Reklama

Niedziela Legnicka

Mamy dwóch nowych diakonów.

Do święceń przystąpiło 2 alumnów 5 roku Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

2021-04-24 16:20

ks. Waldemar Wesołowski

W Eucharystii wzięli udział rodzice i krewni kandydatów na diakonów, księża proboszczowie z rodzinnych parafii, przełożeni seminarium i wykładowcy, siostry zakonne oraz zaproszeni goście.

Po przedstawieniu kandydatów do święceń homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Odnosząc się do czytań mszalnych zauważył, że w Kościele jest wiele różnych posług. Wśród nich jest posługa diakona. – Posługa diakona to służba. Również Jezus zwraca uwagę na to, że przyszedł nie po to, żeby Jemu służono, ale żeby służyć. Posługa Jezusa pełnię uzyskała w momencie śmierci, jako okup za wielu. To była służba życia - mówił.

Reklama

Zwrócił też uwagę na to, że zawsze, kiedy podejmujemy jakąś posługę, należy się zastanowić nad tym, dlaczego to robimy, czemu ma to służyć? – Posługa Jezusa, wyrażająca się w poświęceniu własnego życia, miała na celu jedność. To jest właściwy wymiar diakonii, posługiwania, aby budować, przyczyniać się do jedności wszystkich członków w jednym ciele - mówił.

Na zakończenie bp Zbigniew podziękował wszystkim, dzięki którym kandydaci do święceń doszli do tego momentu, a zatem rodzicom i krewnym, wychowawcom, księżom proboszczom, moderatorom i wykładowcom seminaryjnym. – Życzę, aby Bóg w was i w nas wszystkich dokonywał tego dzieła, które rozpoczął na chrzcie świętym. Bądźcie sługami, diakonami – zakończył.

Nowo wyświęceni diakoni podkreślili, że to wielka radość, że doszli do pierwszego stopnia święceń. Przed nimi jeszcze dwa lata formacji, które zakończą się święceniami prezbiteratu. Już wkrótce podejmą swoje pierwsze obowiązki w wyznaczonych przez biskupa parafiach, gdzie odbywać będą swoje praktyki duszpasterskie.

Nowi diakoni to: Piotr Kaściszyn z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy i Przemysław Lipnicki z parafii św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku.

Reklama

Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickiej

Galeria zdjęć

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem

2021-05-05 07:42

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. IV

Adobe Stock.pl

Piotr Apostoł, przybywając do domu rzymskiego setnika Korneliusza w Cezarei Nadmorskiej, swoją obecnością i darem chrztu udzielonym poganom potwierdził, że „Bóg naprawdę nie ma względu na osoby”. Całe dzieje Starego Testamentu były skoncentrowane na Izraelu, który miał być świadkiem Boga i wierności przymierzu z Nim wobec narodów pogańskich.

Przyjście Jezusa Chrystusa oraz Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie zapoczątkowały radykalnie nowy etap. Stało się bowiem widoczne, że w każdym narodzie miły jest Bogu „ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie”. Mur, który przez wieki istniał między Izraelem a innymi ludami i narodami, został raz na zawsze zburzony. Udzielając chrztu pierwszym wiernym pochodzenia pogańskiego, Piotr uwiarygodnił słowa psalmisty: „Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie” oraz „Ujrzały wszystkie krańce ziemi zbawienie Boga naszego”. W Cezarei Nadmorskiej są więc i nasze korzenie – chrześcijan, których przodkowie byli poganami.

CZYTAJ DALEJ

Premier: będziemy dążyć do tego, by najbogatsze państwa udostępniły patenty do produkcji szczepionek

2021-05-07 11:06

[ TEMATY ]

premer

PAP

Będziemy dążyć do tego, by przekonać najbogatsze państwa będące posiadaczami patentów do produkcji szczepionek przeciw COVID-19 do udostępnienia patentów - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE. Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie - zadeklarował.

W oświadczeniu przed wylotem na szczyt społeczny unijnych liderów organizowany w Porto przez prezydencję portugalską, premier podkreślił, że chce zaprezentować tam polski model społeczny i podjąć temat walki z protekcjonizmem. Ponadto szef rządu zapowiedział swój mocny głos w sprawie tego, by państwa posiadające patenty do produkcji szczepionek przeciw Covid-19 udostępniły je.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: zmagamy się ze słabościami Kościoła i nieprzyjaznymi mu ideologiami

2021-05-08 18:23

[ TEMATY ]

Kraków

Wawel

kard. Stanisław Dziwisz

Joanna

Kard. Stanisałw Dziwisz w kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Wadowicach

Kard. Stanisałw Dziwisz w kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Wadowicach

W uroczystość św. Stanisława BM kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. w katedrze na Wawelu. - Naszym wyzwaniem jest umacniać Kościół, oczyszczać go i odnawiać – mówił.

W homilii kard. Dziwisz stwierdził, że świadectwo św. Stanisława „nie traci nic ze swej zdolności kształtowania osobistych i społecznych postaw kolejnych pokoleń uczniów Chrystusa”. Przypomniał, że święty biskup i męczennik został nazwany „ojcem Ojczyzny”, bo ugruntował w niej „fundamenty niepodważalnego ładu moralnego, zapisanego w Bożym prawie i w ludzkich sumieniach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję