz tego dnia odwiedził szkołę prowadzoną przez Kościół w wiosce Kolo. Tam, jeden z jego współpracowników poprosił go o podwiezienie do szpitala znajdującego się w sąsiedniej miejscowości, w którym przebywała jego siostra. O. Arialdo początkowo nie chciał się zgodzić, właśnie ze względu na niebezpieczeństwo związane z dużą ilością min na tej trasie, ale w końcu uległ namowom młodzieńca.

CZYTAJ DALEJ

Po ludzku jest to niezrozumiałe…

2021-05-06 22:22

Maria Fortuna- Sudor

Zdjęcie ze wspólnego, wyjazdowego spotkania w parafii w Nowym Targu. Śp. Paweł Król – piąty z lewej.

Zdjęcie ze wspólnego, wyjazdowego  spotkania w parafii w Nowym Targu. Śp. Paweł Król – piąty z lewej.

    Nie pamiętam, kiedy i w jakich okolicznościach poznałam śp. Pawła Króla. Założyciel i dyrektor Wydawnictwa Rubikon był dla mnie najpierw synem Teresy Król, twórczyni i autorki programów, środowiska i podręczników Wychowania do Życia w Rodzinie.

    Przypuszczam, że to się stało przy okazji któregoś z wyjazdów na konferencję do Warszawy. Paweł często służył swojej mamie oraz innym jako kierowca i organizator takich wypraw. Kiedyś, gdy zapytałam, jak to się stało, że on, muzyk po konserwatorium, zajął się wydawaniem książek promujących życie, wspierających rodzinę, z uśmiechem wspominał, że to dzięki mamie. – Jeździłem z mamą na spotkania z nauczycielami, nosiłem za nią książki i tak to się zaczęło… – opowiadał, uśmiechając się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję