Reklama

Kościół

Poznań: 19. rocznica ingresu abp. Stanisława Gądeckiego

„Wyrażam swoją wdzięczność wobec Ducha Świętego oraz wobec księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy mi towarzyszyli i wspierają mnie w biskupiej służbie, która jest dla mnie źródła wewnętrznej radości. Cała moja działalność duszpasterska pośród was była przede wszystkim nieustannym komentarzem do słowa Bożego” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. z okazji 19. rocznicy ingresu do katedry poznańskiej.

2021-04-20 20:15

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

BP KEP

Abp Stansław Gądecki

Abp Stansław Gądecki

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w bazylice archikatedralnej.

W imieniu wiernych archidiecezji poznańskiej okolicznościowe życzenia księdzu arcybiskupowi złożyli przedstawiciele męskiej wspólnoty Wojowników Maryi.

Reklama

W homilii metropolita poznański nawiązał do trwającego w Kościele w Polsce Tygodnia Biblijnego, wskazując na niezastąpioną rolę Pisma Świętego, „które jest najwyższym wyrazem prawdy, wypływającej z duszy ludzkiej i poprzez którą wszyscy mogą patrzeć na wieczność i ujrzeć naszą odległą ojczyznę”.

Abp Gądecki podkreślił, że słowo Boże odgrywa służebną rolę wobec dialogu Boga z ludźmi. Zauważył, że od samego początku Bóg przemawiał do ludzi jak do przyjaciół i daje się lepiej poznać.

„Bez tego dialogu miłości my sami nie bylibyśmy w stanie zrozumieć siebie. Tajemnica losu człowieka wyjaśnia się bowiem w świetle Bożego objawienia” – zaznaczył metropolita poznański.

Reklama

Zwrócił uwagę, że słowo Boże przekazywane jest w żywej tradycji Kościoła, a natchnione księgi uczą nas prawdy.

„Skoro to, co autorzy natchnieni zawarli w Piśmie Świętym należy uważać za stwierdzone przez Ducha Świętego, trzeba wyznać, że księgi Pisma Świętego wiernie i bezbłędnie uczą nas prawdy, jaka z woli Boga została zapisana w księgach świętych dla naszego zbawienia” – podkreślił arcybiskup.

Metropolita poznański zaznaczył, że „wiara chrześcijańska nie jest religią księgi, ale jest religią słowa Bożego, nie jest religią słowa spisanego i milczącego, ale słowa wcielonego i żywego”.

Przekonywał, że księga Pisma Świętego jest głosem pielgrzymującego ludu Bożego i tylko w wierze tego ludu jesteśmy w stanie zrozumieć Biblię, a autentyczna interpretacja Biblii może dokonać się tylko w pełnej jedności z Kościołem.

Abp Gądecki zaznaczył, że uprzywilejowanym środowiskiem, w którym Pan Bóg przemawia do nas w teraźniejszości, jest święta liturgia.

Metropolita poznański podkreślił, że słowo Boże i Eucharystia ściśle przynależą do siebie. „Eucharystia otwiera nas na zrozumienie Pisma Świętego, a Pismo Święte wyjaśnia nam tajemnicę eucharystyczną” – zaznaczył.

Zachęcił Kościół poznański do żywotnej więzi ze słowem Bożym, aby „każdy z wiernych nieustannie rozważał słowo natchnione, z którego wyrastamy i do którego mamy ciągle dojrzewać, aby temu słowu okazywał posłuszeństwo wiary”.

Metropolita poznański podziękował też wszystkim za codzienne wsparcie w posłudze w archidiecezji.

Abp Stanisław Gądecki został mianowany przez św. Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim 28 marca 2002 r. Uroczysty ingres do katedry poznańskiej odbył się 20 kwietnia 2002 r.

Od 2004 r. abp Gądecki był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 r. jest przewodniczącym Episkopatu. Od 2016 r. jest także wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: święcenia kapłańskie to dzień wielkiej radości

[ TEMATY ]

Poznań

święcenia

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Dzień święceń kapłańskich jest przede wszystkim dniem wielkiej radości. Raduje się Kościół, radują się rodzice i rodziny, nade wszystko zaś radują się nowo święceni kapłani – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości święceń prezbiteratu w katedrze poznańskiej.

Dzień święceń kapłańskich jest przede wszystkim dniem wielkiej radości. Raduje się Kościół, radują się rodzice i rodziny, nade wszystko zaś radują się nowo święceni kapłani – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości święceń prezbiteratu w katedrze poznańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP: wypowiedzi księży w mediach nie zawsze pokrywają się z Magisterium Kościoła

2021-05-04 11:07

[ TEMATY ]

media

Episkopat News

Opinie księży prezentowane w mediach nie zawsze pokrywają się z Magisterium Kościoła - podkreśla w wypowiedzi dla KAI rzecznik KEP ks. dr Leszek Gęsiak. Dlatego, jak wyjaśnia, Rada Stała KEP zaproponowała wczoraj rewizję wydanego 17 lat temu dokumentu na ten temat. Przygotowanie uaktualnionej wersji zostanie powierzone zespołowi ekspertów, który zostanie powołany.

Publikujemy wypowiedź rzecznika KEP:

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Tajemnica jasielskiej kapliczki

2021-05-06 21:30

[ TEMATY ]

kapliczka

#NiezbędnikMaryjny

Z polnymi, wiejskimi kapliczkami wiążą się piękne legendy. Przede wszystkim jednak mogą być one doskonałym kierunkowskazem w stronę Boga. Zapewnieniem, że jedynie z Nim damy w życiu radę. Wyrazem naszej ufności w Jego dobroć.

Na jasielskiej ziemi stoi kilkanaście kapliczek porozrzucanych po polach i drogach. Są to kapliczki murowane, słupowe, wnękowe, krzyże fundowane przez osoby prywatne lub społeczności wiejskie jako wota dziękczynne, bądź upamiętniające różne wydarzenia. Większość z nich została poświęcona Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję