Reklama

Niedziela Lubelska

Pasterska wizytacja w parafii Narodzenia NMP w Chełmie

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie bp Adam Bab przeprowadził dwudniową wizytację kanoniczną. Miała miejsce 10 i 11 kwietnia. Było bierzmowanie, chrzest, spotkania z radą parafialną oraz wspólnotami i grupami duszpasterskimi.


Świętość to nie poczekalnia

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogaty i podzielony na dwa dni program wizyty kanonicznej w Chełmie bp Adam Bab rozpoczął w sobotę 10 kwietnia od udzielenia sakramentu bierzmowania ponad 100 osobowej grupie młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5. Pomimo okresu pandemii i utrudnionych kontaktów międzyludzkich, braku tradycyjnych zajęć szkolnych, do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzi zostali znakomicie przygotowani przez katechetów i księży poprzez specjalne konferencje prowadzone przez internet oraz udział w różnych nabożeństwach. Młodzież była podzielona na dwie grupy. Sama uroczystość odbywała się przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa zalecanych w okresie pandemii.

Na początku uroczystości ksiądz proboszcz Andrzej Sternik poprosił pasterza o umocnienie młodego Kościoła w parafii, aby ziarno które zostało zasiane i umocnione darami Ducha Świętego przynosiło dojrzałe owoce. - Młodzi potrzebują teraz zakorzenienia w Chrystusie, które dokonuje się w mocy Ducha Świętego - mówili witając księdza biskupa przedstawiciele rodziców kandydatów do bierzmowania. W słowie skierowanym do młodych ksiądz biskup podkreślał potrzebę posiadania różnych marzeń zgodnych z wolą Bożą. Do realizacji tych marzeń potrzebna jest jednak wiara. Akcentował tez znaczenie świętości w życiu młodego człowieka. Podał przykład życia w świętości bł. Carla Acutisa. - Zmarł na białaczkę w wieku zaledwie 15 lat. W wieku 7 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych Kościoła. Eucharystię nazywał autostradą do nieba. Uczył się grać na saksofonie. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie” - przypomniał. Bp Adam Bab w przesłaniu skierowanym do zgromadzonych nastolatków zaapelował, aby świętymi stawali się już teraz, bo świętość to nie poczekalnia.

Reklama

W sobotnie popołudnie pasterz spotkał się jeszcze z członkami rady parafialnej oraz z katechetami. Odbył też indywidualne rozmowy z kapłanami pracującymi w parafii mariackiej w Chełmie.

Potrzeba ewangelizacji

Niezwykle bogaty w spotkania i słowa nauczania bp. Adama Baba był drugi dzień wizyty kanonicznej. Przez całą niedzielę Miłosierdzia Bożego głosił w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej homilie, zapoznawał się z życiem duchowym parafii, rozmawiał, nauczał, umacniał wszystkich w wierze i zachęcał do gorliwego życia wiarą.

Po jednej z porannych Mszy św. odbyło się spotkanie z grupami duszpasterskimi. Uczestniczyli w niej przedstawiciele parafialnych wspólnot: Odnowa Wolni w Chrystusie, Przyjaciele Oblubieńca, Rodzina Żywego Różańca, Legion Maryi, Rycerze Maryi, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Parafialny Zespół „Caritas”. Pasterz słuchał i prowadził aktywny dialog z uczestnikami. Apelował, aby z odwagą przyjmowali misję jaką mają do wypełnienia w swojej parafii. - Ewangelizowanie we własnych środowiskach jest dzisiaj pilnie potrzebne. Wszystkie grupy, które są w parafii, żyją owocnie wtedy, gdy ewangelizują. Musicie być tymi, którzy żyją wiarą i przekazują ją innym. Żyją wiarą Zmartwychwstałego Chrystusa i idą z tym przekonaniem w świat, tak jak Apostołowie - podkreślał. Były też świadectwa życia wypowiedziane przez bardziej odważnych parafian. Podczas Mszy św. dla dzieci ksiądz biskup w ramach homilii prowadził ożywiony dialog z najmłodszymi parafianami, w tym śpiewającymi w scholi. Głównym tematem rozmowy z dziećmi było Boże Miłosierdzie. Pasterz przybliżył najmłodszym historię powstania obrazu Bożego Miłosierdzia oraz postać św. Siostry Faustyny, sekretarki Bożego Miłosierdzia.

Sprawozdanie proboszcza

Reklama

Ważną częścią wizytacji kanonicznej było złożenie sprawozdania z życia parafii przez proboszcza ks. kan. Andrzeja Sternika. - Ostatnia wizytacja kanoniczna odbyła się w naszej parafii w kwietniu 2016 r. roku i była przeprowadzona przez bp. Mieczysława Cisło. Wtedy proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium był ks. prał. Tadeusz Kądziołka, Jako nowy proboszcz posługę w naszej wspólnocie rozpocząłem 13 lipca 2016 r., w dzień Matki Bożej Fatimskiej. Idąc służyć do sanktuarium, chciałem by był to dzień maryjny - mówił ks. Sternik. Obecnie w parafii mieszka i służy Bogu oraz ludziom 8 kapłanów. Najstarszy jest ks. inf. Kazimierz Bownik, długoletni proboszcz i kustosz, a obecnie rezydent. W październiku ksiądz infułat będzie obchodził Jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Najdłużej, bo już 46 lat, posługuje w parafii ks. kan. Stanisław Tujak. W parafii jest też 5 wikariuszy. Od 52 lat posługują tu też siostry Benedyktynki Misjonarki. - Dwa lata temu przeżywaliśmy uroczystość święceń kapłańskich i prymicji ks. Tomasza Sawickiego; obecnie mamy w seminarium dwóch alumnów na drugim roku - mówił ksiądz proboszcz.

Prężna parafia

W tym roku przypada jubileusz 90-lecia powstania parafii. Na jej terenie mieszka ponad dziesięć tysięcy osób, z czego część pracuje za granicą. Znaczną część wspólnoty stanowią emeryci i renciści. Młodzież i dzieci to ok. 1/3 populacji. Duszpasterze starają się rozszerzać kult maryjny przez przygotowanie dorocznego odpustu wrześniowego, który od wieków jest świętem całej Ziemi Chełmskiej, oraz innych form oddania i zawierzenia Bogu przez Maryję. Można do nich zaliczyć modlitwy w ramach nabożeństwa fatimskiego, męski różaniec ulicami miasta, modlitwę o uzdrowienie duszy i ciała, modlitwę o dar poczęcia dla małżeństw borykających się z problemem niepłodności. Rozpoczęła się też peregrynacja kopii cudownej Ikony Matki Bożej Chełmskiej po parafiach Ziemi Chełmskiej. Ze względu na pandemię peregrynacja jest obecnie zawieszona.

Reklama

- Cieszy fakt, że na przestrzeni ostatnich lat wzrasta liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. i przyjmujących Komunię św. nawet codziennie. Odnotowaliśmy trzy nawrócenia na katolicyzm; odbył się chrzest jednej osoby dorosłej. Obsługujemy też duszpastersko kaplicę w zakładzie karnym. Niestety, smutkiem napawa fakt, że nadal ponad połowa mieszkańców parafii nie korzysta z niedzielnej Eucharystii i ma sporadyczny albo żaden kontakt z parafią. A przez ostatni rok dokłada się do tego pandemia. Apostazja, o której tak głośno w ostatnim czasie, w naszej parafii w ciągu 5 lat dotyczyła 9 osób, które jedynie statystycznie należały do wspólnoty, nie mając nic wspólnego z praktyką wiary. Mimo wszystko to dla nas przynaglenie, by szukać nowych sposobów docierania i ewangelizowania na peryferiach życia naszych Braci i Sióstr – mówił ks. Sternik.

Więcej wspólnot parafialnych

Rytm życia duchowego w każdej parafii wyznacza rok liturgiczny. Przed trzema laty odbyły się misje parafialne. Prowadzone są też rekolekcje. Nawet w trudnym czasie pandemii duszpasterze parafii prowadzili rekolekcje wielkopostne za pośrednictwem lokalnego radia (w 2020 r.), trafiając w ten sposób do serc i sumień mieszkańców miasta i Ziemi Chełmskiej. Odbywały się też seminaria odnowy wiary, kursy ewangelizacyjne, czy szkoła modlitwy. Życie duchowe parafii koncentruje się wokół sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystii oraz formacji w różnych grupach ewangelizacyjnych, apostolskich, modlitewnych czy charytatywnych. W parafii działa w sumie 19 takich grup. Od ostatniej wizytacji powstało 9 nowych. We wszystkich wspólnotach formuje się ponad 750 osób, niektóre z nich są w kilku grupach. Daje to ogromny potencjał ludzki, możliwość i nadzieję na ewangelizację przez świadectwo wiary. - To pozwala nam odczytywać znaki czasu i odkrywać pragnienie potrzeby powstania przy sanktuarium ośrodka nowej ewangelizacji, który służyłby formowaniu nowych zastępów dojrzałych i świadomych katolików - podkreśla ks. kan. Andrzej Sternik.

Reklama

Na terenie parafii są trzy przedszkola, trzy szkoły podstawowe i trzy średnie, w których uczy 18 katechetów. Na uznanie zasługuje dobry kontakt i współpraca z Kościołem dyrekcji i większości osób z grona pedagogicznego. Życie parafii to również troska o potrzebujących. Prężnie działa parafialny zespół Caritas, który przygotowuje paczki i udziela doraźnej pomocy. Z prowadzonej przez dłuższy czas przy parafii zbiórki makulatury udzielane były comiesięczne stypendia dla dzieci i młodzieży. Prowadzone są też korepetycje, działa poradnia życia rodzinnego i klub seniora. Przed pandemią odbywały się bezpłatne półkolonie dla dzieci. Niestety, pandemia pokrzyżowała wiele działań.

Remonty i inwestycje

Czas od ostatniej wizytacji to także okres remontów i inwestycji parafialnych. - Było ich dużo; parafianie je znają, bo w nich uczestniczą. Te najważniejsze to całkowity remont elewacji bazyliki, krypt, remont prezbiterium, pozłocenie ołtarza, renowacja ławek, wykonanie sygnalizacji przeciwpożarowej, remont sal w podcieniach, remont kancelarii, remont w domu parafialnym i wiele innych. Całkowity koszt wykonanych w tym czasie inwestycji wyniósł prawie 5 mln złotych. W kwocie tej uwzględnione są wszystkie dotacje otrzymane z różnych źródeł oraz indywidualne ofiary wiernych - wliczył proboszcz. Na zakończenie tej części wizytacji ks. Andrzej Sternik podziękował wszystkim za wkład w tworzenie klimatu modlitwy, pogłębiania wiary oraz serdeczności i zaufanie jakim powinna charakteryzować się zdrowa wspólnota. Poprosił księdza biskupa o słowo umocnienia i zachęty oraz nowe światło dla kapłańskiej posługi w tym trudnym czasie, a także o pasterskie błogosławieństwo dla całej parafii. 

Reklama

Podczas wizytacji kanonicznej bp Adam Bab udzielił sakramentu chrztu św. najmłodszemu parafianinowi Mikołajowi. Spotkał się również z parafialnym Zespołem Synodalnym, duszpasterstwem młodzieży: Oazą, scholą młodzieżową, lektorami i starszymi ministrantami i grupą młodych Przyjaciół Oblubieńca oraz z duszpasterstwem rodzin: Domowym Kościołem, Oazą Dorosłych, Poradnią Życia Rodzinnego. Pracowite dwa dni wizytacji kanonicznej ksiądz biskup zakończył wieczorną Eucharystią.


Fotoreportaż na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172



2021-04-17 06:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga nawrócenia św. Augustyna

Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Stanisława BM

Mokrsko

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

W imieniu wspólnoty Maryję w kopii jasnogórskiego wizerunku powitał proboszcz ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz jest poetą, wydał cztery tomiki ze swoimi utworami: „Po życia drogach”; „Aniele, przy mnie stój”; „Po drogach wspomnień” i „Mojej Mamie”. Do Matki Bożej zwrócił się słowami wiersza pt. „Mama”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję