Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dzień tańca po łódzku!

Coroczne obchody ukazują istotę sztuki tańca, jego zdolności przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier. Poprzez taniec, ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni. To święto zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami organizacji UNESCO. Nawiązuje ono do daty urodzin francuskiego, wielkiego reformatora baletu, Jeana-Georgesa Noverre'a, urodzonego 29 kwietnia 1727 roku w Paryżu.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Łódzkie instytucje kultury przygotowały uniwersalne propozycje, które zachwycą zarówno dorosłych, jak i najmłodszych widzów, bez względu na doświadczenie taneczne. Będą to spektakle online, wykład o tańcu, wycieczka do Instytutu Choreografii i Technik Tańca, koncert zespołu ludowego, a także filmy inspiracyjne dla pedagogów i przedszkolaków oraz wycieczka po Łodzi musicalowej. Informacje będą prezentowane na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Poniżej zamieszczamy listę przygotowanych atrakcji:

Bajka taneczna „Skarb Nienazwanej Góry”

Zapraszamy do obejrzenia transmisji premiery bajki dla dzieci Skarb Nienazwanej Góry. Spektakl stworzył choreograf Krzysztof Skolimowski do tekstu Juliusza Grzybowskiego. W procesie twórczym brali udział Mateusz Skolimowski, syn Krzysia oraz Zofia i Michał Grzybowscy - dzieci Julka, już prawie dorosłe. Tancerzom wcielającym się bohaterów bajki towarzyszy muzyka na żywo. Bajka opowiada o tym jak Stan i jego pomocnik Harold, dwaj staruszkowie, którzy chyba trochę zapomnieli że są staruszkami, spotykają syrenę Magdę i szukają skarbu. Potem spotykają Boba i Roba oraz muchę Zdzisławę. Chyba nie powinniśmy wszystkiego opowiedzieć, powiedzmy zatem tylko, że wszystko się dobrze skończy i że Stan z Haroldem odnajdą skarb, chociaż nie będzie taki, jakiego by się spodziewali. Transmisja będzie dostępna 1 maja, w sobotę przez cały dzień na Facebooku ŁCW oraz Materia / Łódź. Bajka trwa 35 minut. Więcej informacji na końcu.

Film z udziałem wykładowców Instytutu Choreografii i Technik Tańca

W czwartek, 29 kwietnia na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń na Facebooku odbędzie się premiera filmu z udziałem mgr Zuzanny Kasprzyk-Molędy, mgr Anny Wytych-Wierzgacz, dr hab. Jacka Owczarka oraz mgr Agnieszki Janickiej. Dzięki uprzejmości Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej, łodzianie będą mogli poznać perspektywę pedagogów, dla których taniec to praca i pasja przekazywana młodym ludziom. Produkcja: Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Reklama

Wykład "O sztuce subiektywnie" - Taniec w malarstwie

Kuratorka sztuki Poleskiego Ośrodka Sztuki Magdalena Milewska zrealizuje wykład z przegląd dzieł malarskich, w których niezwykle widowiskowa i bliska człowiekowi dziedzina sztuki, jaką jest taniec gra pierwszą rolę. Podczas wykładu omówione zostaną między innymi prace takich artystów jak: Camille Corot Édouard Manet czy Edgar Degas. Publikacja wykładu zaplanowana jest na czwartek 29 kwietnia w okolicach wczesnych godzin popołudniowych na kanałach YT i FB Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Taneczne inspiracje dla przedszkolaków

Cykl filmików prezentujących układy kroków dla najmłodszych miłośników tańca, stanowiący świetny materiał do pedagogów wychowania przedszkolnego. Patrycja Alenkuć, choreograf i pedagog tańca z Poleskiego Ośrodka Sztuki zaprezentuje w niedzielę kolejny układ kroków dla najmłodszych miłośników tańca. Wszystkie filmyz serii "Taneczne inspiracje" znajdziecie na Facebooku oraz kanale YouTube Poleskiego Ośrodka Sztuki, a w niedzielę, 2 maja o 12:00 odbędzie się premiera najnowszego odcinka!

Z Harnamem przez Polskę

Dzień tańca jest również świetnym pretekstem do obejrzenia nowej produkcji najpopularniejszego łódzkiego zespołu ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej, działającego pod Poleskim Ośrodku Sztuki. Koncert online pt. „Z Harnamem przez Polskę” to barwna i zaskakująca podróż po najbardziej wartościowych pod względem folkloru muzyczno-tanecznego regionach kraju. Premiera miała miejsce 24 kwietnia, i można ją obejrzeć na kanale Zespołu Harnam na Youtube. https://youtu.be/GOofzGsv4_M

Spektakl "Aaquarius" Teatru V6

Aquarius to widowiskowy spektakl taneczno-akrobatyczny z olśniewającymi strojami i scenerią oraz wzruszającą muzyką. Od 2008 r. zachwyca widzów w każdym wieku, a z okazji Dnia Tańca zaprosimy do obejrzenia transmisji przedstawienia w najwyższej jakości na profilu You Tube Teatru V6. W podróż do głębin oceanu zabiorą Was przede wszystkim łódzcy artyści, zrzeszeni pod teatrem v6 i koordynowani przez reżysera Tomasza Filipiaka oraz choreograf Ilonę Gumowską. Więcej informacji na końcu.

Reklama

Pocztówki z musicalowej Łodzi

W Dniu Tańca trzecią odsłonę będzie miał sześcioodcinkowy film muzyczno-taneczny wspólnej produkcji Fundacji Artland, Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego oraz Teatru Tańca Artland JR. Młodzież̇ pod egidą wymienionych instytucji stworzyła serię scen musicalowych z przeznaczeniem do Internetu. Kolejne odcinki a także premiera odcinka na Dzień Tańca odbędzie się 29 kwietnia na kanale YouTube i Facebooku Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego.

2021-04-30 07:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: rozpoczęcie Jerycha modlitewnego w kościele klasztornym ss. Karmelitanek Bosych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wczoraj wieczorem w sześciu parafiach Archidiecezji Łódzkiej (Aleksandrowie Łódzkim, Bełchatowie Tomaszowie Mazowieckim, Łasku i Łodzi) rozpoczęło się Jerycho modlitewne – to jest adoracja Najświętszego Sakramentu – która będzie trwała nieustannie dzień i noc do środy 8 września.

CZYTAJ DALEJ

Gdzie są granice dialogu międzyreligijnego?

2023-02-08 07:06

[ TEMATY ]

dialog międzyreligijny

Karol Porwich/Niedziela

Czwarta część bestsellerowego wywiadu-rzeki. Ks. profesor Waldemar Chrostowski tym razem za rozmówcę obrał sobie Tomasza Rowińskiego. Po trzech tomach, Bóg, Biblia, Mesjasz, Kościół, Żydzi, Polska oraz Prawda, Chrystus, Judaizm, które okazały się wydawniczymi hitami, ks. Waldemar Chrostowski podsumowuje zmiany w Kościele i świecie, jakie nastąpiły od czasu publikacji pierwszego tomu serii.

Księże profesorze, zacznijmy od kontrowersji. W Abu Zabi papież Franciszek podpisał Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Znalazło się tam zdanie brzmiące następująco: „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci i języków”. Czy Bóg rzeczywiście chce różnorodności religii? Czy nie zdziwiło księdza, że w tym dokumencie pojawiło się takie sformułowanie?

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję