Reklama

Niedziela Wrocławska

Ufać w Boże prowadzenie - modlitwa za maturzystów

Dzień przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych, społeczności Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, modliły się w intencji maturzystów

2021-05-03 19:52

ks. Łukasz Romańczuk

Mszy św. przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Mszy św. przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Msza św. odprawiona została w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT wrocławskiego PWT, a homilię wygłosił ks. Mariusz Wyrostkiewicz, wikariusz parafii.

Nawiązując do dzisiejszej uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ks. Mariusz przytoczył okoliczności ustanowienia tego ważnego tytułu. Królowanie Maryi wiąże się ściśle z oddaniem Jej przez Jezusa jako Matkę.

Reklama

Zwracając się do obecnych maturzystów i rodziców, kapłan podkreślił wstawienniczy i dziękczynny charakter ich dzisiejszej modlitwy - Przychodzicie, aby za przyczyną Maryi prosić w intencji młodych ludzi naszej archidiecezji, którzy już jutro zasiądą w ławach egzaminacyjnych, o dar mądrości, rozumu i umiejętności, by pomyślnie zdali wszystkie czekające ich egzaminy. Na tej Mszy św. wyrażacie także swoją wdzięczność wobec tych, którzy starali się wam przekazać swoją wiedzę i umiejętności - mówił ks. Wyrostkiewicz.

Mówiąc o ważnej roli nauczycieli, kaznodzieja ukazał ważne zadanie stojące przed uczniami, jakim jest odpowiednie wykorzystanie otrzymanych umiejętności. Wcześniej jednak pytał: - Czy właściwie  korzystacie z wiedzy i doświadczenia waszych nauczycielii? To wiecie tylko wy i Pan Bóg. Oceńcie uczciwie sami. Dziś, gdy stoicie przed egzaminem dojrzałości pozostaje nam życzyć wam samych sukcesów, by patronka dnia, którą nazywamy Stolicą Mądrości wyjednała wam potrzebne łaski, a zwłaszcza te, o których najintensywniej teraz myślicie, by zdać jak najlepiej i dostać się na wymarzone kierunki studiów czy pracy - mówił wikariusz parafii.

Składając życzenia tegorocznym maturzystom, ks. Mariusz zwrócił uwagę, że jest to czas podejmowania decyzji - Życzę wam właściwego wyboru drogi życiowej, której nigdy nie będziecie żałowali i nikt wam jej nie zagłuszy. Niech wasze osiągnięcia i plany będą źródłem radości i szczęścia. Pamiętajcie, że to nie uzdolnienia, ale wytrwałości i pilność decydują o osiągnięciach w życiu i ambicje bez wiedzy są jak statek na suchym lądzie - mówił.

Reklama

Dzieląc się dobrym słowem z ludźmi młodymi, kapłan mówił o priorytetach, jakimi powinien kierować się człowiek w procesie nauczania - Życzymy wam mądrości, nie tylko tej związanej z ilością przeczytanych książek, zdanych egzaminów czy tytułów naukowych. To wszystko jest ważne. Życzymy, aby Maryja, Stolica Mądrości pomogła wam w zrozumieniu i przybliżeniu się do najważniejszej mądrości - mądrości krzyża - tajemnicy tego, że “Bóg tak umiłował świat, że dał swojego Syna” - podkreślił kaznodzieja.

Człowiek w swoim życiu stawia wiele pytań. W sytuacjach, gdy coś się nam nie powiedzie, albo wydarzy się nieplanowane, pytamy - “dlaczego?” - Perspektywa chrześcijańska pokazuje, że trzeba ufać w Boże prowadzenie. W Jego miłość, ufność, mądrość krzyża, który jest na miarę możliwości każdego z nas. Nade wszystko trzeba prosić Maryję, aby nam pomogła ufać, że w tym, co nas spotyka jest sens, który dla nas póki co nie jest rozumiany - mówił ks. Wyrostkiewicz.

Na zakończenie padły słowa św. Jana Pawła II: - Droga Młodzieży! Dzisiejszy świat potrzebuje was. On potrzebuje waszej odwagi, nadziei, wiary i wytrwałości. Świat jutra będzie budowany przez was. Usiłujcie być bezinteresowni. Nie pozwólcie, by opanowały was rzeczy materialne. Bądźcie aktywnymi członkami Ludu Bożego i bądźcie w zgodzie z drugim człowiekiem

W modlitwie uczestniczyli reprezentanci Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej wraz z opiekunem ks. Kamilem Kasztelanem oraz duszpasterze parafii.

Maturzyści z niecierpliwością oczekują rozpoczęcia egzaminów dojrzałości. Jak zaznaczają, pojawia się stres, ale bo pojawia się wiele niewiadomych, jednak nastawiają się do nich pozytywnie - To jeden z pierwszych poważniejszych egzaminów w moim życiu. Jutro ważny przedmiot - język polski. Chciałabym osiągnąć jak najlepszy wynik, ponieważ zależy mi, aby dostać się na mój wymarzony uniwersytet - mówi nam Kasia, maturzystka z Wrocławia i dodaje - o tej Mszy św. dowiedziałam się z internetu, postanowiłam przyjść, aby prosić o Boże błogosławieństwo.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie odbyła się beatyfikacja założyciela salwatorianów

2021-05-15 18:30

[ TEMATY ]

beatyfikacja

EWTN

Beatyfikacja o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela Salwatorianów

Beatyfikacja o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela Salwatorianów

W rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie odbyła się beatyfikacja założyciela salwatorianów, o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, oraz założycielki żeńskiej gałęzi tego zgromadzenia, matki Marii od Apostołów. Beatyfikacji przewodniczył kard. Angelo De Donatis. Mszę poprzedziło nabożeństwo z wykorzystaniem tekstów autorstwa o. Jordana. Gośćmi honorowymi była brazylijska rodzina, w której wydarzył się cud za wstawiennictwem nowego błogosławionego.

Założyciel salwatorianów większość życia spędził w Rzymie, gdzie powołał do istnienia swoje dzieło apostolskie, dlatego jego beatyfikacja odbyła się właśnie w Wiecznym Mieście. „To dla rodziny salwatoriańskiej historyczny moment. Wszyscy czekaliśmy niecierpliwie na zakończenie procesu beatyfikacyjnego, który toczył się od prawie 80 lat” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim salwatorianin, ks. Adam Teneta.

CZYTAJ DALEJ

Watykan – udekorowano miejsce związane z zamachem na Jana Pawła II

2021-05-15 18:47

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Gdy 13 maja 1981 r. na placu św. Piotra dokonano zamachu na Jana Pawła II, ciężko rannego Papieża przewieziono jeepem do Watykanu. Samochód objechał z tyłu Bazylikę św. Piotra i przez dziedziniec Belwederski dojechał do budynku, który znajduje się obok Poczty Watykańskiej i sklepów (annona) – mieszczą się w nim biura watykańskiej służby zdrowia i przychodnie lekarskie.

Ciało zranionego Papieża położono w wejściu na posadzce. I to tutaj po raz pierwszy papieski lekarz, dr Renato Buzzonetti, dokonał oględzin rannego. Tak ten fakt wspominał kard. Stanisław Dziwisz: „Wyjęli mi Papieża z ramion i położyli na posadzce w korytarzu budynku. Dopiero wtedy zobaczyliśmy ogromną ilość krwi, która wypływała z rany postrzałowej. Dr Buzzonetti zgiął nogi w kolanach, pytając, czy może nimi poruszać. Poruszył. Lekarz kazał natychmiast udać się do Polikliniki Gemellego”.

CZYTAJ DALEJ

Czuwanie "Spotkać Zmartwychwstałego" w Świebodzinie

2021-05-15 21:29

[ TEMATY ]

Spotkać Zmartwychwstałego

Karolina Krasowska

Wieczór uwielbienia poprowadził zespół Vox Cordis

Wieczór uwielbienia poprowadził zespół Vox Cordis

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie 15 maja odbyło się kolejne czuwanie dla młodzieży z cyklu "Spotkać Zmartwychwstałego".

"Spotkać Zmartwychwstałego" to spotkania dla młodzieży z naszej diecezji, które zaplanowano w okresie wielkanocnym. Dotychczas odbyły się one w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze i  parafii Najświętszej Maryi Panny w Głogowie. 15 maja młodzież przybyła do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję