Reklama

Kościół

Papież Franciszek przesłał telegram kondolencyjny po śmierci śp. abp Wojciecha Ziemby

"Jego Świątobliwość Franciszek powiadomiony o śmierci śp. arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej Wojciecha Ziemby, łączy się w żałobie z Waszą Ekscelencją, rodziną Zmarłego, duchowieństwem i uczestnikami liturgii pogrzebowej (...) - napisał kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, w telegramie kondolencyjnym skierowanym do abp Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego po śmierci abp. Wojciecha Ziemby.

Publikujemy treść telegramu przesłanego przez kard. Pietro Parolina:

JEGO EKSCELENCJA KS ARCYBISKUP JÓZEF GÓRZYŃSKI METROPOLITA WARMIŃSKI

Reklama

OLSZTYN

JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ FRANCISZEK POWIADOMIONY O ŚMIERCI ŚP. ARCYBISKUPA SENIORA ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ WOJCIECHA ZIEMBY, ŁĄCZY SIĘ W ŻAŁOBIE Z WASZĄ EKSCELENCJĄ, RODZINĄ ZMARŁEGO, DUCHOWIEŃSTWEM I UCZESTNIKAMI LITURGII POGRZEBOWEJ. WYRAŻA PRZEKONANIE, ŻE DO DOMU OJCA PO IWECZNĄ NAGRODE ODSZEDŁ PASTERZ, KTÓRY GORLIWIE PEŁNIŁ SWOJĄ MISJĘ W DUCHU BISKUPIEGO ZAWOŁANIA: „BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE”.

OJCIEC ŚWIĘTY DIZEKUJE BOGU ZA SZLACHETNĄ POSTAWĘ KAPŁAŃSKĄ I BISKUPIĄ ŚP. ARCYBISKUPA WOJCIECHA, JAKO BISKUPA POMOCNICZEGO DIECEZJI WARMIŃSKIEJ, A NASTĘPNIE JAKO PASTERZA DIECEZJI EŁCKIEJ, METROPOLII BIAŁOSTOCKIEJ I METROPOLII WARMIŃSKIEJ. WYRAŻA UZNANIE ZA JEGO STARANIA O KRZEWIENIE WIARY, ZA TROSKĘ O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE I ZAKONNE, ZA LICZNE INICJATYWY PASTORALNE W DUCHU NOWEJ EWANGELIZACJI. JEST WDZIĘCZNY ŚP. ZMARŁEMU ZA TROSKĘ O POWIERZONE MU KOŚCIOŁY LOKALNE, ZA ODWAŻNE PODEJMOWANIE DZIEŁA NA RZECZ ICH ROZWOJU, ZA ORGANIZACJĘ NOWYCH STRUKTUR DIECEZJI EŁCKIEJ I WSPIERANIE WIELU PROCESÓW BEATYFIKACYJNYCH. DOCENIA RÓWNIEŻ KLIMAT ŻYCZLIWOŚCI I BRATERSTWA, JAKI TWORZYŁ Z BISKUPAMI LITWY, ŁOTWY I ESTONII.

Reklama

WRAZ Z UCZESTNIKAMI POGRZEBU JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ DZIĘKUJE BOGU ZA DOBRE DZIEŁA I GODNE ŚWIADECTWO WIARY ŚP. ARCYBISKUPA WOJCIECHA, KTÓRE DZIĘKI JEGO POSŁUDZE STAŁO SIĘ UDZIALEM LUDU BOŻEGO. ZA WSTAWIENNICTWEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – PANI GIETRZWAŁDZKIEJ, POLECA GO JEZUSOWI MIŁOSIERNEMU W MODLITWIE, OBEJMUJĄC NIĄ WSZYSTKICH WIERNYCH POGRĄŻONYCH W ŻAŁOBIE, KTÓRYCH TA ŚMIERĆ NAPEŁNIŁA BÓLEM I SMUTKIEM ROZSTANIA.

WSZYSTKIM WIERNYM Z SERCA UDZIELA APOSTOLSKIEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA.

ŁĄCZĄC SIĘ W MODLITWIE Z OJCEM ŚWIĘTYM, TAKŻE Z MOJEJ STRONY PRZEKAZUJĘ WYRAZY PAMIĘCI MODLITEWNEJ I JEDNOŚCI Z KSIĘDZEM ARCYBISKUPEM ORAZ ZE WSZYSTKIMI UCZESTNIKAMI POGRZEBU.

WATYKAN, 24 KWIETNIA 2021 R.

+PIETRO KARD. PAROLIN

SEKRETARZ STANU

2021-04-27 11:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. żałobna w intencji śp. abp. Wojciecha Ziemby, pierwszego biskupa diecezji ełckiej

[ TEMATY ]

Abp Wojciech Ziemba

archiwarm.pl

W ełckiej katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika 24 kwietnia, w Godzinie Miłosierdzia sprawowano Mszę św. żałobną w intencji śp. abp. Wojciecha Ziemby, Pierwszego Biskupa Diecezji Ełckiej. Uroczystej Liturgii przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Mszę św. żałobną koncelebrowali bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej oraz kapłani z diecezji.

W homilii bp Mazur podkreślając, że pożegnania nie należą do łatwych i radosnych doświadczeń człowieka, zachęcał do zadumy nad przemijaniem, sensem życia i śmierci. Tłumaczył, że „śmierć, której człowiek wierzący doświadcza jako członek mistycznego Ciała, otwiera drogę prowadzącą do Domu Ojca i stanowi początek nowego życia, którym jest sam Jezus”.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję