Reklama

Niedziela Świdnicka

Taka była jego wola - pogrzeb ks. kan. Stanisława Pluty

W kościele pw. św. Michała Archanioła w Wirach 20 kwietnia br. kapłani oraz byli parafianie pożegnali ks. kan. Stanisława Plutę, który przez 18 lat był proboszczem w niewielkiej miejscowości blisko Świdnicy.

[ TEMATY ]

ks. Stanisław Pluta

Wiry

xpp

Pogrzeb ks. Stanisława Pluty

Pogrzeb ks. Stanisława Pluty

- Wiara wspólnoty parafialnej wyraża się tym, że potrafi pożegnać swojego duszpasterza. Po latach kapłańskiej emerytury i zmagania się z chorobą ks. Stanisław wrócił do swoich, by otrzymać ostatnie pożegnanie, spocząć pośród nich i cieszyć się ich modlitwą, płynącą z wiary w życie wieczne, wiary nad którą też ks. Stanisław pracował, o którą się starał, którą pielęgnował, także w życiu swoich wiernych – mówił przewodniczący liturgii pogrzebowej, ks. kan. Adam Łuźniak - Wikariusz Generalny Metropolity Wrocławskiego.

Żałobną homilię wygłosił, ks. kan. Bolesław Lasocki. – Dziś Jezus pyta nas o wiarę w Zmartwychwstanie i życie wieczne, chcąc ożywić ją, ożywić w sercach najbardziej zbolałe dotknięte odejściem ks. Stanisława – mówił pochodzący ze Świdnicy kolega kursowy zmarłego kapłana. Następnie ks. Bolesław odczytał testament ks. Pluty, który przyjął święcenia kapłańskie w kościele Św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy 7 maja 1972 r. z rąk bp. Wincentego Urbana, a następnie przez blisko 50 lat posługiwał jako ksiądz archidiecezji wrocławskiej.

Ciało zmarłego kapłana zgodnie z jego ostatnią wolą, złożono w grobie na cmentarzu przy kościele parafialnym w Wirach. Ks. Stanisław Pluta spoczął obok swego poprzednika ks. Władysława Pelca.

2021-04-20 17:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiry. Próba czasu coś znaczy

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Wiry

ks. Adma Woźniak

ks. Mirosław Benedyk

Kanoniczne powitanie biskupa świdnickiego przez ks. kan. Adama Woźniaka

Kanoniczne powitanie biskupa świdnickiego przez ks. kan. Adama Woźniaka

Biskup świdnicki odwiedził parafię św. Michała Archanioła w Wirach, spotkał się z wiernymi i wysłuchał sprawozdania proboszcza.

Wizytacja odbyła się 1 maja. - Radość, praca, niezrozumienie, cierpienie, przyjaźń. To wszystko spełnia się we wspólnocie. Tego wszystkiego doświadczyli apostołowie w rodzącym się Kościele. Dwadzieścia wieków historii, sprzeciwu, trwania, także licznych sporów wokół Kościoła. Taka próba czasu coś znaczy – podkreślił w homilii bp Marek Mendyk, wsłuchując się wcześniej w słowa ks. proboszcza Adama Woźniaka przedstawiającego charakterystykę parafii.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Paulini

kard. Stanisław Dziwisz

Skałka

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Dekanalne dziękczynienie za beatyfikację

2022-09-30 09:44

[ TEMATY ]

Laski

Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych

bł. Elżbieta Róża Czacka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej.

Beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej.

Młodzi z archidiecezji warszawskiej będą  pielgrzymować do grobu bł. matki Elżbiety Róży Czackiej w Laskach.

II Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych będzie dziękczynieniem za beatyfikację założycielki dzieła Lasek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję