Reklama

Kościół

Akatyst do św. Józefa w sosnowieckiej katedrze

Z inicjatywy bp. Grzegorza Kaszaka klerycy diecezjalnego seminarium sosnowieckiego przygotowali Akatyst ku czci św. Józefa, patrona seminarium. Kontakiony i ikosy zostaną wykonane we wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu po wieczornej Mszy Świętej.

[ TEMATY ]

chór

św. Józef

Akatyst ku czci św. Józefa

Karol Porwich /Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania muzycznego podjął się ks. Marek Cisowski, wykładowca muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W diecezji sosnowieckiej będzie to już kolejne wykonanie akatystu. 19 marca, w uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła Świętego Chór Cantores Minores Basilica Andreae z Olkusza prowadzony przez ks. Roberta Żwirka, diecezjalnego referenta ds. muzyki kościelnej wykonał Akatyst w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z rokiem św. Józefa na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej związana jest możliwość zyskania odpustów zupełnych za odmówienie litanii do św. Józefa, akatystu lub innych modlitw ku jego czci.

Podziel się cytatem

Akatyst stanowi najsławniejszy w tradycji bizantyjskiej hymn. Początkowo to pojęcie odnosiło się jedynie do akatystu ku czci Zwiastowania Bogurodzicy. Na wzór tego maryjnego utworu powstały później inne, m. in. na cześć Zmartwychwstania Chrystusa, św. Mikołaja czy ku czci św. Józefa.

2021-04-23 08:21

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef. Jego kult też na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. Józef

Karol Porwich/Niedziela

W liturgii Kościoła obchodzimy dziś przeniesioną z niedzieli uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ten, który opiekował się Jezusem i Maryją także i na Jasnej Górze jest obok Nich.

W cieniu sanktuarium znajduje się kaplica przy tzw. Halach pod jego wezwaniem, która od ponad 50 lat jest sercem duszpasterstwa, które gromadzi młodych małżonków i rodziny z dziećmi. W jasnogórskim sanktuarium jest kilka wizerunków Opiekuna Syna Bożego, ale najważniejszym jest XVII-wieczny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, na którym postacie zdobią srebrne sukienki z XVIII w. Wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu Bazyliki. Tam odprawiana była nowenna przed uroczystością.
CZYTAJ DALEJ

Egzorcyzm papieża Leona XIII

W tak zwanej „starej liturgii”, przed Soborem Watykańskim II, kapłan sprawujący Eucharystię wraz z wiernymi, po zakończeniu celebracji odmawiał modlitwę do Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Słowa tej ostatniej ułożył papież Leon XIII, a wiązało się to z pewną niezwykłą wizją, w której sam uczestniczył.

Opisana ona została w krótkich słowach przez przegląd Ephemerides Liturgicae z 1955 r. (str. 58-59). O. Domenico Pechenino pisze: „Pewnego poranka (13 października 1884 r.) wielki papież Leon XIII zakończył Mszę św. i uczestniczył w innej, odprawiając dziękczynienie, jak to zawsze miał zwyczaj czynić. W pewnej chwili zauważono, że energicznie podniósł głowę, a następnie utkwił swój wzrok w czymś, co się unosiło nad głową kapłana odprawiającego Mszę św.
CZYTAJ DALEJ

Bł. Carlo Acutis - towarzysz dzieci pierwszokomunijnych na Jasnej Górze

2025-05-15 17:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. Carlo Acutis

BPJG

„Eucharystia moją autostradą do nieba” - to przesłanie pozostawił szczególnie młodemu pokoleniu bł. Carlo Acutis. Ten włoski nastolatek różaniec nazwał „najbardziej romantycznym spotkaniem z najcudowniejszą Kobietą świata, czyli Matką Bożą”, a w Internecie widział narzędzie ewangelizacji. W oczekiwaniu na jego kanonizację, na Jasnej Górze, gdzie tak licznie teraz przybywają dzieci pierwszokomunijne przy Cudownym Obrazie umieszczono jego relikwie.

- Ten znak jego obecności w relikwiarzu chcemy, aby dotarł w szczególności do najmłodszych jasnogórskich pielgrzymów. Wiemy, że błogosławiony był wielkim czcicielem Maryi. W swoim życiu inspirował do czytania Pisma Świętego, kochał ludzi, ale przede wszystkim nieustannie podkreślał, że drogą do nieba jest właśnie Eucharystia - przypomniał o. Waldemar Pastusiak. Kustosz Jasnej Góry zauważył, że Kościół daje młodym piękne autorytety, czego dowodem jest włoski nastolatek, który zachęca każdego z nas, abyśmy w swoim życiu dążyli do świętości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję