Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dzień tańca po łódzku!

Coroczne obchody ukazują istotę sztuki tańca, jego zdolności przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier. Poprzez taniec, ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni. To święto zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami organizacji UNESCO. Nawiązuje ono do daty urodzin francuskiego, wielkiego reformatora baletu, Jeana-Georgesa Noverre'a, urodzonego 29 kwietnia 1727 roku w Paryżu.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Łódzkie instytucje kultury przygotowały uniwersalne propozycje, które zachwycą zarówno dorosłych, jak i najmłodszych widzów, bez względu na doświadczenie taneczne. Będą to spektakle online, wykład o tańcu, wycieczka do Instytutu Choreografii i Technik Tańca, koncert zespołu ludowego, a także filmy inspiracyjne dla pedagogów i przedszkolaków oraz wycieczka po Łodzi musicalowej. Informacje będą prezentowane na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Poniżej zamieszczamy listę przygotowanych atrakcji:

Bajka taneczna „Skarb Nienazwanej Góry”

Zapraszamy do obejrzenia transmisji premiery bajki dla dzieci Skarb Nienazwanej Góry. Spektakl stworzył choreograf Krzysztof Skolimowski do tekstu Juliusza Grzybowskiego. W procesie twórczym brali udział Mateusz Skolimowski, syn Krzysia oraz Zofia i Michał Grzybowscy - dzieci Julka, już prawie dorosłe. Tancerzom wcielającym się bohaterów bajki towarzyszy muzyka na żywo. Bajka opowiada o tym jak Stan i jego pomocnik Harold, dwaj staruszkowie, którzy chyba trochę zapomnieli że są staruszkami, spotykają syrenę Magdę i szukają skarbu. Potem spotykają Boba i Roba oraz muchę Zdzisławę. Chyba nie powinniśmy wszystkiego opowiedzieć, powiedzmy zatem tylko, że wszystko się dobrze skończy i że Stan z Haroldem odnajdą skarb, chociaż nie będzie taki, jakiego by się spodziewali. Transmisja będzie dostępna 1 maja, w sobotę przez cały dzień na Facebooku ŁCW oraz Materia / Łódź. Bajka trwa 35 minut. Więcej informacji na końcu.

Film z udziałem wykładowców Instytutu Choreografii i Technik Tańca

W czwartek, 29 kwietnia na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń na Facebooku odbędzie się premiera filmu z udziałem mgr Zuzanny Kasprzyk-Molędy, mgr Anny Wytych-Wierzgacz, dr hab. Jacka Owczarka oraz mgr Agnieszki Janickiej. Dzięki uprzejmości Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej, łodzianie będą mogli poznać perspektywę pedagogów, dla których taniec to praca i pasja przekazywana młodym ludziom. Produkcja: Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Reklama

Wykład "O sztuce subiektywnie" - Taniec w malarstwie

Kuratorka sztuki Poleskiego Ośrodka Sztuki Magdalena Milewska zrealizuje wykład z przegląd dzieł malarskich, w których niezwykle widowiskowa i bliska człowiekowi dziedzina sztuki, jaką jest taniec gra pierwszą rolę. Podczas wykładu omówione zostaną między innymi prace takich artystów jak: Camille Corot Édouard Manet czy Edgar Degas. Publikacja wykładu zaplanowana jest na czwartek 29 kwietnia w okolicach wczesnych godzin popołudniowych na kanałach YT i FB Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Taneczne inspiracje dla przedszkolaków

Cykl filmików prezentujących układy kroków dla najmłodszych miłośników tańca, stanowiący świetny materiał do pedagogów wychowania przedszkolnego. Patrycja Alenkuć, choreograf i pedagog tańca z Poleskiego Ośrodka Sztuki zaprezentuje w niedzielę kolejny układ kroków dla najmłodszych miłośników tańca. Wszystkie filmyz serii "Taneczne inspiracje" znajdziecie na Facebooku oraz kanale YouTube Poleskiego Ośrodka Sztuki, a w niedzielę, 2 maja o 12:00 odbędzie się premiera najnowszego odcinka!

Z Harnamem przez Polskę

Dzień tańca jest również świetnym pretekstem do obejrzenia nowej produkcji najpopularniejszego łódzkiego zespołu ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej, działającego pod Poleskim Ośrodku Sztuki. Koncert online pt. „Z Harnamem przez Polskę” to barwna i zaskakująca podróż po najbardziej wartościowych pod względem folkloru muzyczno-tanecznego regionach kraju. Premiera miała miejsce 24 kwietnia, i można ją obejrzeć na kanale Zespołu Harnam na Youtube. https://youtu.be/GOofzGsv4_M

Spektakl "Aaquarius" Teatru V6

Aquarius to widowiskowy spektakl taneczno-akrobatyczny z olśniewającymi strojami i scenerią oraz wzruszającą muzyką. Od 2008 r. zachwyca widzów w każdym wieku, a z okazji Dnia Tańca zaprosimy do obejrzenia transmisji przedstawienia w najwyższej jakości na profilu You Tube Teatru V6. W podróż do głębin oceanu zabiorą Was przede wszystkim łódzcy artyści, zrzeszeni pod teatrem v6 i koordynowani przez reżysera Tomasza Filipiaka oraz choreograf Ilonę Gumowską. Więcej informacji na końcu.

Reklama

Pocztówki z musicalowej Łodzi

W Dniu Tańca trzecią odsłonę będzie miał sześcioodcinkowy film muzyczno-taneczny wspólnej produkcji Fundacji Artland, Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego oraz Teatru Tańca Artland JR. Młodzież̇ pod egidą wymienionych instytucji stworzyła serię scen musicalowych z przeznaczeniem do Internetu. Kolejne odcinki a także premiera odcinka na Dzień Tańca odbędzie się 29 kwietnia na kanale YouTube i Facebooku Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego.

2021-04-30 07:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pabianice: Cmentarne wykopalisko

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Od dłuższego czasu mieszkańcy Pabianic z niedowierzaniem przyglądają się wykopaliskom archeologicznym, które są prowadzone przy kościele pw. św. Floriana i z niedowierzaniem zachodzą w głowę, jak to się stało, że przed laty na części cmentarza wybudowano drogę.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję