Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Służył Bogu i człowiekowi

    - Spotkaliśmy się tutaj, by wyrazić naszą wdzięczność zmarłemu za jego wielki wkład i troskę o dziedzictwo historyczne Krakowa. Kochał nasze miasto i jego historię. Dbał o wszystko, co piękne, aby nie uległo zniszczeniu i zagubieniu – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. przy trumnie zmarłego 8 kwietnia Stanisława Dziedzica ( 1953- 2021) twórcy Biblioteki Kraków,

2021-04-22 00:01

Archiwum MFS

    W środę 21 kwietnia zmarłego żegnali na cmentarzu Salwatorskim: rodzina, przyjaciele, współpracownicy, przedstawiciele władz miasta, w tym prezydent Jacek Majchrowski, krakowscy radni, reprezentanci uczelni z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem i rektorem UPJPII ks. prof. Robertem Tyrałą oraz przedstawiciele instytucji kultury. W trakcie uroczystości pogrzebowych zastępca szefa kancelarii prezydenta RP Piotr Ćwik przekazał żonie zmarłego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie Stanisławowi Dziedzicowi za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury polskiej i za ochronę dziedzictwa kulturowego.

Reklama

    Mszy św. pogrzebowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który przypomniał m.in. pracę zmarłego nad twórczością literacką Karola Wojtyły, Jana Pawła II. - Panie doktorze bardzo dziękuję za tę pracę i za wielki wkład w zachowanie dziedzictwa Jana Pawła II – powiedział wieloletni sekretarz Jana Pawła II nad trumną śp. Stanisława Dziedzica. Z kolei rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała, który wygłosił homilię, zaznaczył m.in. : - On naprawdę nie żył dla siebie, ale służył Bogu i człowiekowi. W jego życiu widać było nieustanne poczucie wypełniania misji: bycia dla innych, chęci budzenia nadziei.

Jak przypominano, Stanisław Dziedzic ukończył filologię polską i dziennikarstwo na UJ oraz studia z zakresu zarządzania zasobami pracy na AE. Zawód dziennikarza łączył z pracą pedagogiczną. Był wicedyrektorem Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Od stycznia 2017 r. kierował Biblioteką Kraków, której był twórcą. Był także członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Był autorem ponad tysiąca publikacji, w tym kilkuset o charakterze naukowym i popularnonaukowym, publikowanych na łamach gazet i periodyków. Był również autorem lub współautorem 24 książek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

2021-04-29 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józefie... wykonawco rzetelny Prawa Mojżeszowego

2021-05-12 21:30

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Pixabay.com

Święty Józef jest dla nas przykładem rzetelnego wykonawcy przepisów Prawa Mojżeszowego. Zwłaszcza z opisów św. Łukasz możemy wywnioskować, że św. Józef zadał sobie wiele trudu, by Święta Rodzina nigdy nie uchybiła wypełnieniu żadnego z przepisów nakazanych przez Prawo Starego Testamentu.

Gdy minęły bowiem pierwsze dni Dzieciątka Jezus św. Józef zadbał o to, by ósmego dnia, zgodnie z przepisami Prawa Izraela, zostało Ono ofiarowane Panu przez obrzezanie – obrzęd upamiętniający przymierze Boga z Jego ludem. Józef nadaje wówczas także Jezusowi imię, zgodnie z tym co polecił mu anioł we śnie. Jednak obowiązki religijne związane z narodzinami Jezusa jeszcze się nie skończyły. Gdy minęło czterdzieści dni, Józef zabiera Maryję i Jezusa do Jerozolimy oddalonej kilka kilometrów od Betlejem, by tam przedstawić Dziecię w Świątyni. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Miał również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, tak zwaną ofiarę ubogich, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wieczernik - nieustanna 9-dniowa modlitwa w dzień i w nocy przed Zesłaniem Ducha Świętego

2021-05-14 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

ojczyzna

Wieczernik

Materiał prasowy

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na dziewięć dni przed zesłaniem Ducha Świętego odbędzie się Wieczernik, czyli nieustanna modlitwa w dzień i w nocy w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego. Wieczernik rozpoczął się w czwartek, 13 maja, Mszą św. o godz. 21.00.

Całość będzie transmitowana na kanale YouTube „Państwo Boże” oraz facebooku „Wieczernik”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję