Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dzień tańca po łódzku!

Coroczne obchody ukazują istotę sztuki tańca, jego zdolności przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier. Poprzez taniec, ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni. To święto zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami organizacji UNESCO. Nawiązuje ono do daty urodzin francuskiego, wielkiego reformatora baletu, Jeana-Georgesa Noverre'a, urodzonego 29 kwietnia 1727 roku w Paryżu.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Łódzkie instytucje kultury przygotowały uniwersalne propozycje, które zachwycą zarówno dorosłych, jak i najmłodszych widzów, bez względu na doświadczenie taneczne. Będą to spektakle online, wykład o tańcu, wycieczka do Instytutu Choreografii i Technik Tańca, koncert zespołu ludowego, a także filmy inspiracyjne dla pedagogów i przedszkolaków oraz wycieczka po Łodzi musicalowej. Informacje będą prezentowane na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Poniżej zamieszczamy listę przygotowanych atrakcji:

Bajka taneczna „Skarb Nienazwanej Góry”

Zapraszamy do obejrzenia transmisji premiery bajki dla dzieci Skarb Nienazwanej Góry. Spektakl stworzył choreograf Krzysztof Skolimowski do tekstu Juliusza Grzybowskiego. W procesie twórczym brali udział Mateusz Skolimowski, syn Krzysia oraz Zofia i Michał Grzybowscy - dzieci Julka, już prawie dorosłe. Tancerzom wcielającym się bohaterów bajki towarzyszy muzyka na żywo. Bajka opowiada o tym jak Stan i jego pomocnik Harold, dwaj staruszkowie, którzy chyba trochę zapomnieli że są staruszkami, spotykają syrenę Magdę i szukają skarbu. Potem spotykają Boba i Roba oraz muchę Zdzisławę. Chyba nie powinniśmy wszystkiego opowiedzieć, powiedzmy zatem tylko, że wszystko się dobrze skończy i że Stan z Haroldem odnajdą skarb, chociaż nie będzie taki, jakiego by się spodziewali. Transmisja będzie dostępna 1 maja, w sobotę przez cały dzień na Facebooku ŁCW oraz Materia / Łódź. Bajka trwa 35 minut. Więcej informacji na końcu.

Film z udziałem wykładowców Instytutu Choreografii i Technik Tańca

W czwartek, 29 kwietnia na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń na Facebooku odbędzie się premiera filmu z udziałem mgr Zuzanny Kasprzyk-Molędy, mgr Anny Wytych-Wierzgacz, dr hab. Jacka Owczarka oraz mgr Agnieszki Janickiej. Dzięki uprzejmości Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej, łodzianie będą mogli poznać perspektywę pedagogów, dla których taniec to praca i pasja przekazywana młodym ludziom. Produkcja: Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Reklama

Wykład "O sztuce subiektywnie" - Taniec w malarstwie

Kuratorka sztuki Poleskiego Ośrodka Sztuki Magdalena Milewska zrealizuje wykład z przegląd dzieł malarskich, w których niezwykle widowiskowa i bliska człowiekowi dziedzina sztuki, jaką jest taniec gra pierwszą rolę. Podczas wykładu omówione zostaną między innymi prace takich artystów jak: Camille Corot Édouard Manet czy Edgar Degas. Publikacja wykładu zaplanowana jest na czwartek 29 kwietnia w okolicach wczesnych godzin popołudniowych na kanałach YT i FB Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Taneczne inspiracje dla przedszkolaków

Cykl filmików prezentujących układy kroków dla najmłodszych miłośników tańca, stanowiący świetny materiał do pedagogów wychowania przedszkolnego. Patrycja Alenkuć, choreograf i pedagog tańca z Poleskiego Ośrodka Sztuki zaprezentuje w niedzielę kolejny układ kroków dla najmłodszych miłośników tańca. Wszystkie filmyz serii "Taneczne inspiracje" znajdziecie na Facebooku oraz kanale YouTube Poleskiego Ośrodka Sztuki, a w niedzielę, 2 maja o 12:00 odbędzie się premiera najnowszego odcinka!

Z Harnamem przez Polskę

Dzień tańca jest również świetnym pretekstem do obejrzenia nowej produkcji najpopularniejszego łódzkiego zespołu ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej, działającego pod Poleskim Ośrodku Sztuki. Koncert online pt. „Z Harnamem przez Polskę” to barwna i zaskakująca podróż po najbardziej wartościowych pod względem folkloru muzyczno-tanecznego regionach kraju. Premiera miała miejsce 24 kwietnia, i można ją obejrzeć na kanale Zespołu Harnam na Youtube. https://youtu.be/GOofzGsv4_M

Spektakl "Aaquarius" Teatru V6

Aquarius to widowiskowy spektakl taneczno-akrobatyczny z olśniewającymi strojami i scenerią oraz wzruszającą muzyką. Od 2008 r. zachwyca widzów w każdym wieku, a z okazji Dnia Tańca zaprosimy do obejrzenia transmisji przedstawienia w najwyższej jakości na profilu You Tube Teatru V6. W podróż do głębin oceanu zabiorą Was przede wszystkim łódzcy artyści, zrzeszeni pod teatrem v6 i koordynowani przez reżysera Tomasza Filipiaka oraz choreograf Ilonę Gumowską. Więcej informacji na końcu.

Reklama

Pocztówki z musicalowej Łodzi

W Dniu Tańca trzecią odsłonę będzie miał sześcioodcinkowy film muzyczno-taneczny wspólnej produkcji Fundacji Artland, Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego oraz Teatru Tańca Artland JR. Młodzież̇ pod egidą wymienionych instytucji stworzyła serię scen musicalowych z przeznaczeniem do Internetu. Kolejne odcinki a także premiera odcinka na Dzień Tańca odbędzie się 29 kwietnia na kanale YouTube i Facebooku Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego.

2021-04-30 07:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Matki, który trwa nieustannie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Taylor Harding

Nie urodziłaś mnie i nie masz prawa mi niczego zabraniać – usłyszała od swojego dziecka jedna z bohaterek tej opowieści. Zapadło milczenie, a po policzkach matki spłynęły łzy.

Bo ona i pozostałe, mimo że nie urodziły dzieci, są ich matkami.

CZYTAJ DALEJ

Za przyczyną św. Tekli...

Niedziela przemyska 39/2010

Do dziś w pamięci zachowałem opowieść zaprzyjaźnionej osoby, która św. Tekli przypisywała cudowne ocalenie swojej babci. Starsza pani nosiła imię wrześniowej Świętej, a w podniszczonej od ciągłej modlitwy książeczce do nabożeństwa z wielkim pietyzmem przechowywała nabyty na jakimś odpuście obrazek swojej Patronki. Uciekając nocą przed banderowcami, z płonącego wiejskiego domku zabrała jedynie to, co, jak później przyznała, miała najcenniejszego: modlitewnik wraz z obrazkiem św. Tekli, który po latach, kiedy nadszedł kres jej ziemskiej wędrówki, wnuki włożyły w ręce zmarłej babci...
W Muzeach Watykańskich zachował się fresk pochodzący z III wieku przedstawiający męczeństwo św. Tekli. To właśnie ją nazywa się czasem pierwszą męczennicą Kościoła - pierwsza stanęła z palmą męczeństwa przed obliczem Boga. Wiemy, że słuchała nauk św. Pawła (podczas jego podróży po Azji Mniejszej w latach 45-49) i pod ich wpływem dała się ochrzcić. Gdy, pragnąc w całości poświęcić swoje życie Bogu, zerwała swoje zaręczyny, skazano ją na stos. W chwili wykonywania okrutnej kary stała się rzecz niesamowita: nagle zaczął padać deszcz, który ugasił groźne płomienie. Później jeszcze raz próbowano zadać jej okrutną męczeńską śmierć przez wydanie na żer dzikich zwierząt. Lwy jednak, widząc Teklę, złagodniały ku zdumieniu żądnych krwawej rozrywki gapiów, nie robiąc jej żadnej krzywdy. Po śmierci Pawła miała osiąść w Seleucji i dożyć w pustelni sędziwego wieku. W samym Konstantynopolu miały istnieć aż cztery świątynie pod Jej wezwaniem. W Rzymie znajdują się katakumby św. Tekli umiejscowione w pobliżu Bazyliki św. Pawła za Murami. Tutaj znajduje się podziemna bazylika, do której przeniesiono ciało Świętej Męczennicy z Ikonium (tu także odkryto niedawno najstarszy wizerunek św. Pawła).
Stosunkowo niedawno, bo w lutym tego roku, w Podkarpackim Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie dokonano prezentacji niezwykłego obrazu przedstawiającego św. Teklę, o którego istnieniu przez długie lata nie wiedziano, a który namalował w XIX stuleciu w Leżajsku Zachariasz Chodziński, pracujący w klasztorze ojców bernardynów. Artysta ten malował wizerunki świętych dla przybywających licznie do leżajskiego sanktuarium pątników. Jest to w tej chwili jego ósmy znany obraz. Na obrazie Chodzińskiego przedstawiono Świętą z płonącym ogniskiem, wężami oraz lwem.
Choć kult Tekli na Zachodzie rozprzestrzenił się już w czwartym wieku, to w Polsce Święta nie była jakoś szczególnie popularna. Co ciekawe, większym kultem cieszyła się Tekla na wsi polskiej. Była ona orędowniczką w czasie zagrożenia pożarem (a, jak wiemy, w zamierzchłych czasach wiejskie chaty budowano w całości z drewna i kryto słomą), a także miała chronić od zagrożenia chorobami i zarazą. Kapliczka poświęcona św. Tekli znajduje się w Nowotańcu w powiecie sanockim. Z tutejszych przekazów wiadomo, że kapliczkę Świętej wystawiła rodzina Wiktorów z Woli Sękowej na początku XIX stulecia. Jak opowiadają okoliczni mieszkańcy, modlono się do Niej podczas nawiedzającej okoliczne osady zarazy i w razie wybuchających pożarów. W miejsce dawnej drewnianej figury św. Tekli wstawiono do kapliczki kopię starej rzeźby. Ołtarz z pięknym obrazem św. Tekli z XVIII wieku znajdziemy w pojezuickiej bazylice w Starej Wsi. Święta w jednej ręce trzyma krucyfiks, zaś w drugiej dzierży palmę - symbol męczeństwa. Pod Jej stopami zaś zauważamy leżącego lwa. Wierni ziemi brzozowskiej przybywali tutaj, by prosić Świętą o liczne łaski. Wiele starych obrazów przedstawiających św. Teklę posiada ślady otarcia twarzy. Dlaczego tak jest? Nasi pobożni przodkowie przybywając 23 września (liturgiczne wspomnienie św. Tekli) do kościołów, w których znajdowały się Jej wizerunki, pocierali chusteczkami twarz Świętej tak, aby następnie, już po przyjściu do swoich domów, przykładać je domownikom w chore i bolące miejsca.
23 września jest odpustem w parafii w Jaśliskach. W tutejszym kościele, wybudowanym dzięki staraniom bp. Aleksandra Antoniego Fredry w latach 1724-50, znajduje się niezwykły obraz św. Tekli, od wieków czczony przez mieszkańców. W osiemnastym stuleciu na zabudowaniach plebanii wybuchł pożar. Po jego ugaszeniu w popiele znaleziono nietknięty obraz Świętej. Dziś po restauracji znajduje się on w jednym z ołtarzy, a o cudownym ocaleniu z pożaru w 1771 r. informuje specjalny napis.
W Jasienicy Rosielnej przy drodze do Bliznego tutejsi mieszkańcy wznieśli w osiemnastym wieku murowaną kapliczkę. Jej górna część jest oddzielona gzymsem, otwór wejściowy kaplicy ujęty jest półkolumnami dźwigającymi arkadę o spłaszczonym łuku. Pokryta jest kopulastym dachem z latarnią, krytym gontem. Wewnątrz znajduje się barokowa rzeźba św. Tekli z XVIII wieku. Najprawdopodobniej postawiona w tym miejscu figura miała chronić wieś od klęsk żywiołowych, głównie groźnych pożarów. Pod stopami figurki znajdują się pięknie rzeźbione główki lwów, w ręku Święta dzierży krzyż. Murowana kapliczka św. Tekli, wzniesiona, jak się zdaje, w roku 1806, znajduje się w Komborni w powiecie krośnieńskim, po prawej stronie drogi prowadzącej do Korczyny.

CZYTAJ DALEJ

Nowy ukraiński biskup: Bóg jest z nami, nie ma rzeczy niemożliwych

2022-09-25 12:01

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Ukraińcy bardzo dziś potrzebują posługi duchowej. Dla wielu wojna jest czasem powrotu do wiary, oczekują pomocy na miarę tej trudnej sytuacji, a mogą ją znaleźć tylko w Bogu - podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Maksym Ryabukha, nowo mianowany biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego, obejmującego tereny, gdzie trwają zacięte walki.

Biskup nominat mówi, że Ukraińcy szukają dziś Boga na różne sposoby. Niektórzy robią to całkiem otwarcie, inni chcą porozmawiać, chcą zmienić swoje życie. A Kościół, jak zawsze w takich sytuacjach, stara się być blisko ludzi, poprzez obecność, modlitwę, dobre słowo, ale też czynem, przez akty miłosierdzia, towarzyszenie rannym czy rodzinom, które musiały opuścić swój dom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję