Reklama

Kościół

W Kaplicy Gregoriańskiej u św. Piotra Franciszek rozpocznie modlitewny „maraton”

1 maja Franciszek rozpocznie miesiąc intensywnej modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa. Codzienna modlitwa różańcowa transmitowana będzie na żywo z największych sanktuariów maryjnych świata o godz. 18 czasu rzymskiego.

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

Grzegorz Gałązka

Organizatorem modlitewnego miesiąca jest Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, która poinformowała, że "zgodnie z głębokim pragnieniem Ojca Świętego, miesiąc maj zostanie poświęcony maratonowi modlitewnemu pod hasłem ‘Kościół modlił się nieustannie do Boga (Dz 12, 5)’".

Pierwszego dnia „maratonu” Papież będzie się modlił w Kaplicy Gregoriańskiej w Bazylice św. Piotra, przed obliczem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Kaplica Gregoriańska znajduje się między prawą nawą Bazyliki a transeptem. Jej nazwa pochodzi od imienia papieża, Grzegorza XIII, który zlecił architektowi Giacomo della Porta jej przesklepienie – architekt wybudował nad nią kopułę sięgającą 42 m wysokości (to prawa kopuła bazyliki, gdy patrzymy z placu św. Piotra). Della Porta zakończył również budowę głównej, centralnej kopuły zaprojektowanej przez Michała Anioła.

Podziel się cytatem

Kaplica jest bardzo bogato udekorowana – są to dekoracje z marmuru i innych szlachetnych kamieni, masy perłowej, pozłacanego brązu. Wizerunek Madonny to mały fresk pochodzący z XII w. przeniesiony tutaj w 1578 r. za Grzegorza XIII. Otoczony jest kamienną „ramą” wykonaną z alabastru, ametystów i innych kamieni. Po bokach również kamienne, zielone kolumny. Natomiast pod ołtarzem umieszczone są relikwie św. Grzegorza z Nazjanzu, wybitnego teologa, doktora Kościoła, patriarchy Konstantynopola zmarłego w 390 r.

Reklama

Na drugiej ścianie kaplicy wznosi się monumentalny pomnik nagrobny Grzegorza XVI (1831-1846) wykonany przez architekta Luigi Amici w stylu neoklasycznym. Papież przedstawiony jest na tronie z podniesioną ręką w geście błogosławienia. Pod tronem znajduje się sarkofag ozdobiony płaskorzeźbą, która ma upamiętniać ustanowienie misji przez tego Papieża, który był kamedułą i dawnym prefektem Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Po bokach sarkofagu stoją dwie postacie symbolizujące Mądrość i Roztropność.

Dzięki nowemu oświetleniu zainstalowanemu w Bazylice widoczne są również wspaniałe mozaiki zdobiące kopułę kaplicy.

Transmisja papieskiej modlitwy z Kaplicy Gregoriańskiej pozwoli poznać tę mało znaną część Bazyliki św. Piotra, „maryjny zakątek” świątyni watykańskiej.

Modlitwę zainauguruje dzisiaj papież z bazyliki watykańskiej w połączeniu z sanktuarium Matki Bożej w Walsingham (Anglia).

Podziel się cytatem

Reklama

LISTA MIEJSC:

2 maja modlitwa ta będzie transmitowana z sanktuarium Jezusa Zbawiciela i Matki Bożej w Elele w Nigerii;

3 maja z Jasnej Góry;

4-go z bazyliki Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie;

5-go z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Południowej;

6- go z sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie w Brazylii;

7 – go z sanktuarium Matki Bożej Pokoju i Dobrej Drogi w Antipolo (Filipiny);

8-go z sanktuarium Matki Bożej w Lujan w Argentynie;

9- go z Domku Loretańskiego we Włoszech;

10-go z sanktuarium Matki Bożej w Knock w Irlandii;

11-go z sanktuarium Matki Bożej Ubogich w Banneux (Belgia);

12-go z bazyliki Matki Boskiej Afrykańskiej, Algier, Algieria;

13-go z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie w Portugalii;

14.go z sanktuarium Uzdrowienia Chorych w Velankanni w Indiach;

15-go z sanktuarium Matki Bożej, Królowej Pokoju w Medjugorje w Bośni;

16- go z katedry Matki Bożej w Sydney w Australi;,

17-go z bazyliki Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie (USA;

18-go z sanktuarium Matki Bożej w Lourdes (Francja);

19-go z Domu Najświętszej Marii Panny w pobliżu Efezu w Turcji;

20-go z sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre (Kuba);

21-go z sanktuarium w Nagasaki (Japonia);

22-go Matki Bożej z Montserrat (Hiszpania);

23-go - z sanktuarium Bazyliki Notre-Dame du Cap (Kanada);

24-go miejsce zostanie podane w późniejszym terminie;

25-go z bazyliki Matki Bożej w Ta’Pinu (Malta;

Reklama

26- z bazyliki Matki Bożej z Guadelupe (Meksyk);

27-go – z greckokatolickiego sanktuarium Matki Bożej w Zarwanicy (Ukraina);

28-go z sanktuarium Matki Bożej w Altötting (Niemcy);

29-go z sanktuarium Królowej Libanu w Harissie (Liban);

30-go Matki Bożej Różańcowej w Pompejach (Włochy);

31- go transmisja z Groty Lurdzkiej w Ogrodach Watykańskich (nabożeństwu będzie przewodniczył Ojciec Święty).

2021-05-01 08:10

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Bazylice św. Piotra modlono się za śp. o. Sylwestra Pająka

[ TEMATY ]

Bazylika św. Piotra

Adobe Stock

Mszę św. odprawiono w Grotach Watykańskich, przy grobie Apostoła Piotra, na tym samym ołtarzu, na którym tak wiele razy celebrował Eucharystię o. Sylwester. Uczestniczyło w niej wiele sióstr zakonnych oraz świeccy znajomi zmarłego.

Miesiąc temu, 15 sierpnia zmarł w domu werbistów w Górnej Grupie o. Sylwester Pająk. Przez wiele lat, od 1963 r. do 1988 r., był misjonarzem w Indonezji, następnie pracował w Rzymie, w kurii generalnej Zgromadzenia Werbistów, a później w Papieskim Kolegium Misyjnym św. Piotra Apostoła. Od 2001 r. był radcą kościelnym w Ambasadzie Republiki Indonezji przy Stolicy Apostolskiej i duszpasterzem katolików indonezyjskich mieszkających we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję