Reklama

Niedziela Wrocławska

W "Stacji Dialog" o prześladowanych chrześcijanach

Dziś w Rzymie przedstawiono “Raport o Wolności Religijnej na świecie” z dwóch ostatnich lat. Dlatego też w “Stacji Dialog” prowadzonej przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, znajdującej się na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu przedstawiono jego wyniki.

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Andrzej Paś przedstawia wyniki raportu

Ks. Andrzej Paś przedstawia wyniki raportu

Ten raport pokazuje Kościół w różnych perspektywach. Szczególnie Kościół cierpienia. Są miejsca, gdzie możemy respektować tradycje wielkanocne, ale są takie miejsca na świecie, gdzie nie ma takiej możliwości. Sam raport ma nam pomóc zrozumieć rzeczywistość prześladowanych chrześcijan - zaznaczył ks. Andrzej Paś, dyrektor biura Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Wrocławiu.

Przedstawiona została prezentacja przybliżająca temat prześladowań chrześcijan w świecie współczesnym. Wśród wymienionych krajów znalazło się wiele krajów Afryki Północnej oraz Azji Południowo-Wschodniej- łącznie mowa o 62 krajach.

Reklama

Pojawiła się także nowa kategoria. Mówi ona o krajach, które są obserwowane. Tam wolność religijna jest naruszona albo niezabezpieczona. Oprócz Ameryki Łacińskiej i Karaibów włączone są kraje Bliskiego Wschodu. W Europie jest to Białoruś, Rosja i Ukraina - powiedział dyrektor PKwP we Wrocławiu.

W 23 z 54 krajów afrykańskich dochodzi do naruszeń wolności religijnej - Najbardziej odczuwalne jest to w Nigerii, gdzie Islamscy bojownicy doprowadzili do rozlewu krwi. Nie tylko okradają, ale także zabijają chrześcijan - mówił ks. A. Paś.

Podane zostały także przyczyny prześladowań i dyskryminacji- Możemy wymienić autorytarne rządy, islamski ekstremizm, religijno-etniczny nacjonalizm. W różnych częściach świata różnie się to rozkłada, ale stanowi to ogromny problem - zaznaczył ks. Andrzej Paś.

Reklama

Zwrócona została także uwaga na różnego rodzaju sposoby inwigilacji m.in w Chinach, a także na stosowanie kary śmierci za zmianę religii lub wyrzeczenia się jej. Ks. Andrzej Paś zauważa, że dżihadyzm dąży do utworzenia transkontynentalnego “Kalifatu”.

Obecnie panująca pandemia ma także swój wpływ na wolność religijną - Powoduje to np. odmówienie pomocy humanitarnej dla chrześcijan. Widzimy to szczególnie w Pakistanie. Pozbawia się też chrześcijanom wykonywania zawodu czy zarabiania pieniędzy. To wszystko ma miejsce w różnych częściach świata - zakończył ks. Paś.

Przy tej okazji została wydana książka: “Tam, gdzie Bóg płacze” autorstwa ks. Andrzeja Pasia. Jest to zbiór historii z różnych stron świata. Mówi ona o złych rzeczach dziejących się w świecie.

2021-04-20 18:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję