Reklama

Niedziela Wrocławska

W "Stacji Dialog" o prześladowanych chrześcijanach

Dziś w Rzymie przedstawiono “Raport o Wolności Religijnej na świecie” z dwóch ostatnich lat. Dlatego też w “Stacji Dialog” prowadzonej przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, znajdującej się na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu przedstawiono jego wyniki.

2021-04-20 18:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Andrzej Paś przedstawia wyniki raportu

Ks. Andrzej Paś przedstawia wyniki raportu

Ten raport pokazuje Kościół w różnych perspektywach. Szczególnie Kościół cierpienia. Są miejsca, gdzie możemy respektować tradycje wielkanocne, ale są takie miejsca na świecie, gdzie nie ma takiej możliwości. Sam raport ma nam pomóc zrozumieć rzeczywistość prześladowanych chrześcijan - zaznaczył ks. Andrzej Paś, dyrektor biura Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Wrocławiu.

Przedstawiona została prezentacja przybliżająca temat prześladowań chrześcijan w świecie współczesnym. Wśród wymienionych krajów znalazło się wiele krajów Afryki Północnej oraz Azji Południowo-Wschodniej- łącznie mowa o 62 krajach.

Reklama

Pojawiła się także nowa kategoria. Mówi ona o krajach, które są obserwowane. Tam wolność religijna jest naruszona albo niezabezpieczona. Oprócz Ameryki Łacińskiej i Karaibów włączone są kraje Bliskiego Wschodu. W Europie jest to Białoruś, Rosja i Ukraina - powiedział dyrektor PKwP we Wrocławiu.

W 23 z 54 krajów afrykańskich dochodzi do naruszeń wolności religijnej - Najbardziej odczuwalne jest to w Nigerii, gdzie Islamscy bojownicy doprowadzili do rozlewu krwi. Nie tylko okradają, ale także zabijają chrześcijan - mówił ks. A. Paś.

Podane zostały także przyczyny prześladowań i dyskryminacji- Możemy wymienić autorytarne rządy, islamski ekstremizm, religijno-etniczny nacjonalizm. W różnych częściach świata różnie się to rozkłada, ale stanowi to ogromny problem - zaznaczył ks. Andrzej Paś.

Reklama

Zwrócona została także uwaga na różnego rodzaju sposoby inwigilacji m.in w Chinach, a także na stosowanie kary śmierci za zmianę religii lub wyrzeczenia się jej. Ks. Andrzej Paś zauważa, że dżihadyzm dąży do utworzenia transkontynentalnego “Kalifatu”.

Obecnie panująca pandemia ma także swój wpływ na wolność religijną - Powoduje to np. odmówienie pomocy humanitarnej dla chrześcijan. Widzimy to szczególnie w Pakistanie. Pozbawia się też chrześcijanom wykonywania zawodu czy zarabiania pieniędzy. To wszystko ma miejsce w różnych częściach świata - zakończył ks. Paś.

Przy tej okazji została wydana książka: “Tam, gdzie Bóg płacze” autorstwa ks. Andrzeja Pasia. Jest to zbiór historii z różnych stron świata. Mówi ona o złych rzeczach dziejących się w świecie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irlandia Północna: najbardziej ekstremalny reżim aborcyjny w Europie

2021-05-06 16:09

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Irlandia Północna

Vatican News

Organizacje pro-life na Wyspach Brytyjskich planują zaskarżyć przepisy o pełnym finansowaniu usług aborcyjnych przez państwo na terenie Irlandii Północnej. Zespół prawników przygotowuje się do sądowej batalii przeciw decyzji Londynu, który wyposażył sekretarza stanu ds. Irlandii Północnej w uprawnienia, oznaczające na tym terenie ekspansję kultury śmierci na olbrzymią skalę.

Stowarzyszenie Ochrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC) oraz Centrum Bioetycznej Reformy Irlandii Północnej (CBR NI) powołały zespół prawników, w celu stoczenia „batalii, która jest kluczowa dla kontynuacji ruchu obrony życia” w tej części świata.

CZYTAJ DALEJ

Prezes UODO pyta Facebooka o wyciek danych osobowych polskich obywateli

2021-05-06 09:51

[ TEMATY ]

Facebook

Adobe Stock

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak wystąpił z pismem do władz Facebooka ws. wycieku danych osobowych polskich użytkowników portalu; chce, by użytkownicy mieli możliwość sprawdzenia, czy wyciek ich dotyczy - poinformował w czwartek rzecznik UODO Adam Sanocki.

Chodzi o wyciek danych 533 mln użytkowników Facebooka na całym świecie, w tym ponad 2 mln użytkowników z Polski, które w kwietniu zostały upublicznione w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty objęty kwarantanną; jest pod nadzorem sanepidu

Dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie został objęty kwarantanną i jest pod nadzorem sanepidu. Jedzenie i niezbędne środki do życia dostarczają pod dom zaprzyjaźnieni wolontariusze - powiedział w czwartek PAP Jakub Troszyński, dyrektor biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej.

Szefujący Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu Krzysztof Saczka 4 maja poinformował, że do inspekcji wpłynęła informacja, iż w domu zgromadzenia sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach pojawiło się 10 osób ze schorzeniami układu dróg oddechowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję