Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

„Wolność i jej zagrożenia” będą tematem kolejnego spotkania „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego”. Wśród gości historyk, prof. Andrzej Nowak. W tym cyklu rozważania dotyczą Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego Matce Bożej z 3 maja 1966 r. Rozważania związane z posługą i duchowością kard. Stefana Wyszyńskiego odbędą się 27 kwietnia na Jasnej Górze.

2021-04-22 13:19

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Gośćmi spotkania będą: prof. Andrzej Nowak, publicysta, historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Beata Mackiewicz, redaktor tekstów Prymasa Wyszyńskiego i dyrektor wydawnictwa Soli Deo.

- Wolność to zagadnienie kluczowe, które wiąże się z tym aktem - zauważa o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, który jest jednym z organizatorów spotkania. Podkreśla, że „można powiedzieć, że kontekst naszego życia wymagał takiego aktu, bo skoro w Polsce wolności nie było, kraj był zniewolony przez system komunistyczny, to oddanie się w niewolę Maryi, było odpowiedzią na tę sytuację, by w Jej ramionach poczuć się wolnymi i zabezpieczyć się na przyszłość”.

Reklama

O. Prus przypomina, że Akt Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego był niejako uwieńczeniem uroczystych obchodów milenium chrztu Polski, do których Prymas Wyszyński przywiązywał wielką wagę podkreślając, że przez chrzest „weszliśmy do rodziny chrześcijańskiej świadomi naszych obowiązków w tej rodzinie, zwłaszcza odpowiedzialności za naród i Kościół w Polsce i w świecie”.

- Dzięki wydarzeniu w państwie Mieszka sprzed 1055 lat ludzie na tej ziemi mogli wejść w przestrzeń dzieci Bożych oddychających wolnością, którą może dać tylko Bóg. I to jest wielka wartość, którą musimy dziś na nowo odkrywać i ją doceniać - podkreśla dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

Jak dodaje paulin spotkanie będzie nie tylko rozważaniem historycznym o akcie z 1966 r., ale będzie również próbą zauważenia aktualności tego przesłania w kontekście dzisiejszych zagrożeń wolności. - Choć żyjemy w wolnym kraju, zagrożenia naszej wolności wciąż są, widoczne szczególnie w obszarze systemu wartości, moralności - zauważa o. Prus.

Reklama

W czasie spotkania mowa będzie także o wolności w odniesieniu do dziejów polskiego Narodu, bo jak mówił Prymas Wyszyński „Naród, który kończy jedno tysiąclecie i ma przed sobą nowe musi wspierać się na błogosławionych doświadczeniach dziejowych, czerpiąc z nich mądrość, siłę i program dla przyszłości”. Z pewnością w rozważaniach nie zabraknie również odwoływania się do roli Kościoła w zmaganiach o wolność. - Kościół nie próżnował w dziejach naszego narodu. Wystarczy wziąć do ręki uczciwie, rzetelnie i w prawdzie przedstawione dzieje tego narodu, aby się o tym przekonać. Kościół pracował w narodzie, uszlachetniał, odmieniał i dźwigał go, był jego siłą, mocą i potęgą - przypominał przed obchodami Milenium kard. Stefan Wyszyński.

Czwarte w tym roku spotkanie „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego” odbędzie się 27 kwietnia w Sali Papieskiej. Początek o godz.19.30. Transmisja w Radiu Jasna Góra i w Internecie.

Po spotkaniu tradycyjnie już jego uczestnicy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, który inauguruje nocne czuwanie (z 27. na 28. dzień miesiąca) w intencji beatyfikacji jednego z największych czcicieli Królowej Polski i owoców duchowych tego aktu dla Kościoła w Polsce i dla naszej Ojczyzny. O północy w dzień odejścia do Wieczności, 28. dnia miesiąca (Prymas zmarł 28 maja) odprawiana jest Msza św.

Organizatorami spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Aktu oddania naszego narodu w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie Episkopat dokonał 3 maja 1966 r. na Jasnej Górze. W Akcie Milenijnym określone zostały dwa cele tego oddania: ubezpieczenie Kościoła na drugie tysiąclecie chrześcijaństwa i przekazanie nienaruszonej wiary kolejnym pokoleniom Polaków. Najlepiej można było to uczynić w dłoniach Matki Najświętszej, której opieki naród nasz nieustannie w swoich dziejach doświadczał.

Milenijny akt oddania prymas Polski Stefan kard. Wyszyński nazwał w liście dziękczynnym do papieża Pawła VI aktem konsekracji.

Oddanie narodu polskiego w macierzyńską niewolę Matce Bożej stanowiło centralny punkt obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski i jak zauważył o. Melchior, był wyraźnym opowiedzeniem się Polaków za tym, że nasza Ojczyzna ma pozostać krajem katolickim. Do Sacrum Poloniae Millennium przygotowywała Polaków Wielka Nowenna – dziewięcioletni program duszpasterski. Każdy rok nowenny miał swoje hasło, które wierni realizowali. Etap przygotowań był długi ze względu na doniosłość wydarzenia.

Do aktu oddania komentarz teologiczno-duszpasterski napisał abp Karol Wojtyła. Prymas Wyszyński w jednym z przemówień podkreślał przekonanie metropolity krakowskiego, że oddanie w macierzyńską niewolę Maryi to czyn heroiczny, który nie polega na efektownych dokonaniach, tylko na ogromie zawierzenia Matce Najświętszej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukazał się kolejny tom zapisków kard. Wyszyńskiego „Pro memoria”

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Prymas w Komańczy

Prymas w Komańczy

Ukazał się kolejny tom zapisków kard. Wyszyńskiego „Pro memoria” w naukowym opracowaniu. Obejmuje on okres od uwolnienia prymasa w październiku 1956 do końca 1957 roku.

Tom IV zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego jest szczególny z uwagi na okres życia prymasa, jaki obejmuje.

CZYTAJ DALEJ

Prezes UODO pyta Facebooka o wyciek danych osobowych polskich obywateli

2021-05-06 09:51

[ TEMATY ]

Facebook

Adobe Stock

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak wystąpił z pismem do władz Facebooka ws. wycieku danych osobowych polskich użytkowników portalu; chce, by użytkownicy mieli możliwość sprawdzenia, czy wyciek ich dotyczy - poinformował w czwartek rzecznik UODO Adam Sanocki.

Chodzi o wyciek danych 533 mln użytkowników Facebooka na całym świecie, w tym ponad 2 mln użytkowników z Polski, które w kwietniu zostały upublicznione w internecie.

CZYTAJ DALEJ

"Senior w Kościele"

2021-05-07 09:50

mat. pras.

Seniorzy są bardzo ważni dla Kościoła. Dlatego też, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu zaprasza na konferencję naukową im poświęconą.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Senior w Kościele” odbędzie się 17 maja 2021 r. i rozpocznie się o godz. 10:00. Z racji panującej pandemii przyjęto formułę online. Jak możemy przeczytać w zaproszeniu: “Celem konferencji jest zaprezentowanie wyników badań, refleksji teoretycznej oraz dobrych praktyk pracy ze środowiskami seniorów. Zapraszamy przedstawicieli ośrodków naukowych z całej Polski. Organizatorzy, pragną doprowadzić do spotkania osób zainteresowanych problematyką sytuacji życiowej osób starszych postrzeganych w wymiarze holistycznym. Chcą zwrócić szczególną uwagę na miejsce i rolę seniorów we wspólnocie Kościoła, ale także poza nią, wskazać szanse i możliwe wyzwania dla duszpasterstwa seniorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję