Reklama

Niedziela Wrocławska

W "Stacji Dialog" o prześladowanych chrześcijanach

Dziś w Rzymie przedstawiono “Raport o Wolności Religijnej na świecie” z dwóch ostatnich lat. Dlatego też w “Stacji Dialog” prowadzonej przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, znajdującej się na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu przedstawiono jego wyniki.

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Andrzej Paś przedstawia wyniki raportu

Ks. Andrzej Paś przedstawia wyniki raportu

Ten raport pokazuje Kościół w różnych perspektywach. Szczególnie Kościół cierpienia. Są miejsca, gdzie możemy respektować tradycje wielkanocne, ale są takie miejsca na świecie, gdzie nie ma takiej możliwości. Sam raport ma nam pomóc zrozumieć rzeczywistość prześladowanych chrześcijan - zaznaczył ks. Andrzej Paś, dyrektor biura Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Wrocławiu.

Przedstawiona została prezentacja przybliżająca temat prześladowań chrześcijan w świecie współczesnym. Wśród wymienionych krajów znalazło się wiele krajów Afryki Północnej oraz Azji Południowo-Wschodniej- łącznie mowa o 62 krajach.

Reklama

Pojawiła się także nowa kategoria. Mówi ona o krajach, które są obserwowane. Tam wolność religijna jest naruszona albo niezabezpieczona. Oprócz Ameryki Łacińskiej i Karaibów włączone są kraje Bliskiego Wschodu. W Europie jest to Białoruś, Rosja i Ukraina - powiedział dyrektor PKwP we Wrocławiu.

W 23 z 54 krajów afrykańskich dochodzi do naruszeń wolności religijnej - Najbardziej odczuwalne jest to w Nigerii, gdzie Islamscy bojownicy doprowadzili do rozlewu krwi. Nie tylko okradają, ale także zabijają chrześcijan - mówił ks. A. Paś.

Podane zostały także przyczyny prześladowań i dyskryminacji- Możemy wymienić autorytarne rządy, islamski ekstremizm, religijno-etniczny nacjonalizm. W różnych częściach świata różnie się to rozkłada, ale stanowi to ogromny problem - zaznaczył ks. Andrzej Paś.

Reklama

Zwrócona została także uwaga na różnego rodzaju sposoby inwigilacji m.in w Chinach, a także na stosowanie kary śmierci za zmianę religii lub wyrzeczenia się jej. Ks. Andrzej Paś zauważa, że dżihadyzm dąży do utworzenia transkontynentalnego “Kalifatu”.

Obecnie panująca pandemia ma także swój wpływ na wolność religijną - Powoduje to np. odmówienie pomocy humanitarnej dla chrześcijan. Widzimy to szczególnie w Pakistanie. Pozbawia się też chrześcijanom wykonywania zawodu czy zarabiania pieniędzy. To wszystko ma miejsce w różnych częściach świata - zakończył ks. Paś.

Przy tej okazji została wydana książka: “Tam, gdzie Bóg płacze” autorstwa ks. Andrzeja Pasia. Jest to zbiór historii z różnych stron świata. Mówi ona o złych rzeczach dziejących się w świecie.

2021-04-20 18:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nic nie znaczę bez Jezusa

2021-06-11 08:26

[ TEMATY ]

parafia św. Stanisława BM

jubileusz święceń

Ręczno

ks. Robert Glen

Sławomira Surowiecka

Takimi słowami podsumował swoją dotychczasową drogę ks. Robert Glen, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ręcznie, z okazji jubileuszu kapłaństwa.

Świętowanie 20. rocznicy święceń zbiegło się z uroczystością Bożego Ciała. Niespodzianką byli goście z Częstochowy, skąd pochodzi i gdzie do 2015 r. pracował ks. Robert. Ze stolicy archidiecezji przybyły osoby, które kiedyś formowały się pod jego opieką w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, a także ks. Jakub Raczyński ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, duszpasterz akademicki. Kapłani poznali się na... boisku, współtworząc kiedyś piłkarską drużynę księży.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

diecezja.pl

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej 15 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

Metropolita Łódzki rozpoczął od wyznania, że mniej więcej dwie godziny po śmierci swojej mamy poprosił Boga, by w tekstach czytań opowiedział życie Jego Mamy swoim słowem. By pokazał, co On mówił Jej życiem i co z Jej życia chce pokazać w czasie dzisiejszej Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję