Reklama

Wiadomości

Morawiecki: powiedzmy dziś “tak” dla rozwoju i rozkwitu Polski dzięki środkom Unijnym

- 17 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dzisiaj w przededniu, tak ważnej decyzji trzeba przypomnieć o tym, jak bardzo mocno tamta decyzja oparta była o szeroki konsensus społeczny. powiedział premier podczas posiedzenia sejmu.

2021-05-04 17:22

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP

Dodał, że -zbliża się 18. rocznica wejścia do Unii Europejskiej. Ten egzamin z dojrzałości będzie przetestowany już dziś.

Wspomniał, że - podczas tego głosowania będziemy mogli wyrazić swoje mocne “za” uczestnictwem, wykorzystywaniem środków, które są nam przekazywane do dyspozycji lub wyrazić sprzeciw. Chciałem przypomnieć, że już u progu transformacji, środowiska wywodzące się z NSZZ Solidarności - szczególnie Porozumienie Centrum braci Kaczyńskich - bardzo mocno wskazywało na to, że UE i NATO, to jest nasz kierunek rozwoju i geopolityki, który musi być przez wszystkie siły polityczne szanowany.

Reklama

- Bardzo szybko te cele zostały uznane przez wszystkie kluby parlamentarne i prawie wszystkie partie. To były cele, które nas przez wiele dziesięcioleci łączyły.

- Dziś powiedzmy głośne “tak” dla rozwoju i rozkwitu Polski dzięki środkom Unijnym. To szansa na szybkie wyjście z pandemii.

- Dzisiejsza ustawa, która tutaj przedkładamy i która ma na celu zatwierdzenie korzystania ze środków unijnych, była negocjowana parę lat.

Reklama

- Ostatnie kilkanaście miesięcy to bardzo burzliwy proces. Kto był najbardziej przeciwny środkom UE dla Polski? Najbardziej przeciwni byli zachodni politycy i ekonomiści, którzy nie chcieli przekazywać środków netto dla Polski i krajów Europy Środkowej.

Z ich perspektywy jest to transfer netto na rzecz krajów Europy Środkowej. My z całą mocą i z wsparciem krajów Grupy Wyszehradzkiej kładliśmy nacisk na to, że te środki są niezbędne dla krajów mniej rozwiniętych.

- Po tych długich negocjacjach nastąpił proces konsultacji. Podczas negocjacji, dyskusji na wielu forach - np. z Komisją Wspólna Rządu i Samorządu, Radą Dialogu Społecznego, przedsiębiorcami - to były wielodniowe dyskusje dot. poszczególnych zapisów KPO.

- Wszystkim organizacjom pozarządowym, województwom, bardzo serdecznie dziękuję za liczne uwagi i propozycje. Wiele z nich zostało ujętych w KPO.

- Dzisiaj warto podkreślić. To nie są jakieś abstrakcyjne środki europejskie. One mają pomóc polskim szpitalom, szkołom, gdzie leczyć się ktoś bliski z państwa rodziny. Mają pomóc polakom w otrzymaniu szansy na lepszą infrastrukturę drogową, kolejową, internetową, energetyczną.

- To są środki, które będą odgrywały ogromną rolę w awansie cywilizacyjnym.

- Odłóżmy kłótnie. Dziś apeluję do wszystkich klubów politycznych - przystąpmy do głosowania z poczuciem pełnej odpowiedzialności za los Polski.

- My dziś nie głosujemy tylko Krajowego Programu Odbudowy. Ustawa o środkach własnych, to ustawa o przyjęciu lub nie środków unijnych, na rozwój Polski na najbliższą dekadę. To najważniejsza z decyzji na najbliższe 10-20 lat.

- Te środki to nie tylko KPO, to ponad 770 mld zł dla Polskich rolników, rodzin, szkół i szpitali. Nie wolno nam zmarnować takiej szansy. Nie wolno nam zmarnować drugiego planu Marshalla.

Niech głosowanie będzie ponad podziałami politycznymi. Chodzi o Polską rację stanu. Zagłosujmy za Polską racją stanu.

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki: Papież był bardzo zainteresowany sytuacją Ukraińców

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

Mateusz Morawiecki

Kancelaria premiera/Twitter.com

Sytuacja na Ukrainie, kwestie europejskie oraz pomoc na rzecz uchodźców - to główne tematy poruszone podczas poniedziałkowej audiencji papieża Franciszka dla premiera Mateusza Morawieckiego w Watykanie. Rozmowa w cztery oczy trwała 35 minut.

Audiencja papieża Franciszka dla Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się tuż po godz. 10.00. Rozmowa w cztery oczy, którą tłumaczył ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, trwała ok. 35 minut.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej

2021-05-08 21:30

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. Dziś przedstawiamy kolejny.

Byliśmy bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Czarny ptak, ciernie i zdrada współbraci. Duchowe bitwy św. Benedykta

2021-05-12 12:58

[ TEMATY ]

św. Benedykt z Nursji

św. Benedykt

wikipedia.org

Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta z Nursji

Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta
z Nursji

Zanim Benedykt z Nursji został wielkim świętym i patronem Europy, musiał przebyć długą duchową drogę, podczas której stoczył wiele pojedynków z szatanem. Co ciekawe, zły duch chciał zniszczyć go posługując się nie tylko pokusami, lecz również... jego własnymi współbraćmi. Bezkompromisowe zmagania św. Benedykta z diabłem opisuje dr Paul Thigpen w książce “Święci, którzy zwyciężyli szatana”.

Pragnienie świętej samotności

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję