Reklama

Wyjść z niewoli alkoholizmu

Ks. Zbigniew Kaniecki
Niedziela Ogólnopolska 44/2001

9 i 10 października 2001 r. w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu odbyła się Jesienna Sesja Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości. Spotkanie rozpoczął ks. prał. Henryk Korża - zastępca przewodniczącego Zespołu. W słowie wprowadzającym Ksiądz Prałat mówił, by w pracy apostolskiej nad kształtowaniem cnoty trzeźwości brać przykład z osób świętych. Przybliżył postać bł. ks. Józefa Czempiela i podkreślił, iż to, o co się staramy dzisiaj w pracy apostolstwa trzeźwości było realizowane przed II wojną światową w wielu ośrodkach duszpasterskich.
Piszący te słowa - jako sekretarz Zespołu - przedstawił sprawozdanie z prac Zespołu Apostolstwa Trzeźwości w tym roku. Najważniejsze wydarzenia to: przygotowanie i wydanie materiałów Apostoł Trzeźwości - Vademecum Duszpasterstwa Trzeźwości na rok 2001 oraz przekazanie biskupom przez przewodniczącego Zespołu - bp. Antoniego Dydycza nowego tekstu Wskazań z prośbą o uwagi i sugestie. Opracowywane od kilku lat nowe Wskazania Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej weszły już w ostatnią fazę przygotowań.
Następnie sprawozdania z pielgrzymek złożyli: ks. Grzegorz Ostrowski, kierownik pieszej pielgrzymki w intencji trzeźwości narodu z Płocka do Niepokalanowa; ks. Mirosław Kszczot mówił o pieszej pielgrzymce w intencji trzeźwości narodu z Radomia do Niepokalanowa, a ks. Wojciech Ignasiak przedstawił Krajową Pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Niepokalanowa. Ks. prał. Henryk Korża omówił XX Krajową Pielgrzymkę Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę.
Drugi dzień obrad rozpoczął się Jutrznią i Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Władysław Zązel - duszpasterz trzeźwości diecezji bielsko-żywieckiej, kazanie wygłosił ks. Maciej Figura - duszpasterz trzeźwości diecezji rzeszowskiej. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu pt. Program moralno-religijnego otrzeźwienia narodu kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Polski, który przygotował ks. dr Janusz Kochański. Prelegent przedstawił sytuację w ówczesnej Polsce, omówił Wielką Nowennę przed tysiącleciem chrztu Polski oraz wskazane przez Księdza Prymasa i nadal aktualne kierunki odnowy moralno-religijnej Ojczyzny, takie jak: rekolekcje trzeźwościowe, podczas których ma się dokonać wewnętrzna przemiana człowieka, kształtowanie obyczaju rodzinnego, kształtowanie cnót społeczno-zawodowych, realizacja Ślubów Jasnogórskich jako program trzeźwości narodu.
"Program uwolnienia narodu z niewoli alkoholizmu ukazany przez kard. Stefana Wyszyńskiego nie stracił aktualności, gdyż wciąż wzrasta spożycie napojów alkoholowych w naszym społeczeństwie. Według prognoz Polskiej Akademii Nauk, jeśli wzrost spożycia alkoholu nie zostanie zahamowany, to w dość krótkim czasie społeczeństwo polskie może ulec destrukcji na skutek pijaństwa" - podsumował ks. Kochański.
W dyskusji głos zabierali: ks. Jan Gomółka, ks. Stanisław Zarych, ks. Wojciech Ignasiak, ks. Alfred Lewicz. Dyskutanci dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi realizacji programu otrzeźwienia narodu. Podkreślili, że powinno powrócić się do prowadzenia rekolekcji trzeźwościowych. Wymaga to jednak dobrego przygotowania grupy prowadzących takie rekolekcje.
Z kolei głos zabrała Renata Durda z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która przedstawiła pracę Agencji oraz omówiła nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W dalszej części spotkania został omówiony Program duszpasterski apostolstwa trzeźwości w roku liturgicznym 2001/2002. Kolejne sesje zostały zaplanowane w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwosci w Zakroczymiu w następujących terminach: 4-6 lutego 2002 r. - Wiosenna Sesja Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości, 8-9 października 2002 r. - Jesienna Sesja Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości.

Reklama

Kulisy zakłócenia Mszy św. w Świdnicy. Zatrzymani złożyli wyjaśnienia

2019-09-17 08:33

wpolityce.pl

Grupa osób zakłóciła Mszę świętą w katedrze pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Świdnicy, mieli ze sobą kolorową flagę. Niektórzy świadkowie mówią wprost, że była to tęczowa flaga ruchu LGBT. Portal wPolityce.pl dowiedział się, jak wyglądało całe wydarzenie.

Bożena Sztajner/Niedziela

Okazuje się, że do zdarzenia doszło około godz. 8:50. Do Kościoła wtargnęły cztery osoby. Był to 24-letni mężczyzna oraz trzy kobiety w wieku: 49 lat, 41 lat oraz 26 lat.

Osoby te po wejściu do Kościoła znajdowały się w przedsionku katedry i zaczęły krzyczeć. W tej chwili ustalamy, jakie tam dokładnie słowa tam padły, ale świadkowie co do jednego są pewni – padły tam słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Ponadto mężczyzna miał wyciągnąć kolorową flagę, niektórzy świadkowie mówili wprost, że to była tęczowa flaga. Tą flagą miał wymachiwać. W tym czasie do tych ludzi, którzy zakłócali Mszę, parafianie podeszli i podjęli działania, aby te osoby opuściły Kościół. Doszło tam do jakiegoś zamieszania. Między innymi nieustalona osoba, która interweniowała, wyrwała kolorową czy tęczową flagę 24-latkowi i wybiegła z nią z Kościoła

— relacjonował przebieg sytuacji w rozmowie z portalem wPolityce.pl prok. Marek Rusin z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy.

Na miejsce przyjechała policja, i zatrzymała wspomniane cztery osoby. Nie udało się jednak zabezpieczyć kolorowej flagi. Na komendzie zatrzymanych zbadał lekarz. 26-latka została zwolniona z powodu swojego stanu zdrowia, ale odpowiedzialności nie uniknie.

Z „wolnej stopy” policjanci przedstawili jej jeszcze wczoraj zarzut, że 15 września 2019 roku wspólnie z trzema ustalonymi osobami przeszkadzała w publicznym wykonywaniu aktu religijnego w Kościele w ten sposób, że zakłócała nabożeństwo poprzez wznoszenie okrzyków. Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Kobieta złożyła wyjaśnienia. Są jednak spore wątpliwości, czy jest to osoba zdrowa, dlatego został powołany biegły psychiatra, aby ją przebadać

— powiedział prok. Rusin.

Okazuje się, że osoby, które zakłóciły Mszę, spożywały wcześniej alkohol.

Wczoraj te osoby zostały zbadane na obecność alkoholu. Mężczyzna miał 2,4 promila alkoholu, natomiast dwie z tych kobiet nie były w stanie chuchnąć

— mówił prok. Rusin.

Dziś podobny zarzut jak 26-latka usłyszały pozostałe trzy osoby, uczestniczące w całym zdarzeniu.

Mężczyzna przyznał się do tego czynu. Nie mieszka w Świdnicy, przyjechał dzień wcześniej i spożywał razem z kobietami alkohol. Byli mocno nietrzeźwi. Wyjaśnił, że nad ranem doszedł do wniosku, że pójdzie się do Kościoła pomodlić. Zabrał ze sobą tę flagę i chciał ją wywiesić w Kościele. Dwie pozostałe osoby częściowo się przyznają – poszły do Kościoła się pomodlić, natomiast w kwestii krzyków zasłaniają się niepamięcią. Przyznały się wyrażając żal, przepraszają

— relacjonował całą sytuację prok. Rusin. Prokurator wobec tych osób zastosował dozór policji, mają się zgłaszać na policję w swoich miejscach zamieszkania dwa razy w tygodniu.

Prokurator na pytanie, czy zatrzymane osoby utożsamiają się z ruchem LGBT, odpowiedział:

Wszystko na to wskazuje, że po prostu najpierw spożywali alkohol, a później mężczyzna wziął tę flagę do Kościoła, żeby ją rozwiesić. Po co ją przywiózł do Świdnicy – nie potrafi tego wytłumaczyć. Nie utożsamiają się z żadnym ruchem. Zasłaniają się wypitym alkoholem, jest im wstyd – takie wyjaśnienia złożyły te osoby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Radom: XII Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego „Mocni duchem”

2019-09-18 14:27

Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu zaprasza na XII Ogólnopolską Konferencję Wolontariatu Hospicyjnego pod hasłem „Mocni duchem”. Konferencja rozpocznie się 11, a zakończy 13 października 2019 r. Prelegentami będą profesorowie i wykładowcy akademiccy mający doświadczenie w posłudze chorym, a także wolontariusze medyczni i niemedyczni, lekarze, pielęgniarki, i specjaliści różnych dziedzin.

maxlkt/pixabay.com

Organizatorzy zapraszają wolontariuszy i pracowników z polskich i zagranicznych hospicjów, duszpasterzy hospicyjnych, osoby konsekrowane, alumnów WSD, studentów i młodzież, wszystkich, którym bliska jest sprawa służby chorym pozostającym pod opieką hospicyjną i ich rodzinom.

Zgłoszenia uczestników będą przyjmowane do 7 października 2019 r.

Kontakt: ks. Marek Kujawski SAC, Hospicjum Królowej Apostołów ul. Wiejska 2, 26-600 Radom tel./fax.48 36 68 144, 667 090 213, 605 980 214.

Adres e-mail: hospes@hospicjum.radom.pl .

Miejscem konferencji będzie budynek Wyższej Szkoły Biznesu przy ul. Kolejowej 22 w Radomiu. Szczegółowy program będzie dostępny od 25 września 2019r. na stronie: www.hospicjum.radom.pl .

Redakcja „Niedzieli” objęła patronat medialny nad konferencją. AKW

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem