Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: mur dzielący dziś Polskę przebiega przez nasze serca, nasze rodziny

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

DrabikPany / Foter / CC BY

„Nie lękajcie się Chrystusa w domu i w rodzinie, w przedszkolu i w szkole, w polityce i w parlamencie” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie uroczystej Mszy św. w katedrze na Wawelu. W Eucharystii z okazji narodowego Święta Niepodległości wzięli udział liczni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. „W tym szczególnym dniu, kiedy dziękujemy Bogu za wolność i niepodległość Polski, modlimy się o jedność dla wszystkich, którzy mieszkają w naszym polskim domu” – rozpoczął kazanie metropolita krakowski, w którym podkreślał, że fundamentem jedności Polski i narodowej tożsamości jest chrześcijaństwo.

Kard. Dziwisz przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie w 1997 r., gdzie Ojciec Święty pytał o przyczyny podziałów i sporów w naszej Ojczyźnie. Metropolita krakowski odniósł je do aktualnej sytuacji w kraju. „Niewątpliwe trzeba mówić o osiągnięciach ostatnich 20-tu lat na polu gospodarczym. Dlaczego jednak powstał mur ekonomiczny, polityczny i społeczny, który jak cień kładzie się na całej naszej Ojczyźnie? Nie będzie jedności Polski, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha” – mówił hierarcha.

Metropolita krakowski zwrócił równocześnie uwagę, że mówienie w taki sposób o przeszłości ojczyzny nie jest zawłaszczaniem historii. Wg kard. Dziwisza historia Polski jest jak wielka rzeka, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie ze Wschodu i Zachodu, z Północy i Południa. Różnorodność tradycji i kultur jest wielkim bogactwem, ale polska tożsamość zbudowana jest na chrześcijaństwie. „Obecny brak duchowej jedności wynika głównie z kryzysu tej chrześcijańskiej samoświadomości. Zapominają o tym i ci, którzy dziś odwołują się do nowych ideologii, zamazujących różnice płci, negujących system wartości oparty na dobru i złu, żyjący tak, jakby Boga nie było” – mówił kaznodzieja.

W czasie kazania przypomniano także, że wolność i niezależność jest trudnym darem, o który trzeba nieustannie walczyć, a wolność opiera się na poszanowaniu drugiego człowieka, jego sposobu myślenia i odczuwania. Metropolita krakowski wskazał na niewidzialny mur, który dzieli ojczyznę. „Mam wrażenie, że mur dzielący dziś Polskę przebiega przez nasze serca, nasze rodziny. Jest on zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym sposobie myślenia i widzenia przyszłości. Jest on zbudowany z osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka od narodzenia do naturalnej śmierci” – po tych słowach kard. Dziwisza w katedrze rozległy się brawa.

„Do prawdziwego zjednoczenia naszej Ojczyzny jest jeszcze daleka droga” – stwierdził kard. Dziwisz i dodał, że nie należy się smucić, bo dobro, którego gwarantem jest Chrystus, zawsze zwycięża.

Reklama

Kaznodzieja zachęcał wiernych za Janem Pawłem II do „otwarcia drzwi Chrystusowi”. „Nie lękajcie się Chrystusa w domu i w rodzinie, w przedszkolu i w szkole, w polityce i w parlamencie. Odczytujemy dziś ten testament bł. Jana Pawła II i wierzymy, że nasza Ojczyzna może być wspólnym domem dla wszystkich Polaków i dla tych, którzy w niej szukają lepszej przyszłości” – zakończył kazanie kard. Dziwisz.

Uroczystą Mszę św. wraz z metropolitą krakowskim celebrowali członkowie kapituły katedralnej. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz krajowych, wojewódzkich i miejskich a także reprezentanci świata nauki i kultury, służb mundurowych. Obok Bractwa Kurkowego, kombatantów, przedstawicieli „Solidarności” i harcerstwa była także liczna reprezentacja gości z Węgier.

Uroczystości uświetnił chór mieszany Katedry Wawelskiej pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego. Muzycy wykonali m.in. „Ojczyznę” Feliksa Nowowiejskiego.

2013-11-11 15:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: pytania o ludzkie przemijanie dotykają sensu istnienia człowieka

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Dzień Zaduszny

kard. Stanisław Dziwisz

Joanna Adamik

„Słowo Boże pomaga nam spojrzeć z nadzieją na trudną rzeczywistość ludzkiego przemijania, cierpienia i śmierci. Pytania z tym związane należą do najważniejszych, bo dotykają sensu naszego istnienia” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie Mszy św. sprawowanej w Dzień zaduszny w katedrze na Wawelu.

Metropolita senior w czasie liturgii sprawowanej we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych w katedrze na Wawelu zwrócił uwagę, że pytania o ludzkie przemijanie, cierpienie i śmierć należą do najważniejszych, bo dotykają sensu istnienia człowieka. – Jako uczniowie Jezusa Chrystusa szukamy u Niego odpowiedzi na rodzące się w naszym sercu lęki i pytania. (…) On, Jezus Chrystus, Syn Boży, swoim nauczaniem, a przede wszystkim mocą swojej zbawczej śmierci i zmartwychwstania rozjaśnił mroki ludzkiej egzystencji i otworzył nam drogę do życia, które nie będzie miało kresu – mówił kard. Dziwisz i podkreślał, że śmierć człowieka nie unicestwia go, chociaż zawsze jest trudnym doświadczeniem – jest „próbą wiary i nadziei w obliczu cierpienia, niepewności i trwogi”. – Nosimy w sobie niezniszczalne pragnienie życia, zaszczepione w nas przez samego Boga, jesteśmy bowiem stworzeni na Jego obraz i podobieństwo – dodawał.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję