Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Święty Wojciech czcicielem Matki Bożej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Święty Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski. Ku jego czci wzniesiono około 170 kościołów i kaplic. W Łodzi świątynia pw. św. Wojciecha znajduje się przy ul. Rzgowskiej 242. Pod koniec XIX wieku mieszkańcy Chojen rozpoczęli starania o utworzenie samodzielnej parafii. Ówczesne ziemie polskie w tamtym czasie znajdowały się pod zaborem rosyjskim.

Reklama

Chociaż władze carskie utrudniały rozbudowę sieci parafialnej, to jednak zabiegi mieszkańców Chojen zakończyły się sukcesem. 12. 08. 1901 r. arcybiskup warszawski Wincenty Chościak Popiel erygował parafię św. Wojciecha. W wyniku szybkiego rozwoju Łodzi, parafia kilka lat później została włączona w granice terytorialne miasta. Wzrost liczby wiernych wpłynął na podjęcie decyzji o budowie nowego kościoła. Budowę świątyni rozpoczęto już w 1902 r. według projektu warszawskiego architekta Józefa Dziekońskiego. Budowę głównej bryły zakończono w 1924 r. Jest to kościół trzynawowy z szerokim transeptem. W końcach transeptu znajdują się kaplice. Nowy kościół został poświęcony przez biskupa łódzkiego Wincentego Tymienieckiego w 1929 r.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Historia obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem nie jest dokładnie znana. Obraz o wymiarach 76 x 52 cm jest namalowany na jednolitej desce modrzewiowej w technice temperowej. Według opinii konserwatorskiej obraz pochodzi z początków XVII wieku. Jak mówi ks. proboszcz znana jest legenda o fundatorze obrazu i dobroczyńcy ówczesnego kościółka. Według niej, przejeżdżające przez Chojny bezdzietne małżeństwo Mulinowiców z Krakowa, spotkało bezdomną sierotę o imieniu Janek. Przygarnięty i usynowiony chłopiec otrzymał staranne wychowanie i wykształcenie. Jan Mulinowic już jako zamożny krakowski kupiec, nie zapomniał o swoim pochodzeniu. Ufundował dla kościoła w Chojnach: srebrny kielich, srebrną monstrancję, chrzcielnicę, murowaną zakrystię i prawdopodobnie podarował obraz Matki Bożej Pocieszenia. Obraz ten był otaczany przez wiernych wielką czcią. Przychodzili tutaj aby prosić o łaski, a także dziękować za otrzymane dary. Najstarsze srebrne wota pochodzą z XVII wieku. Podobnie jak w starym, drewnianym kościółku, obraz w nowej świątyni umieszczono w ołtarzu głównym. Księża proboszczowie pracujący w tej parafii upowszechniali kult Matki Bożej.

2021-04-23 17:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: Czym jest Droga Krzyżowa w życiu chrześcijanina?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Laura Allen

13 marca br., w parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu, Ks. kan. Proboszcz Andrzej Chmielewski odprawił nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo rozpoczęto modlitwą dziękczynną Panu Bogu za nasz Kościół, a także prosząc o żywą wiarę i miłość dla rodzin, parafian i zjednoczenie wszystkich na modlitwie przy Eucharystycznym stole.

Ks. A. Chmielewski, w trakcie nabożeństwa wielokrotnie stawiał pytania, które zachęcały zebranych wiernych do pogłębienia refleksji w wymiarze m.in. duchowym, religijnym czy naszej codzienności życia. I tak już na początku, zachęcił uczestników nabożeństwa do zastanowienia się dlaczego w czasie Jubileuszu skupieni jesteśmy na nabożeństwie Drogi Krzyżowej, czym jest Droga Krzyżowa w życiu chrześcijanina?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wspólna pomoc w przeddzień rocznicy tragedii

2021-08-01 11:28

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

W związku ze zbliżającą się rocznicą tragicznej eksplozji, która miała miejsce w Bejrucie, 4 sierpnia 2020 roku, Arcybiskup Łódzki Grzegorz Ryś wraz z Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Stowarzyszeniem „Dom Wschodni” oraz parafiami archidiecezji łódzkiej organizują pomoc – materialną i duchową – dla chrześcijan Libanu, którzy cały czas potrzebują wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję