Reklama

Niedziela Częstochowska

Święty Józef – patron przebudzenia

– Obudźmy się, tak jak budził się św. Józef, i zapraszajmy Jezusa z Maryją do naszej codzienności – powiedział bp Andrzej Przybylski w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, który 19 kwietnia był świątynią stacyjną archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa. Podczas Eucharystii duchowny poświęcił nowy ołtarz św. Józefa.

W homilii zauważył, że „święty Józef to święty bardzo bliski papieżowi Franciszkowi, który upodobał sobie figurkę śpiącego Józefa”. – Ze snu trzeba się przebudzić, a przebudzenie może być chwilą olśnienia, chwilą dobrych decyzji – powiedział biskup.

Zobacz zdjęcia: Modlitwa stacyjna w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu

Przypomniał, że w Ewangelii wg św. Mateusza jesteśmy świadkami czterokrotnego przebudzenia św. Józefa przez Anioła Pańskiego.

Reklama

Pierwszy raz anioł budzi go i pomaga mu podjąć decyzję o wzięciu Maryi, swej małżonki, do siebie, mimo że jest brzemienna, a dziecko poczęte nie jest jego dzieckiem. – Józef zaufał aniołowi i dręczące go dylematy same się rozwiązały – wskazał bp Przybylski. – Józef w pierwszym przebudzeniu usłyszał: „Nie bój się wziąć Maryi, bo za tym, co się stało, stoi Duch Święty”. Dajmy się pobudzić Duchowi Świętemu. Nie musimy wszystkiego rozumieć, ale pozwólmy się Mu prowadzić, tak jak św. Józef – zachęcał duchowny.

W kolejnym przebudzeniu opiekun Jezusa usłyszał słowa: „Wstań, weź Maryję i Jezusa i uchodź do Egiptu”. – Ważne jest słowo „wstań”. Nie bójmy się, kiedy Bóg nas budzi. Wstańmy, bądźmy ludźmi przebudzonymi i czujnymi. Jeśli się nie przebudzimy, umrzemy. Pamiętajmy, że zło rozrasta się najbardziej wtedy, gdy nie chcemy się przebudzić – przestrzegał bp Przybylski. Zachęcał do modlitwy przez wstawiennictwo św. Józefa, patrona przebudzenia, „byśmy tak jak On zaufali i poddali się działaniu Ducha Świętego”.

Duchowny wskazał również na przebudzenia św. Józefa, którymi było otrzymanie polecenia powrotu do Jerozolimy i przynaglenie do zmiany trasy powrotu.

Reklama

Biskup nawiązał także do przypowieści o chwaście. – Jak wiele może się zdarzyć podczas snu, przekonał się ewangeliczny gospodarz, który po przebudzeniu zobaczył, że jego zasiane czystym ziarnem pole ktoś zniszczył, siejąc chwasty – zaznaczył duchowny.

– Czy nie czujemy się zadowoleni, zamknięci w swoich małych światach, i nie widzimy, co dzieje się z naszymi rodzinami, wiarą i narodem? Czyż my, chrześcijanie, nie powinniśmy się przebudzić? – kontynuował. Jak dodał: – Nie powinniśmy spać, byśmy nie pomarli.

Biskup nawiązał również do słów św. Augustyna o synu budzącym ze snu chorego ojca. Każde kolejne przebudzenie chroniło chorego przed śmiercią. – Tak czasami budzi nas Jezus, byśmy nie pomarli w grzechu i bez nawrócenia – podkreślił.

Duchowny pytał również, czy czas epidemii nie jest wołaniem o przebudzenie się do wiary i przypomnieniem, że nasz los tak naprawdę jest w rękach Boga. – My jednak wolimy spać, niż przyznać się do Jezusa, boimy się zaprosić Jezusa i Maryję do swego życia. Obudźmy się, tak jak budził się św. Józef, i zapraszajmy Jezusa z Maryją do naszej codzienności – apelował bp Przybylski.

Uroczysta Eucharystia zakończyła się Litanią do św. Józefa i aktem zawierzenia miasta, diecezji, ludzi chorych, opiekujących się nimi oraz lekarzy patronowi parafii.

Od 8 grudnia 2020 r. trwa Rok św. Józefa. W archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo ustanowił na ten czas kościoły stacyjne. Każdy z nich 19. dnia miesiąca staje się centrum diecezjalnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, o świętość rodziny, o poszanowanie sakramentu małżeństwa, życia ludzkiego, o szacunek dla ludzi pracy i za mężczyzn.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołanie o dobrych pasterzy

– Im bardziej otaczający nas świat będzie się dechrystianizował, im bardziej będzie dotknięty niepewnością, tzw. postprawdą i obojętnością – tym większe będzie wołanie o dobrych pasterzy, którzy staną się jak latarnia w nocy czy skała, na której można się oprzeć – powiedział abp Wacław Depo 24 czerwca br. w archikatedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny podczas święceń biskupich ks. Andrzeja Przybylskiego

Metropolita częstochowski był głównym szafarzem sakry swojego biskupa pomocniczego – ks. Przybylskiego. Współszafarzami byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej Stanisław Nowak.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

2021-04-29 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Tarnów: sprzeciw instytucji diecezjalnych wobec kampanii LGBT+

2021-05-14 08:26

[ TEMATY ]

Tarnów

Bożena Sztajner/Niedziela

Stanowisko instytucji diecezjalnych w Tarnowie w sprawie włączenia się przez Urząd Miasta Tarnowa w kampanię „LGBT+ja”.

Pragniemy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie działaniami zapowiedzianymi na dzień 17 maja br. przez Urząd Miasta Tarnowa związanymi z włączeniem się w kampanię Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, pod hasłem: „LGBT+ja”. Chociaż – w swoich założeniach – ma ona zachęcać młodych ludzi do okazywania wsparcia dla swoich „nieheteronormatywnych i transpłciowych” rówieśników, to jednak – w praktyce – może stać się przestrzenią promowania błędnych idei oraz zarzewiem wielu niepotrzebnych konfliktów, w które zostaną uwikłane środowiska szkolne, dzieci, młodzież, nauczyciele i rodziny. Z dużą dozą prawdopodobieństwa planowany na 17 maja br. powrót uczniów do szkół, zamiast stopniowego powrotu do normalności w schyłkowej fazie pandemii, może stać się czasem kolejnych niepokojów i gorszących sytuacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję