Reklama

Kazanie

Zejdź prędko!

Ks. Ludwik Warzybok
Niedziela Ogólnopolska 44/2001

Ludzie niskiego wzrostu przeżywają czasem stres. Jest im trudno uwierzyć, że mogą być wielcy duchem, że w życiu mogą wiele osiągnąć. Nasz dzisiejszy Zacheusz albo takich stresów - kompleksów nie doświadczał, albo przezwyciężył je tym gorącym pragnieniem, rozbudzonym tajemniczą łaską Bożą, żeby zobaczyć Pana Jezusa. On sam może sądził, że to tylko ciekawość... Dla niego problemem trudniejszym od niskiego wzrostu była pogarda, niechęć, może i nienawiść, jaką był otoczony jako poborca podatkowy na rzecz wrogich Rzymian. On płacił okupantowi z góry wyznaczoną sumę, a potem mógł żądać od ludzi według własnego uznania, które dyktowała chciwość. Nieraz doświadczył uczucia izolacji i sam także w to swoje odosobnienie uciekał. Ale dotknęła go łaska Boża i zaczęło się od tej wspinaczki na drzewo, jakby był chłopakiem dwunastoletnim...
Katecheci, kiedy mówią o Komunii św., chętnie opowiadają dzieciom o tej wspinaczce Zacheusza i o tej gościnie w jego domu Pana Jezusa. Gdyby szczęście polegało na posiadaniu pieniędzy, to Zacheusz byłby w pełni szczęśliwy, ale nie jest, skoro wspina się na drzewo, by zobaczyć Tego, który powiedział: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5, 3). Zacheusz nie narzeka, że jest mały, że jego wzrost jest okazją do żartów i przeszkodą w pozyskaniu szacunku u innych ludzi. Takie ograniczenia naszej ludzkiej egzystencji to nie tylko wzrost - czasem za mały, czasem za wielki.
Pan Jezus widzi tę jego fizyczną małość, jego kompleksy, także jego chciwość przy ściąganiu podatków, ale przede wszystkim widzi - jako miłujący Bóg - jego niepokój, jego tęsknotę nie w pełni uświadomioną za innymi wartościami i widzi go także, jak rozchyla gałęzie drzewa, żeby Go zobaczyć. Ich oczy spotykają się. W Jezusowym spojrzeniu już jest zaproszenie, a potem słowa: "Zacheuszu, zejdź prędko!". I ta niezwykła propozycja odwiedzin tego grzesznika. Takie Jezusowe zaproszenie jest skierowane do każdego człowieka. Jezus jest gotów przyjść do największego grzesznika, byle drzwi do jego serca były choć trochę uchylone.
Jeżeli ktoś umie malować, to chyba tak przedstawiłby tę scenę z Zacheuszem: Gromada ludzi wokoło Pana Jezusa. Widać mury Jerycha i otwartą bramę miasta. A ludzie patrzą na drzewo i może śmieją się. A najwięcej cieszą się dzieci, które tak chętnie wspinają się na drzewa. A może ta druga scena, gdy mały Zacheusz już stoi na ziemi, ale sam. Zgromadzeni przy Panu Jezusie nie akceptują go. Jest dla nich nie tylko obcy, ale patrzą na niego wrogo. A on przeżywa tę swoją samotność i jak wyzwolenie z tego osamotnienia, zdumiony słyszy Jezusowe słowa. One jeszcze brzmią w jego uszach i sercu. Pan Jezus "wprasza się" do niego na obiad... I ten jego nagły poryw dobroci i hojności jest owocem Jezusowego spojrzenia i tych słów: " Dziś muszę się zatrzymać w twoim domu". On, miłośnik pieniędzy, z entuzjazmem oświadcza: "Połowę majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie". Bo jego serce napełnia radość. Już nie doświadcza swojego odrzucenia, a radość najskuteczniej skłania człowieka, aby czynił dobrze. Boża radość!

#ZatrzymajAborcję w rękach lewicy

2019-11-13 21:56

Artur Stelmasiak

Według nieoficjalnych informacji przewodniczącym sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej ma być poseł z lewicy. W tej komisji znajduje się obywatelski projekt poparty przez KEP #ZatrzymajAborcję.

Artur Stelmasiak

Oznacza to, że według własnych wytycznych, Prawo i Sprawiedliwość próbuje zrzucić odpowiedzialność za brak działań ws. ochrony życia na lewicę, czyli na postkomunistów SLD, partię Roberta Biedronia i partię Razem.

Przypomnijmy, że obywatelski projekt Zatrzymaj Aborcję uzyskał pełne poparcie biskupów podczas plenarnych obrad Konferencji Episkopatu Polski. Trafił do sejmu w listopadzie 2017 roku z rekordowym poparciem Polaków 830 tys. podpisów. Na początku roku 2018 roku w pierwszym czytaniu w głosowaniu uzyskał miażdżącą sejmową przewagę prawie 280 posłów.

Po pierwszym czytaniu projekt Zatrzymaj Aborcję trafił do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a w między czasie uzyskał także pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na tym dobre wieści z sejmu się skończyły, bo ówczesna szefowa komisji Rodziny poseł Bożena Borys-Szopa przez wiele tygodni skutecznie blokowała rozpatrywanie projektu. Nawet, gdy dochodziło do głosowania na komisji to większość polityków PiS głosowało w koalicji z posłami PO i Nowoczesnej skutecznie torpedując dalsze prace nad ochroną życia. W lipcu 2018 roku powołano specjalną podkomisję, do której weszli starannie wyselekcjonowani posłowie PiS. Okazało się, że to najgorsza podkomisja chyba w historii sejmu, bo nie zebrała się ani razu. Osobiście za obronę aborcji eugenicznej odpowiedzialni są posłowie PiS: Grzegorz Matusiak (przewodniczący), Anita Czerwińska, Ewa Kozanecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka.

Według ustaleń Tygodnika "Niedziela" projekt popierany przez KEP ma zostać oddany w ręce skrajnie lewicowych polityków, co oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar oddać ten najważniejszy projekt obywatelski na pożarcie polityków proaborcyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Eucharystia tematem rekolekcji biskupów

2019-11-15 08:28

BP KEP / episkopat.pl

„Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” – to temat najbliższych rekolekcji Episkopatu Polski. Odbędą się one na Jasnej Górze od 18 do 21 listopada. Tegorocznym rekolekcjonistą będzie o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, profesor teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie.

BP JG

Rekolekcje biskupów rozpoczną się w poniedziałek 18 listopada. Wieczorem biskupi odśpiewają hymn do Ducha Świętego „Veni Creator”. W ciągu czterech dni wysłuchają ośmiu konferencji poświęconych Eucharystii. W programie zaplanowano codzienną Mszę Świętą, wspólną modlitwę brewiarzową oraz Adorację Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Środa będzie dla biskupów tradycyjnie dniem sakramentu pokuty i pojednania.

„Na kilka miesięcy przez beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego chcę przypomnieć, że to pragnieniem Prymasa Tysiąclecia było, by biskupi odprawiali rekolekcje właśnie tu, gdzie bije duchowe serce Polski, u naszej Matki, na Jasnej Górze. Rekolekcje biskupów są więc spotkaniem z Jezusem, do którego prowadzi Jego Matka” – podkreślił Sekretarz Generalny Episkopatu bp Artur Miziński. Dodał też: „Codzienne obowiązki biskupów to w dużej mierze mówienie i głoszenie Bożego Słowa. Każdy człowiek, aby się rozwijać duchowo i dążyć do świętości, potrzebuje też czasu przeznaczonego na słuchanie. Rekolekcje są takim czasem skupienia, wyciszenia i otwierania serca na to, co Jezus ma nam do przekazania”.

Rekolekcje dla biskupów poprowadzi w tym roku o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, Konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Cykl nauk rekolekcyjnych zatytułowanych „Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” zamknie wygłoszona ostatniego dnia konferencja na temat „Pater noster” („Ojcze nasz”). Oprócz konferencji rekolekcjonista wygłosi również homilie podczas Mszy Świętych.

Tradycyjnie podczas rekolekcji, uczestniczący w nich biskupi oglądają film. Tym razem będzie to projekcja filmu „Nieplanowane”. Biskupi obejrzą go 19 listopada przed Apelem Jasnogórskim.

Rekolekcje biskupów po raz pierwszy odbyły się na Jasnej Górze w 1946 roku. Zwyczaj regularnie odbywających się dorocznych rekolekcji wprowadził na stałe do kalendarze Episkopatu Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński w roku 1950.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem