Reklama

Kościół

Był ratownikiem medycznym... został księdzem!

Historia powołania do kapłaństwa ks. Zbyszka Wojtyska z Archidiecezji Częstochowskiej jest dosyć niecodzienna. Po szkole nie poszedł od razu do seminarium. Odpowiedział na głos powołania ratując innych. Oto historia ratownika medycznego, który pomagając bliźnim medycznie, zapragnął czegoś jeszcze więcej.

2021-04-28 08:40

[ TEMATY ]

powołanie

Tydzień Modlitw o Powołania

youtube.com/wsdczestochowa

"Z moim powołaniem jest trochę jak z powołaniem Piotra. Jezus przyszedł do niego, gdy on łowił ryby. Miał przecież już swój zawód, jakieś utrzymanie, marzenia, swoich najbliższych. A Jezus przyszedł do niego i powiedział: Chodź, od tej pory będziesz łowił ludzi" – opowiada ks. Zbyszek. „Niedziela” zadała mu kilka pytań związanych z jego niecodziennym powołaniem.

Damian Krawczykowski: Księdza powołanie było dość specyficzne. Nie poszedł Ksiądz od razu do seminarium. Pracował Ksiądz jako ratownik medyczny. Co było tym impulsem do zmiany swojego stylu życia?

Reklama

Ks. Zbigniew Wojtysek: Ten impuls trwał dość długo i nie był chyba jeden. Początek to doświadczenie, że Jezus kocha mnie pomimo wszystko i zafascynowanie się tą miłością poprzez zakochanie się w Nim. Wszystkie późniejsze decyzje, zwroty akcji to już owoce tej miłości.

Był Ksiądz blisko Boga od dziecka, czy to też przyszło z czasem? Co daje Księdzu dziś relacja z Jezusem?

Byłem chyba blisko, a zarazem daleko. Jezusa i jego Kościół wyniosłem ze swojego domu i rodziny. Jednak podczas dorastania w liceum miałem takie szczególne momenty ożywienia mojej wiary. Dziś relacja z Jezusem daje mi wielkie przekonanie, że jesteśmy we wszystkim we dwóch, bo przecież Jezus to żywy Bóg.

Reklama

Co poleciłby Ksiądz młodym (lub już nie takim młodym) ludziom, którzy wciąż stają na powołaniowym rozdrożu..?

Drodzy mlodzi, a może już trochę starsi, życzę Wam rozkochania się w Jezusie i doświadczenia tego, że Ewangelia jest żywa i ciągle się wydarza. Wierzę, że dzięki temu podejmiecie właściwą decyzję rozeznając swoje powołanie.

__________________________________________

Zobacz całą historię powołania ks. Zbyszka w formie filmu, który zrealizował będąc jeszcze w częstochowskim seminarium

Ocena: +22 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński zaapelował o modlitwę w intencji powołań

[ TEMATY ]

modlitwa

powołanie

Bożena Sztajner/Niedziela

O ufną modlitwę w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego zaapelował w specjalnym liście do wiernych biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Zalecił bezterminowe włączenie tej intencji do modlitwy powszechnej w każdy czwartek, na wszystkich Mszach świętych sprawowanych w parafiach diecezji. Podkreślił, że cenne jest każde dobre słowo zachęty wobec młodych i towarzyszenie im w podejmowaniu, a potem w realizacji ich powołania.

Nawiązując do słów św. Pawła Apostoła z Listu do Galatów, bp Kamiński przypomniał wiernym o współodpowiedzialności za Kościół, którym jest Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa. „Starajmy się pomagać innym w podejmowaniu przez nich ważnych decyzji, wśród których jednymi z istotniejszych jest droga powołania” - napisał pasterz diecezji warszawsko-praskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Ad limina Apostolorum” polskich biskupów na przełomie września i października 2021 roku

2021-05-14 19:35

[ TEMATY ]

Watykan

biskupi

Episkopat News

Na przełomie września i października br. biskupi polscy udadzą się do Watykanu z wizytą „ad limina Apostolorum” (dosł.: do progów Apostołów). W związku z trudną do przewidzenia sytuacją sanitarną, nie jest jeszcze znana konkretna data wizyty. Zostanie ona ustalona i podana do wiadomości w terminie późniejszym.

Biskupi diecezjalni, pomocniczy, a także biskupi seniorzy, oprócz pielgrzymki do grobów św. Piotra i Pawła oraz spotkania z papieżem Franciszkiem, odwiedzą również kongregacje i rady Stolicy Apostolskiej. Jak podkreśla Posynodalna Adhortacja Apostolska „Pastores gregis”, podstawowym celem wizyty „ad limina Apostolorum” jest umocnienie jedności pomiędzy biskupami a Katedrą Św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Z wizytą u św. Józefa

2021-05-15 22:38

Fot. Bogusław Kryszczuk

Podczas pielgrzymki członków gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie archidiecezji wrocławskiej zawierzono wszystkie rodziny Opiekunowi Świętej Rodziny.

Spotkanie odbyło się parafii Opieki św. Józefa we Wrocławiu przy ul. Ołbińskiej 1. Kościół został ustanowiony Kościołem jubileuszowym w trwającym roku Św. Józefa. W homilii ks. Jerzy Żytowiecki, moderator diecezjalny Domowego Kościoła podziękował ojcom karmelitom za serdeczne przyjęcie i pogratulował proboszczowi o. Mirosławowi Salomońskiemu, przeorowi klasztoru wyboru na nowego dziekana Dekanatu Wrocław-Katedra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję