Reklama

Kościół

Bp Chrząszcz w Łagiewnikach: jesteśmy świadkami tego, że Jezus jest dobrym pasterzem

Bp Robert Chrząszcz przewodniczył w Niedzielę Dobrego Pasterza Eucharystii w Łagiewnikach. - Chrystus jest pasterzem, który oddaje za owce swoje życie. Świadkami prawdziwości tego zapewnienia jesteśmy i my - powiedział do zebranych biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Klasztornej ze słynącym łaskami obrazem Pana Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Siostry Faustyny, bp Chrząszcz stwierdził, że obecne czasy propagują jako jedną z najwyższych wartości absolutną wolność i możliwość robienia tego na co ma się ochotę.

- Czy rzeczywiście na tym polega wolność? Czy na tym, aby robić wszystko na co mam ochotę? Co z taką wolnością zrobi człowiek? - nie unikał trudnych pytań, jednocześnie odwołując się do słów z dzisiejszej Ewangelii, opisującej odmienny model, z którego wynika pewne podporządkowanie.

Reklama

- Jezus maluje przed nami obraz owczarni, w której jest dobrym pasterzem. Jest związany z owcami do tego stopnia, że jest w stanie oddać za nie własne życie. Nie jest tym, który owce hoduje dla zysku. Nie jest tym, który zabija owce. Chrystus jest pasterzem, który oddaje za owce swoje życie. Świadkami prawdziwości tego zapewnienia jesteśmy i my - podkreślił hierarcha.

Dodał, że Jezus mówi też, że zna swoje owce. - I tutaj słowa Jezusa nie są rzucone na wiatr. Jezus doskonale zna serce człowieka. Znał i wiedział co jest w sercach tłumów, które Go słuchały. Znał i wiedział co jest w sercach osób, które spotkał na swojej drodze - wyjaśnił.

Krakowski biskup pomocniczy ocenił, że dziś nie jest modne mówienie o posłuszeństwie, a człowiek w imię wolności odrzuca posłuszeństwo Bogu i staje się niewolnikiem. - Wraca znów pod władzę piekła, śmierci i szatana, które niestety często proponowane są nam w pięknym opakowaniu idei płynących z internetu, kont rozmaitych influencerów, telewizora czy gazety. Idei bardzo przewrotnie ukrywających fakt, że w imię wolności stajemy się niewolnikami najemników, którym zależy tylko na ostrzyżeniu owiec – zauważył. Dodał, że istnieje szczególne niebezpieczeństwo, iż takiej ułudzie ulegnie człowiek młody.

- Niebezpieczeństw jest wiele, dlatego nieustannie potrzebujemy weryfikacji i odpowiedzi na pytania: Za kim naprawdę idę? Kto jest moim pasterzem? Kogo słucham? - zakończył homilię bp Chrząszcz, przypominając wiernym słowa Psalmu 23: „Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie”.

2021-04-25 21:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ja – pasterz

Niedziela podlaska 17/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

niedziela dobrego pasterza

W Ewangelii według św. Jana Jezus mówi dwukrotnie, że jest Dobrym Pasterzem i podaje cechy takiej postawy: oddać życie za owce, znać owce i pozwolić, żeby owce poznały pasterza (por. J 10,11.14). Są to wytyczne, do których powinien dążyć każdy powołany, kapłan i zakonnik w swojej pracy duszpasterskiej.

Jezus nam przewodzi, a my stajemy się Jego naśladowcami. Jednak ważny jest dla nas, kapłanów, jeszcze jeden fakt, o którym nie możemy zapominać, a mianowicie, że jesteśmy powołani do pasterzowania, ale nie jesteśmy zwolnieni z bycia owcami. Czyli, oddając życie za owce, mam pamiętać, że Jezus oddał za mnie życie, a również uczynili to kapłani, których w swoim życiu spotkałem; poznać owce – czyli osoby, do których jestem posłany, ale również dać poznać się Chrystusowi; poznać pasterza oznacza dać poznać się tym, którym służę, ale również wiedzieć, kim dla mnie jest Chrystus. I tutaj dochodzimy do tego, co jest istotą posługi kapłańskiej, czyli do osobistej relacji z Chrystusem, więzi On (mój Pasterz) i ja (Jego owca). Gdy tak rozumiem powołanie i posłanie, to mogę wtedy realizować moją misję: ja – pasterz i owce – ludzie, do których zostałem posłany.

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję