Reklama

Licheń: majowy weekend w licheńskim sanktuarium

Tegoroczny majowy weekend przebiegać będzie inaczej niż zwykle. Nie oznacza to jednak, że musimy spędzić go w domu. W ogrodach licheńskiego sanktuarium można spędzić czas spacerując i ciesząc oko pięknem budzącej się do życia przyrody.

[ TEMATY ]

majówka

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Chętni mogą w tym roku skorzystać ze specjalnej linii autobusowej, która w majowy weekend będzie kursowała pomiędzy Licheniem a Koninem.

- „W tym roku, po raz pierwszy w historii, do Lichenia będzie można przyjechać autobusem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie. Linia specjalna „Licheń” będzie kursowała pomiędzy Koninem a Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym od 1 do 3 maja. Jest to propozycja dla osób, które mają trudności z dojazdem do Lichenia, a chciałyby odwiedzić sanktuarium” – wyjaśnił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.

Reklama

Autobusy będą kursowały cztery razy dziennie. W Koninie autobusy będą rozpoczynały trasę z przystanku przy dworku PKP. W Licheniu miejscem docelowym będzie parking przy domu pielgrzyma Betlejem. Dodatkowo autobusy będą zatrzymywały się na parkingu zlokalizowanym naprzeciwko Lasu Grąblińskiego.

W sobotę, 1 maja, księża marianie zapraszają na Mszę Świętą do Lasu Grąblińskiego. Tego dnia przypada 171. rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Msza Święta w grąblińskiej puszczy zostanie odprawiona przed Kaplicą Sosny o godz. 12.00 z zachowaniem przepisów sanitarnych dotyczących pandemii koronawirusa (maseczki, dystans). W tym samym czasie w bazylice zostanie odprawiona Eucharystia w związku z przypadającym wspomnieniem św. Józefa, rzemieślnika.

Podziel się cytatem

Gospodarze sanktuarium zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji ludzi pracy, poszukujących pracy oraz zagrożonych utratą pracy.

Reklama

W niedzielę, 2 maja, przypada Dzień Flagi Narodowej. Główna Msza Święta zostanie odprawiona w bazylice o godz. 12.00. Księża marianie zachęcają, aby ten dzień był okazją do modlitwy w intencji Ojczyzny i pokazania naszego przywiązania do barw narodowych. Tego dnia na elewacjach swoich domów i mieszkań wywieśmy flagi w biało-czerwonych barwach.

W poniedziałek, 3 maja, przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Główna Msza Święta w licheńskiej bazylice o godz. 12.00. Po Mszy św. koncert pieśni maryjnych w wykonaniu p. Barbary Kaczor, organistki bazyliki.

W te pierwsze majowe dni będzie można uczestniczyć w nabożeństwach majowych (17.00), adoracji Najświętszego Sakramentu (14.00-16.00) czy przystąpić do Sakramentu Pokuty (podczas każdej Mszy św.).

Pielgrzymi, którzy zechcą przybyć do licheńskiego sanktuarium w nadchodzący majowy weekend, będą mogli także skorzystać z oferty gastronomicznej domów pielgrzyma Arka i Betlejem. W domu pielgrzyma Betlejem do dyspozycji gości będzie kawiarnia oraz restauracja. Z kolei w domu pielgrzyma Arka czynna będzie restauracja. Obydwa obiekty będą czynne w godzinach 9-19. Wszystkie dania dostępne są na wynos w formie cateringowej.

Wierni będą mogli także podziwiać widoki Lichenia i okolicy z wieży widokowej znajdującej się po zachodniej stronie bazyliki. W weekend majowy wieża będzie dostępna w godz. 9-17 z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja). Natomiast w dzwonnicy bazyliki będzie można z bliska zobaczyć największy dzwon w Polsce „Bogurodzica”.

2021-04-30 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiewające uwielbienie Maryi w Żabnicy

Niedziela szczecińsko-kamieńska 21/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

majówka

Sławomir Fuks

Barwna maryjna procesja do kapliczki w Żabnicy

Barwna maryjna procesja do kapliczki w Żabnicy

Od dziesięciu lat w Żabnicy k. Gryfina odbywa się piękna uroczystość nazwana „Żabnicką Majówką”, która gromadzi szerokie grono czcicieli Bogurodzicy, którzy w ten sposób pragną zainaugurować maryjne litanijne śpiewanie

W kalendarzu liturgicznym są trzy miesiące, które naznaczone są niezwykłym kultem Matki Najświętszej. To maj, kiedy czcimy Królową Polski i śpiewamy Litanię Loretańską, sierpień – z Jej wniebowzięciem i pielgrzymowaniem na Jasną Górę, oraz różańcowy październik. Wśród tych przejawów czci i miłości do Maryi od wieków swoje ważne miejsce zajmuje maj, kiedy to we wszystkich kościołach i przy tysiącach kapliczek rozsianych po całej Polsce gromadzimy się, aby „chwalić łąki umajone”. Od dziesięciu lat w Żabnicy k. Gryfina odbywa się piękna uroczystość nazwana „Żabnicką Majówką”, która gromadzi szerokie grono czcicieli Bogurodzicy, którzy w ten sposób pragną zainaugurować maryjne, litanijne śpiewanie.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję