Reklama

Wiadomości

Prezydent: celem jest, by Polska była krajem nowoczesnym, z dobrą infrastrukturą

Mamy wspólny cel, chcemy, by Polska była krajem nowoczesnym, z dobrą infrastrukturą; krajem, który jest w stanie uwolnić twórczy potencjał swoich obywateli, który inwestuje w badania, rozwój i nowe technologie - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, otwierając Kongres 590.

Prezydent mówił w swoim inaugurującym kongres wystąpieniu, że jest to "wyjątkowe wydarzenie poświęcone ekspansji polskich firm, budowaniu polskiego kapitału i wzmacnianiu patriotyzmu gospodarczego".

Zaznaczył, że tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, Kongres 590 odbywa się w nietypowej, zdalnej formule. Wyraził przekonanie, mimo to będzie on równie owocny, jak poprzednie edycje, w których uczestniczył.

Reklama

Zdaniem prezydenta, "w naszej walce z pandemią zbliżamy się do momentu, gdy będziemy mogli zacząć przywracać normalne funkcjonowanie branż, których działalność ze względów pandemicznych została ograniczona lub wręcz zawieszona".

Podziel się cytatem

Andrzej Duda wskazywał, że "pandemia postawiła przed nami nowe wyzwania i zmieniła obraz światowej gospodarki". Według niego "szybka reakcja rządu i uruchomienie mechanizmów antykryzysowych pozwoliły ograniczyć jej negatywne skutki ekonomiczne".

"Dzięki tarczom antykryzysowym udało się uratować miliony miejsc pracy i utrzymać bezrobocie na poziomie najniższym w Unii Europejskiej, ale to zasługą polskich przedsiębiorców są znakomite wyniki w zakresie produkcji i eksportu" - stwierdził prezydent. Dodał, że polskie firmy z powodzeniem konkurują na światowych rynkach, coraz częściej także w sferze nowych, zaawansowanych technologii.

Reklama

Prezydent podkreślił, że ekspansja polskich firm od początku stanowi istotny element jego prezydentury. "Zdaję sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa dyplomacja gospodarcza, dlatego w moich działaniach na arenie międzynarodowej, zwłaszcza podczas zagranicznych podróży, często towarzyszą mi delegacje polskich przedsiębiorców i przedstawiciele naszych startupów" - mówił Duda.

Według prezydenta działania te są "szczególnie ważne teraz, gdy w związku z pandemią zmienia się światowa gospodarka, gdy buduje się nowe łańcuchy dostaw, gdy pojawiają się nowe potrzeby i nowe szanse".

"Chcę w tym miejscu jasno zadeklarować, że będę nadal działał na rzecz polskich przedsiębiorstw, wspierając polskie inwestycje i polski eksport" - oświadczył prezydent.

Wyraził przekonanie, że "istotnym źródłem nowych możliwości jest skupiająca państwa naszego regionu Inicjatywa Trójmorza".

"Przed nami trudny czas odbudowy. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że nawet najlepsze wskaźniki makroekonomiczne nie poprawią sytuacji branż szczególnie dotkniętych pandemią takich jak turystyka, gastronomia czy branża hotelowa. Z tym większą nadzieją odnotowałem fakt przyjęcia przez rząd Krajowego Planu Odbudowy" - powiedział prezydent.

Jak mówił, "musimy wspólnym wysiłkiem jak najszybciej powrócić na drogę dynamicznego, zrównoważonego rozwoju".

Przypomniał, że w ostatnich dniach uczestniczył, na zaproszenie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, "w szczycie klimatycznym czterdziestu największych gospodarek świata". Zaznaczył, że w jego trakcie przekazał polskie stanowisko w kwestii ochrony klimatu, a także uwagi przywódców niektórych krajów uczestniczących w Inicjatywie Trójmorza.

Prezydent wyraził przekonanie, że "zielona rewolucja oparta na koncepcji sprawiedliwej transformacji pozwoli nam stworzyć nowe miejsca pracy oraz nowe szanse dla polskich firm".

Podziel się cytatem

"Czeka nas wciąż wiele wyzwań, ale mamy jeden wspólny cel. Chcemy, by Polska była krajem nowoczesnym, z dobrą infrastrukturą. Krajem, który jest w stanie uwolnić twórczy potencjał swoich obywateli. Krajem, który inwestuje w badania, rozwój i nowe technologie" - mówił prezydent podczas Kongresu 590.

Podkreślił, że aby tak było, konieczna jest dobra i przemyślana strategia, która będzie podstawą konsekwentnie realizowanej polityki.

"Tym bardziej cenne są inicjatywy takie jak Kongres 590. To okazja do dyskusji nad przyszłością, ale także do zaprezentowania osiągnięć polskich firm" - mówił.

Zaznaczył, że w pierwszym dniu Kongresu 590 odbędzie się w Pałacu Prezydenckim osiemnasta Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. "Dziękuję wszystkim polskim przedsiębiorcom, którzy każdego dnia ciężko pracują, aby odnosić sukcesy i budować potencjał gospodarczy naszego kraju" - powiedział Andrzej Duda. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ itm/

2021-05-05 10:40

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

590 – Kod ekonomicznego patriotyzmu i rozwoju

Niedziela Ogólnopolska 46/2017, str. 41

[ TEMATY ]

ekonomia

kongres 590

Archiwum organizatora

Podczas Kongresu 590 prelegenci poruszą kwestie fundamentalne dla funkcjonowania i rozwoju światowej gospodarki

Podczas Kongresu 590 prelegenci poruszą kwestie fundamentalne dla funkcjonowania
i rozwoju światowej gospodarki

Kongres 590 to najważniejsze wydarzenie gospodarcze roku. Po udanej ubiegłorocznej inauguracji druga jego edycja odbędzie się w dniach 16-17 listopada br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego – G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję