Reklama

Niedziela Lubelska

Piękno wokół nas. Lubelszczyzna na majówkę

Nasz region jest znakomitym miejscem do odpoczynku.

2021-04-30 06:17

Ks. Mieczysław Puzewicz

Na Polesiu można spotkać żółwia błotnego

Na Polesiu można spotkać żółwia błotnego

Od trzydziestu lat na początku maja Polacy cieszą się tzw. „długim weekendem”. Po komunistycznym zakazie przywrócone zostało święto narodowe w dniu 3 maja, stąd kumulacja dni wolnych od pracy. W tym roku z powodu pandemii zamknięte pozostają hotele, muzea i ośrodki turystyczne. Dobrze wypocząć możemy jednak w pobliżu miejsca zamieszkania.

Nad rzekami

Reklama

Lubelszczyzna jest znakomitym miejscem, gdzie odetchniemy w otoczeniu przepięknej przyrody, nie ponosząc większych kosztów. Godne odkrycia i polecenia są wspaniałe rzeki w naszym regionie. Od zachodu mamy długi odcinek Wisły, od Annopola do Puław; zadbane wały pozwalają na kilkugodzinne spacery i jazdę rowerem. Warto ominąć zatłoczone zwykle okolice Kazimierza, udać się do Józefowa i stamtąd powędrować w górę rzeki do Piotrawina. Po drodze podziwiamy unikalne widoki w kamieniołomach. Nieco więcej czasu zajmie dotarcie do Wilkowa, ale tutaj zaskoczy nas kraina kwitnących o tej porze sadów. We wspomnianych miejscowościach napotkamy historyczne kościoły, szczególnie warte uwagi jest sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Piotrawinie.

Na wschodzie naszej diecezji płynie Bug. Tutaj odpoczynek można rozpocząć od Włodawy, ze znakomicie zachowanymi świątyniami trzech religii: barokowym katolickim kościołem św. Ludwika, prawosławną cerkwią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i żydowską Wielką Synagogą. W ciągu jednodniowej eskapady można iść wzdłuż rzeki przez Orchówek (piękny kościół kapucynów) aż do naznaczonego tragedią holocaustu Sobiboru.

Unikalne zwierzęta

Reklama

Zapewne niewielu z nas wie, że na Lubelszczyźnie spotkamy rzadkie zwierzęta, szczególnie na terenach pojezierza łęczyńsko-włodawskiego i Polesia. Wyjątkowym okazem jest wodniczka, średniej wielkości ptak, którego 70% światowej populacji zamieszkuje na poleskich bagnach, a także w pobliżu Chełma. W ciągu godziny jazdy samochodem z Lublina dostaniemy się na parkingi przy Bagnie Serebryskim lub Bubnowie, a stamtąd przy dobrze oznakowanych ścieżkach natrafić można na ten rzadki gatunek. Ostatnio otwarta ścieżka „Czahary” w Poleskim Parku Narodowym zachęca do wypraw całymi rodzinami; są tam miejsca przyjazne dzieciom.

W tym samym parku podziwiać można również niespotykane gdzie indziej żółwie błotne, które właśnie zaczynają gody i snują się wzdłuż ścieżek turystycznych. Dobrymi miejscami do obserwacji są okolice Załucza, Wytyczna i Pieszowoli, tam też przygotowane są miejsca do biwakowania. Więcej szczęścia trzeba mieć, aby trafić na strzeblę przekopową, niewielką rybę, która upodobała sobie błotniste rzeczki, strumienie i rowy na Polesiu.

Wiekowe drzewa

Niezapomnianych wrażeń dostarczy wyprawa do rezerwatu „Bachus” pod Sawinem, gdzie spacerować możemy wśród dwustuletnich dębów bezszypułkowych i gonnych sosen. Majestatyczne drzewa tworzą długie aleje, w pobliżu są altanki i miejsca na ogniska. Innym rzadkim gatunkiem, który odkryjemy na północy regionu, jest czarna brzoza; kilka stanowisk tego drzewa znajduje się przy ścieżce Pociągi.

W psalmach widzimy pochwałę Bożego piękna w przyrodzie. „Pan prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć” - czytamy, a te kojące wody mamy wokół nas. „Niech wszystkie drzewa w lasach wykrzykują z radości!” - ten werset brzmi przejmująco w otoczeniu wiekowych dębów i sosen. Franciszek w encyklice „Laudato si” pisze: „Nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami”. Ta piękna „matka” i „siostra” daje nam radość i dobry odpoczynek.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prorodzinny Polski Ład

2021-05-15 17:43

[ TEMATY ]

komentarz

rodzina

Jeśli Polski Ład będzie skutecznie wdrażany, to o przyszłość gospodarczą Polski możemy być spokojni. Bardzo dobrym prorodzinnym pomysłem jest powiązanie polityki mieszkaniowej z dzietnością.

Wprowadzony w 2016 roku program 500 plus poprawiał sytuację ekonomiczną polskich rodzi, a wiele z nich wyciągnął z ubóstwa. Ożywił gospodarkę i wpłynął też na demografię, bo bez tych pieniędzy rodziłoby się jeszcze mniej dzieci niż obecnie. Jednak najsłabszym elementem polskiej polityki demograficznej od wielu lat jest dostępność mieszkań. Bez możliwości kupna mieszkania przez młode małżeństwa trudno będzie o znaczące odbicie z kryzysu demograficznego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan – udekorowano miejsce związane z zamachem na Jana Pawła II

2021-05-15 18:47

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Gdy 13 maja 1981 r. na placu św. Piotra dokonano zamachu na Jana Pawła II, ciężko rannego Papieża przewieziono jeepem do Watykanu. Samochód objechał z tyłu Bazylikę św. Piotra i przez dziedziniec Belwederski dojechał do budynku, który znajduje się obok Poczty Watykańskiej i sklepów (annona) – mieszczą się w nim biura watykańskiej służby zdrowia i przychodnie lekarskie.

Ciało zranionego Papieża położono w wejściu na posadzce. I to tutaj po raz pierwszy papieski lekarz, dr Renato Buzzonetti, dokonał oględzin rannego. Tak ten fakt wspominał kard. Stanisław Dziwisz: „Wyjęli mi Papieża z ramion i położyli na posadzce w korytarzu budynku. Dopiero wtedy zobaczyliśmy ogromną ilość krwi, która wypływała z rany postrzałowej. Dr Buzzonetti zgiął nogi w kolanach, pytając, czy może nimi poruszać. Poruszył. Lekarz kazał natychmiast udać się do Polikliniki Gemellego”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szal do Akcji Katolickiej: Jesteście kontynuatorami tego wielkiego dziedzictwa jakim jest droga ucznia Chrystusa.

2021-05-15 20:29

Ks. Maciej Flader

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Gdy spotykamy się dzisiaj jako członkowie Akcji Katolickiej musimy sobie uświadomić, że w szkole Jezusa niezwykłym uczniem był św. Andrzej Bobola – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski podczas pielgrzymki Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej do Strachociny w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli – patrona Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej.

W wygłoszonej homilii Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że dziś wierzących w Chrystusa ogarnia duchowa pandemia, na która jedyną odpowiedź jest szczera wiara w Chrystusa: - Ogarnia nas dzisiaj pandemia duchowa. Widzimy jak sprzęgają się siły zła. Po to aby wyrwać wiarę, aby krytykować, niszczyć to co zostało wypracowane przez tradycję chrześcijańską już dwa tysiące lat temu. Szukamy pomocy, szukamy leków, szczepionek, stosujemy różne obostrzenia, nieraz jesteśmy w poczuciu bezradności, ale też szukamy odpowiedzi na pytania, sami sobie tez sobie udzielamy tych odpowiedzi w różny sposób pytamy o sens cierpienia tego wszystkiego, tych czasów. Szukamy także odpowiedzi na pytanie, jaki jest sens zmagania z tymi trudnościami, także z tymi trudnościami, którymi jest zjawisko pandemii duchowej. Pojawia się pytanie: co robić aby zachować wiarę, aby zachować jedność wiary o której tak gorąco mówi Jezus w Ewangelii. Stąd też można powiedzieć, że czujemy się w pewnym sensie i uczniami i nauczycielami. Uświadamiamy sobie dzisiaj tutaj właśnie, kiedy wspominamy św. Andrzeja Bobolę, że jesteśmy w szkole Jezusa. W szkole, która należy do najstarszych na świecie. Szkole, która jest dziwna, bo jest otwarta dla wszystkich ochrzczonych. Każdy ochrzczony, nawet każdy człowiek dobrej woli, może wejść do tej szkoły bo jej założycielem jest Chrystus – Nauczyciel, Mistrz, Zbawiciel, który mówi: pójdźcie do mnie wszyscy. On chce abyśmy my słuchali Jego słów i przez to doznawali tego niezwykłego daru, jakim jest zbawienie. Niektórzy kończą ta szkole z wyróżnieniem poprzez akt beatyfikacji czy kanonizacji. Są pokazywani jako wzorowi uczniowie – mówił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję