Reklama

Wyjść z niewoli alkoholizmu

Niedziela Ogólnopolska 44/2001

9 i 10 października 2001 r. w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu odbyła się Jesienna Sesja Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości. Spotkanie rozpoczął ks. prał. Henryk Korża - zastępca przewodniczącego Zespołu. W słowie wprowadzającym Ksiądz Prałat mówił, by w pracy apostolskiej nad kształtowaniem cnoty trzeźwości brać przykład z osób świętych. Przybliżył postać bł. ks. Józefa Czempiela i podkreślił, iż to, o co się staramy dzisiaj w pracy apostolstwa trzeźwości było realizowane przed II wojną światową w wielu ośrodkach duszpasterskich.
Piszący te słowa - jako sekretarz Zespołu - przedstawił sprawozdanie z prac Zespołu Apostolstwa Trzeźwości w tym roku. Najważniejsze wydarzenia to: przygotowanie i wydanie materiałów Apostoł Trzeźwości - Vademecum Duszpasterstwa Trzeźwości na rok 2001 oraz przekazanie biskupom przez przewodniczącego Zespołu - bp. Antoniego Dydycza nowego tekstu Wskazań z prośbą o uwagi i sugestie. Opracowywane od kilku lat nowe Wskazania Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej weszły już w ostatnią fazę przygotowań.
Następnie sprawozdania z pielgrzymek złożyli: ks. Grzegorz Ostrowski, kierownik pieszej pielgrzymki w intencji trzeźwości narodu z Płocka do Niepokalanowa; ks. Mirosław Kszczot mówił o pieszej pielgrzymce w intencji trzeźwości narodu z Radomia do Niepokalanowa, a ks. Wojciech Ignasiak przedstawił Krajową Pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Niepokalanowa. Ks. prał. Henryk Korża omówił XX Krajową Pielgrzymkę Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę.
Drugi dzień obrad rozpoczął się Jutrznią i Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Władysław Zązel - duszpasterz trzeźwości diecezji bielsko-żywieckiej, kazanie wygłosił ks. Maciej Figura - duszpasterz trzeźwości diecezji rzeszowskiej. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu pt. Program moralno-religijnego otrzeźwienia narodu kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Polski, który przygotował ks. dr Janusz Kochański. Prelegent przedstawił sytuację w ówczesnej Polsce, omówił Wielką Nowennę przed tysiącleciem chrztu Polski oraz wskazane przez Księdza Prymasa i nadal aktualne kierunki odnowy moralno-religijnej Ojczyzny, takie jak: rekolekcje trzeźwościowe, podczas których ma się dokonać wewnętrzna przemiana człowieka, kształtowanie obyczaju rodzinnego, kształtowanie cnót społeczno-zawodowych, realizacja Ślubów Jasnogórskich jako program trzeźwości narodu.
"Program uwolnienia narodu z niewoli alkoholizmu ukazany przez kard. Stefana Wyszyńskiego nie stracił aktualności, gdyż wciąż wzrasta spożycie napojów alkoholowych w naszym społeczeństwie. Według prognoz Polskiej Akademii Nauk, jeśli wzrost spożycia alkoholu nie zostanie zahamowany, to w dość krótkim czasie społeczeństwo polskie może ulec destrukcji na skutek pijaństwa" - podsumował ks. Kochański.
W dyskusji głos zabierali: ks. Jan Gomółka, ks. Stanisław Zarych, ks. Wojciech Ignasiak, ks. Alfred Lewicz. Dyskutanci dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi realizacji programu otrzeźwienia narodu. Podkreślili, że powinno powrócić się do prowadzenia rekolekcji trzeźwościowych. Wymaga to jednak dobrego przygotowania grupy prowadzących takie rekolekcje.
Z kolei głos zabrała Renata Durda z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która przedstawiła pracę Agencji oraz omówiła nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W dalszej części spotkania został omówiony Program duszpasterski apostolstwa trzeźwości w roku liturgicznym 2001/2002. Kolejne sesje zostały zaplanowane w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwosci w Zakroczymiu w następujących terminach: 4-6 lutego 2002 r. - Wiosenna Sesja Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości, 8-9 października 2002 r. - Jesienna Sesja Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Stułkowski: Jezus jest obecny w cierpieniu

2020-02-16 19:17

[ TEMATY ]

cierpienie

choroba

Rido/fotolia.com

„Jezus jest szczególnie obecny w cierpieniu, którego wielu z was doświadcza” – mówił dziś bp Szymon Stułkowski do chorych i cierpiących. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej, sprawowanej z okazji obchodzonego kilka dni wcześniej w Kościele powszechnym XXVIII Światowego Dnia Chorego.

W świątyni zgromadzili się chorzy, niepełnosprawni, osoby w podeszłym wieku oraz ci, którzy się nimi opiekują i wolontariusze.

W homilii bp Stułkowski, nawiązując do Ewangelii św. Mateusza, podkreślił, że Pan Jezus zachęca nas do tego, byśmy interpretowali przykazania sercem. „Pan Jezus chce naszego rozwoju, chce, byśmy dojrzewali w miłości” – zaznaczył ks. biskup.

Podkreślił, że człowiek doświadczający cierpienia i choroby ma prawo mówić Panu Bogu o tym, co przeżywa.

„Ma prawo pytać: Panie Boże, gdzie jesteś, gdy mnie to spotyka? Dlaczego mnie opuściłeś? Ta modlitwa płynie z głębi serca. Księga Psalmów zawiera wiele takich modlitw” – mówił kaznodzieja.

„Owocem takiej modlitwy, jak Pan Bóg pozwoli, może będzie pokój serca. Doświadczenie, że On jest w moim cierpieniu” – tłumaczył bp Stułkowski.

Przypomniał, że Bóg jest w tych, którzy na co dzień opiekują się chorymi. Podziękował lekarzom i pielęgniarkom za ich pracę i opiekę nad chorymi oraz wolontariuszom Caritas za ich oddanie i poświęcenie.

Mszę św. zakończyło nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem lourdeskim.

Światowy Dzień Chorego jest w Kościele obchodzony 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II.

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego był werset z Ewangelii wg św. Mateusza „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejny krwawy atak na chrześcijan

2020-02-17 16:28

[ TEMATY ]

atak

24 zabitych, w tym protestancki pastor, i 18 rannych, to wciąż prowizoryczny bilans kolejnego ataku na chrześcijan w Burkina Faso. Grupa doskonale uzbrojonych mężczyzn wtargnęła do kościoła w czasie niedzielnego nabożeństwa i ostrzelała modlących się w nim ludzi. Do zdarzenia doszło w miasteczku Pansi leżącym na pograniczu z Nigrem i Mali.

„Sytuacja chrześcijan w regionie staje się coraz trudniejsza” – stwierdził gubernator prowincji Yagha, w której doszło do ataku. Pułkownik Salfo Kaboré podkreślił, że liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ kilka osób jest w ciężkim stanie. Burkińskie służby bezpieczeństwa przewiozły rannych do szpitala w Dori (leżącego 180 km od miejsca ataku), gdzie otrzymali specjalistyczną pomoc. Świadkowie napadu informują, że zamachowcy najpierw zabili ludzi zmierzających na nabożeństwo (wcześniej świadomie oddzielili miejscowych od przyjezdnych), potem weszli do kościoła, a po wszystkim splądrowali okoliczne sklepy, kradnąc zapasy oleju i ryżu. Porwali też trzech mężczyzn zmuszając ich, by pomogli im wywieźć na motorach zebrane łupy. Na koniec podpalili kościół.

Niepokój budzi to, że kilka dni temu na tym samym terenie zamordowano protestanckiego pastora wraz z czterema jego synami, a drugi pastor został porwany i nie ma o nim żadnych wieści. Od ubiegłego roku w spokojnym dotąd Burkina Faso dochodzi do dramatycznej eskalacji przemocy ze strony islamskich ekstremistów. „Dopóki nie odpowiemy na pytanie skąd pochodzi broń i kto finansuje tych ludzi nic się nie zmieni” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup stołecznego Wagadugu. Kard. Philippe Ouédraogo uczestniczył ostatnio w spotkaniu przedstawicieli afrykańskich rządów na temat eskalacji przemocy w krajach Sahelu. Odbyło się ono pod hasłem „Milczenie broni”. „U nas nie ma fabryk uzbrojenia, ktoś pomaga tym terrorystom zabijać. Sami nie jesteśmy w stanie położyć tamy przemocy” – mówi kard. Ouédraogo.

„Potrzebujemy międzynarodowej solidarności, by powstrzymać handel bronią, która pomaga oprawcom zabijać ich braci i siostry zupełnie niepotrzebnie. To błagalny krzyk naszego serca do Europy, gdzie produkuje się broń. Proszę Radio Watykańskie, by stało się głosem tych, którzy głosu nie mają, którzy cierpią i giną w bezsensownych atakach, są to także dzieci. To dla nas bardzo trudne chwile, liczymy na solidarność zarówno samych Burkińczyków, jak i mieszkańców regionu oraz wspólnoty międzynarodowej. To gorące błaganie naszych serc – prosimy, pomóżcie nam znaleźć rozwiązanie tej tragedii“ - mówi papieskiej rozgłośni kard. Ouédraogo.

„Analitycy są zaniepokojeni tym, że ataki na ludność cywilną, w tym chrześcijan, nasilają się w zastraszającym tempie” – podkreśla Corinne Dufka, dyrektor Human Rights Watch w Afryce Zachodniej. Szacuje, że w ubiegłym roku w ukierunkowanych atakach zabitych zostało ponad 1300 cywilów, siedem razy więcej niż rok wcześniej. Pogłębiający się brak bezpieczeństwa doprowadził też do kryzysu humanitarnego. Ponad 760 tys. osób opuściło swe domy szukając schronienia dla swych rodzin. Chrześcijanie uciekają do większych miast i szukają głównie wsparcia w parafiach i na misjach. Odpowiedzialnością za ataki obarcza się islamskich terrorystów związanych z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję