Reklama

"Te Deum laudamus" - Ciebie, Boga, wysławiamy

Niedziela Ogólnopolska 29/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani w Chrystusie Panu!
Dla właściwego przedstawienia dziesięciolecia Kościoła katolickiego na Białorusi w latach 1991-2001 należy uświadomić, w jakim stanie był ten Kościół do 13 kwietnia 1991 r., tj. do ustanowienia archidiecezji mińsko-mohylewskiej, diecezji grodzieńskiej i wznowienia, ale w zmienionych granicach, diecezji pińskiej, a także do nominowania arcybiskupa metropolity mińsko-mohylewskiego, biskupa grodzieńskiego i administratora apostolskiego diecezji pińskiej.
Ściślej mówiąc, należy tu uwzględnić datę 28 października 1989 r., kiedy konsekrowany w Rzymie bp Tadeusz Kondrusiewicz dokonał ingresu w Grodnie jako administrator apostolski dla wszystkich katolików na Białorusi.
Otóż, 70 lat na terenach wschodnich, a 50 lat na terenach zachodnich Białorusi panowania materialistyczno-ateistycznego reżimu sowieckiego dało budzące grozę rezultaty: zniszczono ponad 80% kościołów, kapłanów, zakonnic, zamknięto wszystkie klasztory i Seminarium Duchowne. Nie dopuszczano dzieci i młodzieży do uczestniczenia w nabożeństwach, do nauki religii. Z iście szatańską zaciekłością zwalczano tych, którzy wyznawali Boga i spełniali praktyki religijno-kościelne. W duszach ludzi pozbawionych sakramentów świętych, słowa Bożego, znajomości prawd wiary i moralności, zagubionych w hasłach propagandy ateistycznej, powstawała pustka duchowa.
Pomimo tego strasznego ucisku wielu trwało w wierności Bogu i Kościołowi i, choć nieraz w ukryciu, przechowywało wiarę w Boga.
I oto, kiedy ateiści ogłaszali już swe zwycięstwo nad Bogiem i Kościołem, Opatrzność Boża ulitowała się nad prześladowanymi i nagle a niespodziewanie zaszła zbawienna zmiana. Bezbożnicy musieli zaniechać prześladowań i ogłosić przynajmniej względną wolność religijną.
Od razu rozpoczął się proces odrodzenia Kościoła na Białorusi. Przypomnijmy przynajmniej najważniejsze fakty, wydarzenia, działania, jakie miały miejsce w tym procesie.
Zaczął się napływ nowych kadr - kapłanów i zakonnic, szczególnie dzięki ogromnej pomocy ze strony Kościoła w Polsce, a także miejscowych 25 neoprezbiterów, w znacznej mierze z istniejącego już dziesięć lat Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie. Oto, dla ilustracji, liczby:
W październiku 1989 r. było 18 kapłanów, 9 zakonnic, w kwietniu 2001 r. - 160 kapłanów, 150 zakonnic!
Do października 1989 r. zachowało się tylko 33 czynnych kościołów i tyleż parafii. Do 2001 r. wybudowano 30 nowych kościołów i odbudowano 58 zniszczonych, a liczba parafii wzrosła do prawie 200! Odbudowana i wznowiona archikatedra w Mińsku stała się widzialnym i wymownym znakiem odradzającego się Kościoła na Białorusi.
Umocnieniem struktury Kościoła na Białorusi stało się utworzenie stałej Nuncjatury Apostolskiej w Mińsku i ustanowienie Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi, w skład której, po erekcji jeszcze jednej diecezji - witebskiej i konsekracji 4 biskupów, wchodzą trzej biskupi diecezjalni i trzej biskupi pomocniczy.
Ważnymi czynnikami odnowy życia religijnego, a zwłaszcza wzmożenia kultu maryjnego na Białorusi stały się z woli Ojca Świętego utworzone 2 bazyliki mniejsze (Pińsk i Budsław) oraz ukoronowanie koronami papieskimi trzech cudownych obrazów Najświętszej Maryi Panny (Brześć, Łahiszyn i Budsław).
Wielkim, wspaniałym objawem czci Najświętszej Maryi Panny były odbyte we wszystkich parafiach Białorusi peregrynacje kopii cudownego obrazu Matki Bożej Budsławskiej i przybyłej z Portugalii figury Matki Bożej Fatimskiej oraz nawiedzenie przez wędrującą po całym świecie figurę Matki Bożej z Nazaretu archikatedry w Mińsku.
Ogromną rolę odgrywa przeprowadzony w ciągu 4 lat Synod Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej, Diecezji Pińskiej i Witebskiej, którego obowiązujące od 6 stycznia 2001 r. ustawy określają wewnętrzną organizację tych diecezji, wyznaczają działania służące pełniejszemu ukształtowaniu postaw chrześcijańskich, planują działalność pasterską i formy nowej ewangelizacji.
Dwa razy dokonane wizytacje kanoniczne wszystkich parafii dały możność zapoznania się ze stanem każdej parafii, jej potrzebami, udzielenia potrzebnych wskazań, a co najważniejsze - nawiązania bezpośredniego kontaktu z kapłanami i wiernymi.
Bardzo ważnym czynnikiem umacniania wiary i ożywienia życia religijnego są aktywnie działające: Instytut Katechetyczny kształcący katechetów; Komisje: katechetyczna, liturgiczna, tłumaczeń tekstów liturgicznych; i coraz bardziej rozszerzająca się prasa katolicka, kościelna, oraz formalnie już istniejące wydawnictwo "Pro Christo".
Rok Jubileuszowy 2000 w swych różnych objawach, w tym z pielgrzymkami do wyznaczonych świątyń jubileuszowych oraz z pielgrzymkami do Rzymu biskupów, kapłanów, zakonnic, młodzieży, rodzin i nauczycieli, stał się źródłem łask Bożych i uzyskanych odpustów.
A końcowym znakiem Roku Jubileuszowego był dokonany w I niedzielę Adwentu 2000 r. we wszystkich kościołach parafialnych na Białorusi Akt przeproszenia i przebaczenia.
Ogromnie znaczący jest udział Kościoła partykularnego na Białorusi w działalności i życiu religijnym Kościoła powszechnego.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi jest członkiem Rady Konferencji Biskupów Europy i uczestniczy w corocznych jej obradach. Brał też udział w dwu Zgromadzeniach Specjalnego Synodu Biskupów Europy. Ponadto dość często reprezentuje Kościół na Białorusi w wielu kongresach, konferencjach i sympozjach w różnych krajach Europy, Ameryki i Afryki. W 1997 r. biskupi Białorusi przybyli do Watykanu z wizytą ad limina Apostolorum - "do progów Apostołów" i złożyli Stolicy Apostolskiej sprawozdanie ze stanu i działalności Kościoła partykularnego na Białorusi za pierwsze 5 lat po utworzeniu jego nowej struktury.
O obecności Kościoła na Białorusi na forum międzynarodowym świadczą też liczne zagraniczne pielgrzymki: grupka kapłanów nawiedziła Rzym i Lourdes; 16 kapłanów było w Fatimie, gdzie przed figurą Matki Bożej Fatimskiej dokonano zawierzenia Kościoła na Białorusi; liczna grupa wiernych udała się do Białegostoku, by spotkać się z goszczącym tam Papieżem; ok. 1000 wiernych nawiedziło Wrocław dla uczestniczenia w 46. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym i dla spotkania z Papieżem; ok.800 wiernych udało się do Rzymu na 20. rocznicę Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, w czasie której na specjalnej audiencji w Auli Pawła VI Ksiądz Kardynał w imieniu biskupów, kapłanów i wiernych zaprosił Papieża do nawiedzenia Kościoła na Białorusi.
Reasumując fakty, wydarzenia i osiągnięcia w minionym okresie 10-lecia odnowy Kościoła na Białorusi, trzeba stwierdzić, że Kościół ten wiele uczynił, by zaleczyć moralne rany, jakie mu zadał system sowiecki; stara się coraz lepiej stosować w życiu wskazania Ewangelii, dokładniej przestrzegać poleceń Stolicy Apostolskiej i realizować uchwały Soboru Watykańskiego II, a przede wszystkim gorliwiej wypełniać przykazania miłości Boga i bliźniego.
Pozycja Kościoła na Białorusi na tyle się podniosła, że zdobył on autorytet, poważanie i szacunek nie tylko wśród ludzi wierzących, ale nawet wśród tych, którzy 10 lat temu starali się go całkowicie zniszczyć.
Również w kręgach Zachodu odradzający się Kościół na Białorusi zyskał podziw i uznanie i dzisiaj zajmuje w Kościele powszechnym należne mu miejsce, na równi z innymi Kościołami.
Za wszystkie osiągnięcia w odrodzeniu Kościoła na Białorusi Bogu niech będą ogromne dzięki!

Mińsk - Pińsk, 13 kwietnia 2001 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko duchowa przestrzeń

2024-04-25 11:15

[ TEMATY ]

Kurs Alpha

Parafia Czerwieńsk

Archiwum parafii

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

W parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku trwa Kurs Alpha.

To cykl 11 spotkań prowadzący do poznania i przypomnienia podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej podanych w ciekawej i dynamicznej formie. Na każde ze spotkań składają się wspólny posiłek, katecheza i rozmowa w małej grupie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję